Java e 26 e shtatzanise

0 0

Java e 26 e shtatzanise

Nena
Levizjet e bebit tuaj tashme mund t’i ndiejne dhe persona te tjere te dashur per ju dhe beben tuaj! I lejoni ata t’i shijojne keto momente bashke me ju. Per ju objektivi i rradhes eshte te gjeni nje pozicion te rehatshem per gjume! Sa shpesh ju takon te shkoni ne banjo naten, ose te hani dicka, te pini uje. Kjo e ben edhe me pak te rehatshem gjumin. Jasteku eshte aleati juaj me i forte ne keto momente, gjithmone duke u perpjekur te flini anash dhe sidomos ne krahun e majte, pasi mundesohet qarkullim me i mire i gjakut.

Kërthiza e dalë

Duke filluar diku nga mesi deri në fund të tremujorit të dytë, mitra juaj e zmadhuar fryhet aq sa të shtyjë barkun përpara, duke e bërë kërthizën tuaj të dalë edhe pse keni një rrugë për të bërë para se fëmija juaj të vijë në jetë. Kërthiza duhet të kthehet në pozicionin e saj të rregullt disa muaj pas lindjes, megjithëse mund të ketë atë pamjen e shtrirë.

Pagjumësia

Nëse pushimi i plotë i natës është bërë i pakapshëm, mirë se vini në botën e pagjumësisë së shtatzënisë. Mes urthit dhe ngërçeve të këmbëve, vrapimet në banjë dhe barkun e madh, me kërthizën e dalë, nuk është çudi që trupi juaj ka probleme të qetësohet. Por ka shumë taktika për të provuar që duhet t’ju ndihmojnë të qëndroni në shtrat në vend që të ecni me ritëm në dysheme, duke përfshirë stërvitjen gjatë ditës, një dozë ditore të ajrit të pastër dhe kufizimin e lëngjeve përpara se të shtriheni.

Lëvizjet e foshnjës në mitër

Ndjeheni sikur fëmija po bën karate me gjithë goditjet që po ndodhin? Fëmija juaj në fakt po praktikon të gjitha llojet e lëvizjeve që përfundimisht do të përdoren në jetën e jashtme – duke përfshirë pedalimin kundër barkut tuaj, një lloj aftësie para ecjes. Ndërsa sistemi nervor i foshnjës tuaj zhvillohet më shumë, lëvizjet e fetusit do të bëhen shumë më të koordinuara. Dhe ndërsa barku bëhet më i madh dhe më i fortë, ato lëvizje do të bëhen shumë më të fuqishme dhe herë pas here, edhe të dhimbshme për ju. Një tjetër truk që ajo mund të provojë – shtrirja e këmbës aq larg sa këmba të vendoset midis brinjëve tuaja. Herën tjetër që do të sulmoheni, provoni të ndryshoni pozicionet ose të bëni disa shtrirje vetë.

Bebi
Venat jane te dallueshme nepermjet lekures, edhe pse pak nga pak transparenca e saj po zhduket. Bebi tani njeh zerin tuaj dhe degjon zhurmat e jashtme. Uterusi mendohet si nje vend i qete, pa zhurma por nuk eshte e vertete. Bebi rrethohet nga zhurma e rrahjeve te zemres tuaj dhe nga levizjet e zorreve, por nga bebi ato perceptohen si zhurma qe vijne nga jashte. Ai dallon gjithashtu driten dhe reagon ndaj zhurmave te papritura. Peshon rreth 760 grame dhe eshte i gjate 35,6cm.

Sytë e bebes hapen

Ata sy të vegjël, të cilët kanë qenë mbyllur gjatë muajve të fundit në mënyrë që retina, pjesa e syrit që lejon pamjet të vihen në fokus, mund të zhvillohet, kanë filluar të hapen në javën e 26-të të shtatzënisë. Kjo do të thotë se fëmija juaj është në gjendje të shohë se çfarë po ndodh tani, megjithëse për fat të keq pamja në mitër tuaj nuk është aq emocionuese. Por provoni këtë në shtëpi: Ndizni një elektrik dore në stomak. Vogëlushi juaj mund të shkelmojë si përgjigje. Për momentin, irisi, i cili është pjesa e ngjyrosur e syrit, ende nuk ka shumë pigmentim, që do të plotësohet gjatë një ose dy muajve të ardhshëm, kështu që është shumë herët për të filluar të hamendësoni ngjyrën e syve të vogëlushit tuaj. Dhe madje edhe ngjyra me të cilën ka lindur fëmija juaj mund të mos jetë nuanca e përhershme. Ju mund të vazhdoni të supozoni derisa ajo të jetë një vjeç, me ndryshimet më dramatike që ndodhin pas rreth 6 muajsh.

Fillon aktiviteti i valës së trurit

Shikoni se çfarë tjetër po ndodh këtë javë: Aktiviteti i valëve të trurit të foshnjës tuaj po përshtatet në këtë fazë të zhvillimit të fetusit, që do të thotë se i vogli juaj jo vetëm që mund të dëgjojë zhurma, por tani mund edhe t’i përgjigjet atyre me një rritje të pulsit ose lëvizjes.

Binjaket
Ndiheni cuditshem? Nese keni kontraksione ose ndjeni qe dicka po shkon ndryshe duhet t’i drejtoheni mjekut, pasi shtatzanite me binjake jane me te prirura per lindje te parakohshme. Duhet bere shume kujdes dhe duhet qe bebet te qendrojne sa me gjate brenda jush. Nje dite me shume ne uterus eshte nje dite me pak ne inkubator!
Babai
Nese doni te jeni aktiv, mund te merrni pjese ne cdo gje qe ka te beje me bebin. Madje edhe ne blerjen e vaskes te larjes apo biberonave. Idealja do te ishte te merrnit nje kuti boje dhe te lyenit murin e dhomes te bebes me ngjyren tuaj te preferuar!

Lexoni edhe: Java e 27 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X