X

Kryesore

Java e 35 e shtatzanise

Java e 35 e shtatzanisë

Nena
Data e lindjes po afrohet dhe bashke me te largohet gjumi. Disa nga ju i konsiderojne keto shqetesime si normale. Mendimet tuaja tani jane te perqendruara ne cdo moment te dites rreth lindjes, sa e dhimbshme do te jete, si do te jete bebi, kujt do t’i ngjaje… Por nje faktor tjeter qe ndikon ne prishjen e rregullsise te gjumit eshte edhe urinimi i shpeshte qe ju detyron te zgjoheni gati cdo 45 minuta per te shkuar ne tualet. Evitoni te pini lengje para gjumit dhe mundohuni te urinoni sa me shpesh para se te shkoni ne shtrat. Kjo mund t’ju vije sadopak ne ndihme. Ne kete moment ju duhet te mblidhni forcat per te qene sa me energjike ne momentin e lindjes, prandaj gjate dites mos u perpiqni te beni shume pune dhe te jeni ne levizje, por perpiquni te pushoni sa me shume qe te mundeni. Uterusi vazhdon te shtype diafragmen dhe per pasoje edhe mushkerite, prandaj frymemarrja juaj do te behet me veshtiresi.
Bebi
Pesha e tij tani eshte rreth 2,75 kg dhe gjatesia rreth 45 cm. Truri i bebit po zhvillohet me shpejtesi te madhe dhe per kete ndihmon shume procesi i gjumit. Te gjitha organet kane marre formen perfundimtare qe i porsalinduri do te kete ne momentin e daljes nga barku juaj. Nese gjate shtatzanise keni konsumuar duhan, duhet te jeni e vetedijshme se keni ngadalesuar kete proces. Nese do te keni nje lindje ne kete jave femija do te jete ne gjendje te mire shendetesore dhe nuk do te kete nevoje per ndihmen e aparaturave (pervec disa rasteve ekstreme), pasi mushkerite funksionojne pothuajse ne perfeksion.
Binjaket
Rreth 35 % e binjakeve kane lindur tashme!
Babai
Marredheniet seksuale ne kete faze per disa cifte jane nje fantazi, ndersa disa te tjere kane preferuar ta mbajne “gjalle” marredhenien ndermjet tyre. Nese bashkeshortja juaj nuk ndihet rehat nuk eshte per tu shqetesuar, pasi mund t’ju ndodhe edhe juve. Prisni te kaloje kjo faze, edhe pak dhe ja dolet!

Lexoni dhe : Java e 36 e shtatzanise

Comments

comments

Me shume ne: kalendari i shtatzanise
Java e 34 e shtatzanise
Java e 34 e shtatzanise

Java e 34 e shtatzanise Nena Pagjumesia, veshtiresia ne frymemarrje dhe lodhja do t’ju shoqerojne gjate javeve ne vazhdim, pasi...

Close