Java e 37 e shtatzanise

0 0

Java e 37 e shtatzanise 

Nena
Mire eshte qe ne kete pike te keni folur me mjekun tuaj i cili do t’ju kete dhene informacionet e duhura per te dalluar momentin e lindjes nga ai pergatitor. Ekzistojne kontraksionet e verteta dhe ato false.

Mire eshte qe te merrni vendimin te ushqeni me gji femijen tuaj, pasi ai eshte ushqimi me i mire per te porsalindurin. Ai permban elemente ushqyes te pazevendesueshem per rritjen e te voglit tuaj. Gjidhenia do te jete edhe per ju shume efikas pasi do te reduktoje mbi te gjitha mundesine e prekjes nga kanceri i gjirit.

Nese per nje arsye ose per nje tjeter, vendosni te ushqeni me qumesht artificial bebin tuaj, kerkoni mendimin e pediatrit per t’ju rekomanduar marken e duhur. E rendesishme per bebin tuaj eshte t’i falni dashuri dhe te mos jete i uritur, por nese vendosni ta ushqeni artificialisht, duhet te merrni ne konsiderate edhe anen ekonomike.

Askush mund ta hamendësojë se kur fëmija juaj do të vendosë të dalë – a do të jetë më herët apo më vonë se data e planifikuar? Por për çfarë do shohë mjeku juaj? Në mënyrë të veçantë, qafa e mitrës duhet të hapet deri në 10 centimetra që fëmija të kalojë në kanalin e lindjes. Mjeku do shikojë gjithashtu pjekurinë e qafës së mitrës, e njohur ndryshe si konsistenca e qafës së mitrës. Fillon të jetë e fortë si maja e hundës, pastaj zbutet në të njëjtën strukturë si pjesa e brendshme e faqes para lindjes. Më pas, mjeku do të kontrollojë se sa e hollë është qafa e mitrës. Gjithashtu do të vlerësohet pozicioni i qafës së mitrës, i cili lëviz nga mbrapa në pjesën e përparme me afrimin e lindjes. Dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishme, mjeku ose mamia juaj do të matin pozicionin e foshnjës në raport me legenin tuaj. Sa më i ulët të jetë fëmija juaj, aq më afër do të jeni në lindje. Edhe pse gjithçka tingëllon shumë shkencore, në fakt nuk është. Këto procese mund të ndodhin gradualisht, gjatë një periudhe javësh apo edhe një muaji ose më shumë në disa gra – ose brenda natës.

Masazh perineal

Ju tashmë e dini për përfitimet mendje-trup të masazhit – por a keni dëgjuar për masazhin perineal? Po, tingëllon – dhe mund të ndihet – pak e sikletshme, por masazhi perineal mund të ndihmojë në shtrirjen e butë të perineumit tuaj, zonën e lëkurës midis vaginës dhe rektumit. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të shmangni një epiziotomi.

Bebi
Mundohuni te shijoni cdo levizje apo lemze te bebit, eshte ceshtje ditesh ose javesh kur s’do t’i ndieni me dhe mund t’ju mungjojne! Pesha e bebit do te jete 2 kg 800 gr dhe gjatesia 46 cm

Fëmija shtrihet dhe lëviz

Fëmija nuk ka shumë vend në mitër, kështu që mund të mos godasë aq shumë. Në vend të kësaj, foshnja juaj ndoshta shtrihet, rrotullohet pak dhe tundet – të gjitha këto do të mund t’i ndjeni!

Koka e foshnjës është e madhe!

Këtu është një fakt interesant: në lindje, koka e foshnjës suaj – e cila, meqë ra fjala, është ende në rritje, do të jetë afërsisht me të njëjtin perimetër me gjoksin e tij.

Binjaket
Ne momentin qe do te sillni ne jete bebet e tuaja do te keni shume angazhime, prandaj mundohuni te beni gjerat qe ju pelqejne para se kjo te ndodhe. Pas lindjes do te keni shume pak, per te mos thene aspak kohe per veten tuaj.

Babai
Mundohuni qe bashke me bashkeshorten tuaj te planifikoni mire momentin e lindjes, pasi mund t’ju shfaqen te papritura.

Kush do te deshionit t’ju shoqeronte ne spital kur te vije momenti? Mire eshte te merrni parasysh disa gjera:

  • Valixhja e maternitetit te jete gati (keshtu nuk do t’ju duhet te shkoni te merrni vazhdimisht ne shtepi sendet e harruara);
  • Sexholino te jete e vendosur ne makine;
  • Nese keni femije te tjere sigurohuni qe t’jua mbaje dikush dhe gjithashtu mos harroni te keni me vete nje aparat fotografik/kamer e cila do t’jua sjelle gjithmone prane kete moment.

Pasi t’i keni pothuajse te gjitha gati prisni me qetesi dhe lumturi momentin.

Lexoni dhe: Java e 38 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X