Java e 12 e shtatzanise

0 1

Java e 12 e shtatzanise

Nena

Kete jave mund te fillojne te reduktohen ose zhduken te vjellat dhe lodhja e vazhdueshme. Barku fillon te behet i dukshem sidomos nese nuk eshte shtatzania juaj e pare. Rreziku i ndonje aborti spontan pakesohet gjithmone e me shume.

Jeta seksuale

Nëse dëgjoni një shoqe apo të njohur që në këtë fazë të shtatzanisë, jeta e tyre seksuale është përmirësuar shumë, mos u krahasoni me veten. Ndryshimet hormonale janë të ndryshme në gra të ndryshme dhe secila ka mënyrën personale të përjetimit. Nëse nuk keni dëshirë për aktivitet seksual, mos u shqetësoni. Në këtë fazë është tërësisht normale.

Bebi

Struktura e trurit te bebit ne kete periudhe eshte e njejte me ate te lindjes, edhe pse nuk ka te njejten madhesi. Pesha varion reth 14 gramë dhe gjatesia rreth 6 cm. Nese do te beni nje vizite mjekesore mund te ndjeni rrahjet e zemres, nje emocion i papershkueshem!

Sistemi tretës i foshnjës fillon të funksionojë

Kjo javë shënon një pikë kthese për fëmijën tuaj. Në javën e 12-të të shtatzënisë, detyra herkuliane e zhvillimit të strukturave të reja trupore po i afrohet fundit, pasi shumica e sistemeve të foshnjës tuaj janë formuar plotësisht – edhe pse ka ende shumë për t’u maturuar. Tani vjen faza e mirëmbajtjes, gjatë së cilës sistemet e fetusit tuaj vazhdojnë të evoluojnë për 28 javët e ardhshme dhe organet fillojnë të punojnë. Së pari, sistemi tretës i fetusit po fillon të përkulë muskujt e tij, ndërsa fillon të praktikojë lëvizjet e tkurrjes, një aftësi që bebit tuaj të vogël do t’i duhet pas lindjes për të shtyrë ushqimin përmes traktit tretës. Palca e kockave është e zënë me prodhimin e qelizave të bardha të gjakut – armë që një ditë do ta ndihmojnë fëmijën tuaj të luftojë infeksionin pasi të jetë jashtë strehës suaj të sigurt. Dhe gjendra e hipofizës në bazën e trurit ka filluar të prodhojë hormonet.

Rrahjet e zemrës së fetusit

Nëse nuk e keni pasur tashmë kënaqësinë, ka të ngjarë që në kontrollin e këtij muaji të dëgjoni më në fund rrahjet e zemrës së fetusit tuaj – një tingull që do t’ju bëjë zemrën të rrahë nga gëzimi!

Binjaket

Uterusi juaj eshte me i madh krahasuar me ate te nje nene qe mbart brenda vetes vetem nje bebe.

Babai

Nese do t’ju beje te ndiheni me i lehtesuar, provoni te beni shoqeri me baballare te tjere qe jane ne pritje te femijes te tyre. Mund ti ndani emocionet dhe ndjenjat e cuditshme qe ju shoqerojne bashke me ta.

Lexoni edhe: Java e 13 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X