Java e 35 e shtatzanise

0 0

Java e 35 e shtatzanisë

Nena
Data e lindjes po afrohet dhe bashke me te largohet gjumi. Disa nga ju i konsiderojne keto shqetesime si normale. Mendimet tuaja tani jane te perqendruara ne cdo moment te dites rreth lindjes, sa e dhimbshme do te jete, si do te jete bebi, kujt do t’i ngjaje… Por nje faktor tjeter qe ndikon ne prishjen e rregullsise te gjumit eshte edhe urinimi i shpeshte qe ju detyron te zgjoheni gati cdo 45 minuta per te shkuar ne tualet. Evitoni te pini lengje para gjumit dhe mundohuni te urinoni sa me shpesh para se te shkoni ne shtrat. Kjo mund t’ju vije sadopak ne ndihme. Ne kete moment ju duhet te mblidhni forcat per te qene sa me energjike ne momentin e lindjes, prandaj gjate dites mos u perpiqni te beni shume pune dhe te jeni ne levizje, por perpiquni te pushoni sa me shume qe te mundeni. Uterusi vazhdon te shtype diafragmen dhe per pasoje edhe mushkerite, prandaj frymemarrja juaj do te behet me veshtiresi.

A e dini se matja në centimetra nga maja e kockës suaj pubike deri në majën e mitrës është afërsisht e barabartë me numrin e javëve të shtatzënisë?

Urinim i shpeshtë dhe mosmbajtje urinare

Diçka tjetër që do t’ju kujtojë se sa larg jeni në shtatzëni: urinimi i shpeshtë. Po, është përsëri si rikthim i ndjesive të përjetuara në tremujorin e parë, por këtë herë, në vend që të fajësohen hormonet e shtatzënisë, është pozicioni i kokës së fëmijës suaj. Tani që foshnja juaj është me kokë poshtë në përgatitje për lindje, ai po shtyp drejt fshikëzës tuaj. Rezultati? Nevoja për urinim gjatë gjithë kohës. Sikur të mos mjaftonte kjo, ju gjithashtu mund të përjetoni urgjencë – duhet të shkoni tani! — ose mungesë e kontrollit të fshikëzës kur kolliteni, teshtini apo edhe qeshni (edhe pse nuk ka asgjë qesharake këtu). Çfarëdo që të bëni, mos i reduktoni lëngjet. Në vend të kësaj, zbrazni fshikëzën tuaj sa më shumë që të jetë e mundur duke u përkulur përpara.

Bebi
Pesha e tij tani eshte rreth 2 kg e 300 grame dhe gjatesia rreth 45 cm. Truri i bebit po zhvillohet me shpejtesi te madhe dhe per kete ndihmon shume procesi i gjumit. Te gjitha organet kane marre formen perfundimtare qe i porsalinduri do te kete ne momentin e daljes nga barku juaj. Nese gjate shtatzanise keni konsumuar duhan, duhet te jeni e vetedijshme se keni ngadalesuar kete proces. Nese do te keni nje lindje ne kete jave femija do te jete ne gjendje te mire shendetesore dhe nuk do te kete nevoje per ndihmen e aparaturave (pervec disa rasteve ekstreme), pasi mushkerite funksionojne pothuajse ne perfeksion.

Shtimi i peshës së fetusit

Krahët dhe këmbët dikur të dobëta të foshnjës tuaj tani janë mjaft të shëndosha dhe shumë të buta.

Kafka e foshnjës mbetet e butë

Diçka tjetër që po zhvillohet me një ritëm marramendës këto ditë: fuqia e trurit të foshnjës suaj. Për fat të mirë, pjesa që rrethon atë tru të mahnitshëm – kafka – mbetet e butë. Dhe për një arsye të mirë: një kafkë e butë do ta lejojë fëmijën tuaj të dalë më lehtë përmes kanalit të lindjes.

Binjaket
Rreth 35 % e binjakeve kane lindur tashme!
Babai
Marredheniet seksuale ne kete faze per disa cifte jane nje fantazi, ndersa disa te tjere kane preferuar ta mbajne “gjalle” marredhenien ndermjet tyre. Nese bashkeshortja juaj nuk ndihet rehat nuk eshte per tu shqetesuar, pasi mund t’ju ndodhe edhe juve. Prisni te kaloje kjo faze, edhe pak dhe ja dolet!

Lexoni dhe : Java e 36 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X