Java e 16 e shtatzanise

0 0

Java e 16 e shtatzanise

Nena
Ka shume mundesi qe gjate kesaj jave te ndjeni levizjet e para te bebit! Nese jeni shume e dobet ose nese nuk eshte shtatzania juaj e pare, keto levizje do ti ndjeni me lehte.

Simptomat tuaja të zakonshme këtë javë

Ndërsa fëmija juaj vazhdon të rritet dhe zhvillohet në javën e 16-të, ju mund të vazhdoni të shihni një rritje të energjisë dhe të ndiheni mjaft mirë në përgjithësi. Megjithatë, disa simptoma të tremujorit të dytë mund të vazhdojnë ose shfaqen. Mund të keni herë pas here:

 • Gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve
 • Marramendje
 • Gazra
 • Dhimbje koke
 • Urth
 • Gjakderdhje nga hunda

Së bashku me këto, kjo javë mund të sjellë një bark në rritje, shenjat e para të lëvizjes dhe nepset për ushqim.

Dëshira për ushqim

Me të përzierat në tremujorin e parë, mund të keni përjetuar ndjenja neverie ndaj ushqimit. Por, tani që stomaku juaj mund të tolerojë përsëri shijimin dhe aromën e ushqimit, mund të zbuloni se keni disa dëshira për ushqim.

Dëshira për ushqim është e zakonshme. Midis 50% dhe 90% të grave shtatzanë i raportojnë ato. Ndërsa është e paqartë pse shtatzënia sjell dëshira, mund të jenë hormonet së bashku me mënyrën e trupit për të kërkuar disa lëndë ushqyese që ju nevojiten për fëmijën tuaj në zhvillim.

Bebi

Ne kete periudhe te shtatzanise, thonjte e bebit jane formuar mire. Bebi ka filluar te perdore gishtat per te eksploruar trupin e tij dhe embientin qe e rrethon. Veshet jane spostuar nga qafa drejt kokes. Bebi juaj urinon cdo 40-45 minuta. Ai peshon rreth 100 gram dhe eshte i gjate rreth 11.6 cm. Gjate kesaj jave dhe ne vazhdim, mjeku do te jete ne gjendje te dalloje gjinine, ndoshta mund ta kete bere edhe me perpara por, me shume gjasa mund edhe te kete gabuar.

Zemra

Zemra e foshnjës suaj po rreh rreth 150 deri në 180 herë në minutë dhe pompon afërsisht 24 litra gjak në ditë.

Shija

Sythat e shijes dhe poret e shijes së foshnjës janë zhvilluar dhe funksionojnë deri në këtë javë. Pra, fëmija juaj mund të shijojë lëngun amniotik kur ai hyn në gojë. Meqenëse lëngu amniotik merr shijet e dietës suaj, fëmija juaj tani mund të fillojë të zhvillojë preferencat e shijes ndërsa është në mitër.

Zhvillimet e kokës dhe trupit

 • Muskujt dhe kockat po vazhdojnë të rriten dhe të kompletojnë skeletin e foshnjës suaj.
 • Koka e foshnjës suaj është më e ngritur ose e drejtë dhe në linjë me trupin tani.
 • Qimet kanë filluar të shfaqen në vetulla, buzën e sipërme dhe mjekër.
 • Lëvizjet e para të syve shihen nën qepalla ndërmjet javës 16 dhe 18; sapo të fillojnë lëvizjet e syve, foshnjat fillojnë të pulisin qepallat.
 • Aftësia për të dëgjuar është ende në zhvillim, por fëmija juaj mund të fillojë të dëgjojë tinguj të kufizuar këtë javë.

Binjaket

Levizjet e bebeve do te jene lehtesisht te dallueshme. Tashme e dini qe jane dy, prandaj do ta keni te nevojshme te beni me shume eko se zakonisht. Ndonjehere do keni dyshimet se kush prej te dyve do te jete duke levizur ne ate moment, cfare bejne, cfare prekin, kush eshte vajza dhe kush eshte djali… apo nese jane dy djem… apo nese jane dy vajza? Pastaj mund te mendoni: po sikur te jene tre… po kater?! Pastaj do ta kaloni pjesen e panikut dhe do mendoni: jo jo jane pikerisht dy! Mjeku nuk gabon! Behet fjale per ndjenja te reja dhe te vecanta, qe me mire sesa te treguara, jane te perjetuara!

Babai

“I dashur babi”! Tashme jeni mesuar me kete ide dhe po ju pelqen! Ankth? Lereni te shkoje, jeni me i forte sesa dukeni dhe do te jeni nje shtylle e forte per familjen tuaj!

Lexoni edhe: Java e 17 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X