Java e 33 e shtatzanise

0 1

Java e 33 e shtatzanise

Nena
Hapesira sa vjen dhe behet me e vogel, prandaj do te keni levizje me te kufizuara te bebes. Tani do te jeni ne gjendje te dalloni gjymtyret e vecanta te bebit, per shembull: gjunjet dhe berrylat, ose te dalloni kur bebin tuaj e ze lemza. Gjoksi juaj sa vjen dhe behet me i fryre dhe shpesh ju del sasi e vogel lengu te verdhe, duke qene se ai tani po pergatitet te prodhoje qumesht. Pikerisht ky leng i verdhe dhe i trashe eshte kulloshtra e cila do te ushqeje bebin ditet e para te jetes. Ky leng eshte i pasur me minerale, proteina dhe me pak yndyre, por qe pas lindjes do te ndryshoje dite pas dite duke u zhnderruar ne qumeshtin e vertete. Jane hormonet ato qe nxitin prodhimin e qumeshtit por, nuk mjafton vetem kjo. Prodhimi i tij do te nxitet akoma me shume kur bebi te filloje te thithe. Kujdes me pjesen e thithave te gjoksit, pasi duke qene se jane mjaft te ndjeshme kane tendecen te cahen. Prandaj mundohuni sa here te vendosni bebin tuaj per te pire, ta fusni ate bashke me areolen (pjesen e zeze te gjoksit). Nese gjoksi juaj nuk ka thitha mire eshte qe gjate shtatzanise te keni masazhuar per t’i nxjerre ato, pasi ne te kundert bebi do te kete veshtiresi per te kapur gjoksin. Mire eshte te filloni te merrni informacione edhe per momentet pas lindjes, si ta perballoni sa me me qetesi jeten pas lindjes te bebit dhe momentet e veshtira qe ajo ka.

Pagjumësia

Me ndryshimet hormonale, vrapimet në banjë në mesnatë, ngërçet e këmbëve, urthin dhe barkun tuaj në madhësinë e topit të basketbollit, nuk është çudi që gjumi të jetë i pakapshëm. Pagjumësia e tremujorit të tretë prek rreth 3 në 4 gra shtatzëna – të cilat gjithashtu mund të përballen me ankthin për lindjen e ardhshme dhe një mendje që vrapon gjatë gjithë natës duke menduar për listën e gjërave që duhet të bëni përpara se të vijë fëmija. Në javën e 33-të të shtatzënisë, trupi juaj ka nevojë për pushim, kështu që mbani mend se shqetësimi për këtë nuk do të ndihmojë dhe as shikimi i orës duke parë minutat që kalojnë. Në vend të kësaj, bëni çmos për t’u rehatuar, para gjumit. Provoni një banjë të ngrohtë dhe ndoshta një filxhan qumësht të ngrohtë përpara se të shtriheni, plus shmangni ushtrimet, qëndrimin para ekranit, ngrënien ose pirjen shumë afër kohës së gjumit. Ju gjithashtu mund të provoni t’i kërkoni partnerit tuaj një masazh. Dhe shikoni anën e mirë: Pagjumësia e shtatzënisë është një stërvitje e shkëlqyer për ato netë pa gjumë që vijnë pas lindjes!

Acidet yndyrore omega-3

Studimet sugjerojnë se foshnjat e lindura nga nëna, dietat e të cilave përmbajnë shumë acide yndyrore omega-3 (DHA) që gjenden kryesisht në vajrat e peshkut, kanë një avantazh për sa i përket zhvillimit të hershëm. DHA është kritike për zhvillimin e trurit dhe të shikimit – dhe pothuajse i gjithë akumulimi i DHA së foshnjës ndodh gjatë tremujorit të fundit. DHA gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e lindjes së parakohshme dhe mbrojtjen kundër depresionit pas lindjes.

Bebi
Mushkerite jane zhvilluar pothuajse plotesisht. Mendohet se nese bebi lind pas kesaj jave, ka mundesi shume positive te jete ne gjendje te marre fryme vete pa ndihmen e aparaturave te jashtme. Pesha e tij tani eshte rreth 1 kg 900 gr, gjatesia 42. 8 cm ndersa lengu amniotik eshte pak a shume rreth 1 lt. Nese keni me shume ose me pak sasi te lengut amniotik, do te jete problem, prandaj vizitat mjekesore tani e ne vazhdim do te jene me te shpeshta. Nese keni nje bark shume te madh ose shume te vogel mos mendoni se ka te beje me peshen e bebit, kjo mund te jete nje nga treguesit e pare qe keni te beni me sasi me te medha ose me te vogla te lengut amniotik, krahasasuar me sasine normale.

Goditjet e foshnjës mund të ndihen më të mprehta

Niveli i lëngut amniotik ka arritur në maksimum në javën e 33-të të shtatzanisë, duke bërë që tani të keni më shumë fëmijën sesa lëng. Kjo është një arsye pse disa nga goditjet e tij ndihen mjaft të mprehta këto ditë.

Fëmija dallon ditën nga nata

Fetusi juaj sillet gjithnjë e më shumë si një foshnjë, me sytë e tij që mbyllen gjatë gjumit dhe hapen kur janë zgjuar. Dhe për shkak se muret e mitrës po bëhen më të holla, më shumë dritë depërton në mitër, duke e ndihmuar fëmijën tuaj të bëjë dallimin midis ditës dhe natës.

Sistemi imunitar i fetusit po zhvillohet

Lajme te mira! Fëmija juaj ka arritur një moment historik të rëndësishëm tani: Ai ka sistemin e tij imunitar. Antitrupat po kalojnë nga ju tek i vogli juaj ndërsa ai vazhdon të zhvillojë sistemin e tij imunitar të fetusit, i cili do të jetë i dobishëm pasi ai të jetë jashtë mitrës dhe të mbrojë të gjitha llojet e mikrobeve.

Binjaket
Pjesa me e madhe e binjakeve peshojne rreth 2,4 kg dhe trinjaket rreth 1,8 kg. Nese bebi juaj peshon me shume se kaq, duhet te gezoheni pasi nuk ndodh shpesh.
Babai
Mund te filloni bashke me bashkeshorten tuaj te beni plane se kujt do ti thoni t’ju shoqeroje ne momentin e shumepritur. Nuk eshte mekat nese do te zgjidhni te jeni vetem ju ne momentin e lindjes. Nuk eshte mekat te duash pak privatesi ne nje moment aq delikat.

Lexoni edhe: Java e 34 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X