Java e 30 e shtatzanise

0 1

Java e 30 e shtatzanise

Nena
Regjimi qe do te ndiqni do te vendose nese do te keni me pak ose me shume shqetesime. Nese tregoni kujdes dhe beni nje rregjim ditor te rregullt atehere do te pakesohen dhimbjet e mesit, qe ne kete periudhe fillojne te behen akoma me te medha. Zakonisht keto dhimbje shkaktohen per shkak se muskujt dhe ligamentet nuk jane mesuar me kete ndryshim te madh peshe ne trupin tuaj. Keshillohen ecjet ne ajer te paster dhe noti.

Rikthim i disa simptomave të hershme të shtatzanisë

Ju jeni 30 javëshe shtatzënë, kanë mbetur vetëm 10 të tjera! Shumë nga simptomat e hershme të shtatzënisë që keni menduar se do t’i lini pas, mund të kthehen, të paktën deri në një farë mase, si nevoja për të urinuar gjatë gjithë kohës, sepse koka e foshnjës tani po shtyp fshikëzën tuaj, gjinjtë e butë që janë duke u përgatitur për prodhimin e qumështit, lodhjen dhe urthin gjatë shtatzanisë. Ose mund të jeni një nga ato nëna me fat që ende ndihen shumë mirë – vetëm mbani mend se gjithçka është normale dhe të gjitha janë të ndryshme!

Urthi

Këto ditë mund të ndiheni sikur keni një flakëhedhës në gjoks. Dispepsia është një nga sëmundjet më të zakonshme (dhe të bezdisshme) të shtatzanisë. Ja pse: Të njëjtat hormone shtatzënie që bëjnë që muskujt e legenit të trupit tuaj të lirohen, në mënyrë që të mund të lindni fëmijën tuaj, gjithashtu lirojnë unazën e muskujve që ndan ezofagun nga stomaku. Rezultati: Ushqimi dhe lëngjet tretëse mund të shkojnë në rrjedhën e sipërme nga barku juaj në gjoks dhe fyt. Mitra juaj në zgjerim, tani duke ushtruar presion mbi stomakun tuaj, vetëm përkqeëson ndjesinë. Pra, si mund të lehtësoheni? Ndër të tjera, shmangni ushqimet që mund të shkaktojnë shqetësime në tretje – si pjatat pikante, të yndyrshme ose të skuqura, çokollata dhe salca e domates – hani vakte më të vogla dhe mos u shtrini gjatë ngrënies së ushqimit ose menjëherë pas ngrënies.

Bebi
Nese mendoni se uterusi eshte ne erresire, e keni gabim! Bebi ndodhet ne te njejtin ambient qe ndodheni ju, rrezet e drites arrijne te depertojne brenda uterusit. Ciklet e gjumit te bebit kane tendencen te jene te kunderta me tuajat, por kjo nuk do te thote se kur te vije ne jete do te kete shqetesime gjumi. Nderkohe kontraksionet Braxton Hicks sa vijne dhe behen me te shpeshta, por keto jane thjesht “kontraksione false” te cilat pergatisin uterusin tuaj per momentin e madh. Megjithate nese e shikoni qe jane me te shpeshta dhe me te forta se zakonisht, mos ngurroni ti drejtoheni mjekut. I vogli juaj tani peshon rreth 1 kg 300 grdhe eshte rreth 39 cm i gjate.

Truri i foshnjës po bëhet më i madh

Deri më tani, sipërfaqja e trurit ishte e lëmuar – por tani, truri i fetusit tuaj po merr ato vijëzime dhe dhëmbëzime karakteristike. Arsyeja është se ato rrudha lejojnë një sasi të shtuar të indeve të trurit – një ndryshim i domosdoshëm ndërsa fëmija juaj përgatitet të zhvillojë zgjuarsinë e rrugës për jetën jashtë barkut tuaj.

Qimet e lëkurës po zhduken

Tani që truri i foshnjës dhe qelizat e reja dhjamore po rregullojnë temperaturën e trupit, lanugo, qimet e buta dhe me push që mbulojnë trupin e fëmijës suaj, ka filluar të zhduket. Por ju mund të shihni disa qime të mbetura në shpinën dhe supet e të porsalindurit tuaj kur të lindë.

Palca e kockave prodhon qeliza të kuqe të gjakut

Një tjetër ndryshim i madh në javën e 30-të të shtatzanisë: palca e kockave të foshnjës suaj ka marrë plotësisht prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut – më parë, grupet e indeve dhe më pas shpretka është kujdesur për prodhimin e qelizave të gjakut. Ky është një hap i rëndësishëm për fëmijën tuaj, sepse do të thotë se do të jetë më mirë në gjendje të lulëzojë vetë sapo të lindë.

Binjaket
Deri tani bebet tuaja jane zhvilluar njesoj sikur te ishte nje i vetem, por tani e tutje pesha e tyre do te kete tendencen te jete me e vogel, per shkak se ushqimi ndahet ne dy pjese, po ashtu edhe hapesira brenda uterusit. Duhet me cdo kusht te ndiqet nje diete e shendetshme ushqimore, shoqeruar nga vitamina dhe minerale (gjithmone te rekomanduara nga mjeku), duke evituar me cdo kusht mbipeshen! Nese behet fjale per shtatezani trinjake apo me me shume bebe, kete jave ka shume mundesi te ndodhe procesi i lindjes, normalisht e parakohshme, prandaj duhet rregjim absolut!

Babai
Ndoshta per bashkeshorten tuaj tani ka nisur dilema e te ushqyerit te bebit. Gji apo formule? Jepni dhe ju mendimin tuaj dhe mbi te gjitha ofrojini mbeshtetjen tuaj per vendimin e saj.

Lexoni edhe: Java e 31 e shtatzanise


  1. Adi Jona

    Jane 30 javshe shtazane

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X