Java e 29 e shtatzanise

0 1

Java e 29 e shtatzanise

Nena
Ashtu sic rritet femija, rritet edhe trupi juaj. Ka shume mundesi qe te ndieni presion ne organet e tuaja, prandaj mundohuni te mbani nje rregjim ushqimor te kontrolluar duke evituar keshtu te shkoni ne mbipeshe, te beni ushtrim fizik te perditshem dhe here pas here te shtriheni te qetesoheni. Shqetesimet me te zakonshme qe do te hasni do te jene ato te shpines dhe kembeve. Eshte nje moment i veshtire per ju, prandaj rekomandohet te evitohen qendrimet e gjata ne kembe.

Venat me variçe

Në javën e 29-të të shtatzënisë, ju mund të vini re disa shtesa të reja në lëkurën tuaj nëse jeni si afërsisht 20 përqind e nënave në pritje që zhvillojnë venat me variçe. Këto enë gjaku të fryra mund të shfaqen ose të përkeqësohen kur jeni shtatzanë, megjithëse rrallëherë janë shkak për shqetësim. Ato shfaqen sepse vëllimi i gjakut rritet gjatë shtatzënisë, mitra juaj në rritje po ushtron presion mbi venat e legenit dhe hormonet po i bëjnë venat tuaja të relaksohen. Venat varikoze mund të ndodhin edhe në rektum (si hemorroide) apo edhe në vulvë, por mos i ngatërroni me venat merimangë të kuqe vjollcë. Disa gra shtatzëna i kanë variçet të dhimbshme, ndërsa të tjerat nuk kanë fare shqetësim. Ashtu si strijat, ato mund të kalojnë brez pas brezi. Nëse doni të parandaloni ose minimizoni pamjen e tyre, zgjedhja juaj më e mirë është të tregoni kujdes për qarkullimin tuaj duke shmangur qëndrimin në këmbë ose ulur për një kohë të gjatë. Synoni të bëni disa ushtrime të përditshme dhe provoni të vishni çorape të posaçme mbështetëse, të cilat gjithashtu mund të jenë të dobishme. Në shumicën e rasteve, venat me variçe zhduken brenda pak muajsh pas lindjes.

Si të bëni numërimin e goditjeve

I keni numëruar goditjet e bebit tuaj sot? Pasi të keni kaluar javën e 28-të, duhet t’i monitoroni ato çdo ditë. Për t’u siguruar që gjithçka është në rregull brenda, merrni zakonin e numërimit të goditjeve një ose dy herë në ditë, në varësi të asaj që rekomandon mjeku juaj. Më e mira është ta bëni atë shtrirë, pasi foshnjat kanë më shumë gjasa të jenë ktivë kur mamaja pushon. Numëroni të gjitha lëvizjet, madje edhe goditjet dhe rrotullimet, derisa të arrini 10. Nëse nuk keni arritur 10 brenda një ore, vogëluhsi juaj mund të jetë duke bërë një pushim tani, kështu që hani një mesvakt të lehtë dhe provoni përsëri – ushqyerja ka të ngjarë ta kthejë fëmijën në lëvizje. Vetëm mos harroni se po të ndjeni më pak se 10 lëvizje brenda dy orëve, duhet të konsultoheni me mjekun. Shanset janë që gjithçka është në rregull, por është gjithmonë më mirë të siguroheni.

Blini peceta gjoksi

Nga gjinjtë tuaj mund të rrjedhë një lëng i hollë dhe i verdhë i quajtur kulloshtër. Kulloshtra përmban më shumë proteina, por më pak yndyrë dhe sheqer sesa qumështi më i pjekur i gjirit, duke e bërë më të lehtë për fëmijën të tretet në ditët e para pas lindjes.

Vazhdoni të lëvizni për të parandaluar sindormën e këmbëve të shqetësuara

Mes urthit, ngërçeve të këmbëve, nevojës urgjente për të përdorur tualetin çdo dy orë dhe një rasti këmbëngulës të pagjumësisë së shtatzanisë, tashmë po e keni të vështirë të bëni gjumë cilësor. Dhe tani që jeni në tremujorin e tretë, një tjetër simptomë e shtatzanisë po ju mban zgjuar gjithë natën: sindroma e këmbëve të shqetësuara. Askush nuk është i sigurt pse, por sindroma e këmbëve të shqetësuara është e zakonshme gjatë tremujorit të tretë. Sigurohuni që të merrni mjaftueshëm hekur në dietën tuaj dhe të bëni lëvizje të mjaftueshme gjatë ditës.

Qetësoni lëkurën e ndjeshme

Hormonet e shtatzënisë mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj gjërave që nuk ju shqetësonin kurrë, si rrezet e diellit, nxehtësia, detergjentët, klori dhe madje edhe disa ushqime. Mund të vëreni më shumë kruajtje, skuqje dhe madje edhe skuqje. Bisedoni me mjekun tuaj për ilaçet e sigurta për lëkurën e irrituar dhe të kruajtjeve gjatë shtatzanisë.

Bebi
Bebi po fillon te behet gati avash avash per momentin e shumepritur. Ai eshte ne gjendje te veterregulloje temperaturen trupore dhe palca kockore ka filluar te prodhoje rruazat e kuqe te gjakut. Bebi derdh rreth 1 lt urine ne dite ne lengun amniotik. Levizjet e bebit jane ndryshe nga javet e kaluara, pasi tani ka me pak vend. Do te ndjesh here pas here berrylat ose gjunjet e bebit i cili tani peshon rreth 1 kg 150 gr dhe eshte 38 cm i gjate.

Fëmija po merr më shumë yndyrë dhe ka më pak rrudha

Ndërsa më shumë yndyrë depozitohet nën sipërfaqen e lëkurës, lëkura e tij e rrudhur po zbutet. Kjo yndyrë e bardhë, siç quhet ndryshe, është e ndryshme nga yndyra kafe e hershme e akumuluar nga fetusi juaj në zhvillim. Yndyra kafe është e nevojshme për rregullimin e temperaturës së trupit, ndërsa yndyra e bardhë – ajo që kanë të rriturit – në të vërtetë shërben si burim energjie.

Numërimi i goditjeve të foshnjës

Meqenëse hapësira në ambientet e banimit të foshnjës suaj është tani më e lartë, ju do të ndjeni goditje nga bërrylat dhe gjunjët, kryesisht. Dhe ata do të jenë më energjikë dhe më pak të çrregullt se më parë, sepse foshnja juaj është më e fortë dhe i përgjigjet me emocione të gjitha llojeve të stimujve – lëvizjes, tingujve, dritës dhe asaj që keni ngrënë gjysmë ore më parë. Kjo do të thotë se tani është një kohë e mirë për të filluar të bëni numërimin e goditjeve një ose dy herë në ditë, në varësi të asaj që rekomandon mjeku juaj. Plus, është një justifikim i mirë për një pushim.

Binjaket
Nese gjate gjumit keni veshtiresi ne frymemarrje, mbeshtetuni ne disa jasteke. Dhe mos harroni qe nese behet shume bezdisese mos harroni ta komunikoni me mjekun, pasi mund te behet fjale edhe per ndonje astme te mundshme ose alergji.
Babai
Mire eshte qe dhe ju te filloni te pergatiteni per momentin e daljes te bebit. Energjia juaj mund t’i vije shume ne ndihme bashkeshortes tuaj. Nuk do te benit keq sikur te merrnit dhe ju informacione rreth procesit te lindjes.

Lexoni edhe: Java e 30 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X