Java e 15 e shtatzanise

0 1

Nena

Zemres tuaj i duhet te punoje me shume se zakonisht qe te jete ne gjendje te prodhoje oksigjen edhe per beben. Pompimi i gjakut do t’ju shtohet me 20% krahasuar me ate te nje gruaje jo shtatzane. Nese keni veshtiresi ne te veshur, eshte koha e duhur te bleni dicka premaman.

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve

Ju mund të vini re se keni mishrat e dhëmbëve të skuqur, të fryrë dhe madje mund të jenë të lënduar, të ndjeshëm ose të prirur ndaj gjakderdhjes kur lani ose përdorni fillin dentar. Janë hormonet e shtatzënisë në punë përsëri, këtë herë duke shkaktuar gingivit, një infeksion dhe inflamacion të mishrave të dhëmbëve, duke i bërë ato të reagojnë ndryshe ndaj baktereve në pllakë.

Këto hormone janë gjithashtu shkaku i një hunde të bllokuar kronike apo edhe gjakderdhjes nga hundët.

Shtimi në peshë

Pavarësisht nëse mezi keni arritur të fitoni pak gramw gjatë tremujorit të parë, tani është koha për të shtuar peshë.

Duke filluar nga tremujori i dytë, fëmija juaj po bëhet gjithnjë e më i madh, dhe për rrjedhojë, duhet të jeni edhe ju.

Bebi

Sa muaj është 15 javë shtatzënë?

Nëse jeni 15 javë shtatzënë, jeni në muajin e katërt të shtatzënisë. Kanë mbetur edhe 5 muaj!

Bebi tani eshte ne gjendje te thithe gishtin e madh! Lekura eshte shume e holle dhe mund te dallohen lehtesisht enet e gjakut. Pesha eshte rreth 70 grame, ka gajtesi 11 cm dhe zemra pompon gjak energjikisht.

Shpina e bebit

Skeleti i të voglit tuaj ka filluar të formohet. Nëse do të bënit njw kontroll me ultratinguj, skeleti i tij do të ishte i dukshëm.

Foshnja po duket më shumë si një fëmijë

Çdo javë që kalon, edhe fetusi juaj po duket gjithnjë e më shumë si foshnja që po e përfytyroni në ëndrrat tuaja. Tashmë, veshët janë pozicionuar siç duhet në anët e kokës – dikur ishin në qafë – dhe sytë po lëvizin nga ana e kokës në pjesën e përparme të fytyrës.

Foshnja po praktikohet për botën e jashtme

Foshnjat punojnë për lëvizjet e frymëmarrjes, thithjes dhe gëlltitjes, në mënyrë që kur të lënë barkun tuaj të rehatshëm dhe të hyjnë në shtëpinë tuaj të rehatshme, ata do të kenë aftësitë e nevojshme për të mbijetuar.

Binjaket

Per te njejten periudhe te shtatzanise, do te keni nje bark shume me te madh krahasuar me nje grua qe eshte duke pritur vetem nje bebe.

Babai

Jepini sa me shpesh perqafime bashkeshortes! Mos harroni se cdo ndjesi e mire, nepermjet saj kalon tek bebi. Nese ju e perqafoni ate sa me shume, ajo do ta perqafoje akoma edhe me shume femijen tuaj! Dhe kete e thone studimet e bera kudo ne bote! 

Lexoni edhe: Java e 16 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X