Java e 31 e shtatzanise

0 0

Java e 31 e shtatzanise

Nena
Bebi vazhdon te rritet duke zene akoma edhe me shume vend, prandaj pjesa juaj abdominale zgjerohet, por jo vetem. Te njejtin zgjerim pesojne kafazi i kraharorit dhe legeni. Sa me shume rritet bebi, aq me shume ju shtohen shqetesimet. Duke qene se uterusi sa vjen dhe zgjerohet, fillon te zere hapesiren e organeve te tjera duke i spostuar dhe ngushtuar ato, si per shembull: stomakun, i cili fillon te jape djegie te forta tek disa nga ju. Keshillohet ngrenia e ushqimit ne sasi te vogla per te reduktuar shqetesimet e stomakut. Dhimbjet e mesit vazhdojne… mos ngurroni te kerkoni qe shpesh t’ju masazhoje dikush nga familja, do te jete lehtesuese. Ne kete faze te shtatzanise fillon te prodhohet hormoni i quajtur Relaksine, i cili ndihmon kockat te behen me elastike ne momentin e lindjes. Por jo te gjitha grate kane shqetesime fizike, dhe nese jeni nje prej tyre quaje veten me fat!

Ju mbahet fryma

Pra, stomaku juaj ndjehet sikur është në gjoks dhe mushkëritë tuaja ndjehen sikur as nuk janë më aty, apo jo? Duke vazhduar në javën e 31-të të shtatzanisë, mitra juaj tani mund të ndihet rreth 10 cm mbi kërthizë. Kjo do të thotë që mitra juaj po shtyn të gjitha organet e brendshme që dikur ishin diku tjetër, duke mbushur diafragmën dhe mushkëritë tuaja dhe duke e bërë më të vështirë zgjerimin e plotë për to. Ndërsa kjo gulçim mund të jetë shumë i pakëndshëm për ju, fëmija juaj është shumë i lumtur, sepse po merr oksigjenin e tij nga placenta. Kjo ndjenjë e marrjes së frymës mund të përmirësohet në fund të shtatzënisë, kur fëmija juaj bie në legen në përgatitje për lindje. Deri atëherë, sigurohuni që të qëndroni sa më drejtë që të mundeni duke pasur parasysh peshën që mbani, hani vakte më të vogla dhe të barabarta dhe flini të mbështetur në anën tuaj të majtë, në mënyrë që mushkëritë tuaja të kenë më shumë hapësirë ​​për të marrë frymë.

Si reagon një fëmijë ndaj seksit

Seksi dhe orgazma mund të kenë një efekt interesant tek foshnjat në barkun e nënës, siç mund ta keni vënë re. Disa janë shumë të qetë pasi prindërit e tyre bëjnë seks ndërsa të tjerët bëhen vetë “të egër”. Të dyja përgjigjet janë krejtësisht normale dhe në asnjë mënyrë nuk tregojnë se fëmija juaj është i vetëdijshëm për ngjarjet që po ndodhin…thjesht se ai po argëtohet duke shkuar së bashku për udhëtim. Kështu që vazhdoni të shijoni jetën tuaj seksuale sa të doni dhe për aq kohë sa të mundeni.

Bebi

Mos u shqetesoni nese keni veshtiresi ne frymemarrje ose nese keni veshtiresi kur jeni ne ndonje pozicion ulur, bebi juaj do ta marre oksigjenin direkt nga placenta. Kapaket e syve tentojne te hapen dhe mbyllen ne baze te drites. Shtresa dhjamore poshte lekures i ka dhene asaj jo me ngjyre te kuqe por roze. Pesha e bebit eshte rreth 1 kg 500 gr, gjatesia 40.5 cm dhe thonjte kane shkuar ne pozicionin qe do te jene edhe pas lindjes.

Fëmija fle më shumë

Femija është duke fjetur më gjatë, prandaj ndoshta po vëreni modele më të përcaktuara të zgjimit, lëvizjes dhe pushimit.

Fëmija po zhvillon pesë shqisat

Truri i foshnjës suaj po zhvillohet më shpejt se kurrë këto ditë. Lidhjet midis qelizave nervore individuale po bëhen me një ritëm super të shpejtë. Ai tani është duke përpunuar informacionin, duke ndjekur dritën dhe duke perceptuar sinjalet nga të pesë shqisat. Sigurisht, foshnja juaj mund të mos jetë në gjendje të nuhasë shumë tani, megjithëse ai ka të ngjarë të nuhasë dhe shijojë ushqime të ndryshme që ju hani përmes lëngut amniotik, si dhe të kapë erën e disa produkteve të bukurisë që përdorni (të cilat gjithashtu përfundojnë në lëngun amniotik).

Pedalon me këmbë dhe thith gishtin e madh

Lemza, gëlltitja, frymëmarrja, pedalimi me duar dhe këmbë të vogla përgjatë murit të mitrës, madje edhe thithja e gishtit të madh, të gjitha këto janë “aktivitetet” e voglëushit tuaj në këtë javë të shtatzanisë.

Binjaket
Ne kete periudhe te shtatzanise rreth 10% e binjakeve kane lindur!
Babai
Tashme eshte e dukshme qe bashkeshortja juaj ka nevoje per ju. Mos ja kurseni nje masazh shpine apo kembesh, pasi vertet mund te kete nevoje! Edhe pse ankohet per gjendjen e saj dhe shqetesimet vijne duke u rritur, degjojeni dhe qetesojeni me fjale, pasi qetesia e saj do te reflektohet edhe tek bebi.

Lexoni edhe: Java e 32 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X