Java e 39 e shtatzanise

0 0

Java e 39 e shtatzanisë

Nena
Momenti i lindjes mund te vije nga momenti ne moment. Qafa e uterusit ka filluar te hapet dhe barku ka arritur permasa ekstreme. Nuk eshte e nevojshme qe gjithe dita juaj te jete e perqendruar rreth shtatzanise, ju mund te beni dicka ndryshe per shembull te lexoni nje liber (qe nuk ka lidhje me shtatezanine), te shikoni nje film, te shfletoni nje reviste.

Gjate kesaj jave mund te keni humbje te vogla gjaku, te cilat tregojne renien e tapes mukoide, mund te keni keni renie peshe dhe rritje oreksi, behuni gati jeni afer fundit! Beni dicka ndryshe dhe mbi te gjitha kontrolloni te ngrenit, pasi sasia e tepert mund t’ju provokoje te vjellat dhe t’ju perkeqesoje fryrjet e kembeve. Konrtolloni edhe nje here valixhen e maternitetit, mire eshte t’i keni te gjitha gjerat e nevojshme brenda.

Askush mund ta hamendësojë se kur fëmija juaj do të vendosë të dalë – a do të jetë më herët apo më vonë se data e planifikuar? Por për çfarë do shohë mjeku juaj? Në mënyrë të veçantë, qafa e mitrës duhet të hapet deri në 10 centimetra që fëmija të kalojë në kanalin e lindjes. Mjeku do shikojë gjithashtu pjekurinë e qafës së mitrës, e njohur ndryshe si konsistenca e qafës së mitrës. Fillon të jetë e fortë si maja e hundës, pastaj zbutet në të njëjtën strukturë si pjesa e brendshme e faqes para lindjes. Më pas, mjeku do të kontrollojë se sa e hollë është qafa e mitrës. Gjithashtu do të vlerësohet pozicioni i qafës së mitrës, i cili lëviz nga mbrapa në pjesën e përparme me afrimin e lindjes. Dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishme, mjeku ose mamia juaj do të matin pozicionin e foshnjës në raport me legenin tuaj. Sa më i ulët të jetë fëmija juaj, aq më afër do të jeni në lindje. Edhe pse gjithçka tingëllon shumë shkencore, në fakt nuk është. Këto procese mund të ndodhin gradualisht, gjatë një periudhe javësh apo edhe një muaji ose më shumë në disa gra – ose brenda natës.

Masazh perineal

Ju tashmë e dini për përfitimet mendje-trup të masazhit – por a keni dëgjuar për masazhin perineal? Po, tingëllon – dhe mund të ndihet – pak e sikletshme, por masazhi perineal mund të ndihmojë në shtrirjen e butë të perineumit tuaj, zonën e lëkurës midis vaginës dhe rektumit. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të shmangni një epiziotomi.

Bebi
Ambienti ku ka qendruar per 9 muaj tashme po behet shume i vogel per te dhe do t’i duhet te spostohet me ne brendesi te uterusit. Pesha e tij eshte rreth 3 kg 400 gr dhe gjatesia rreth 50 cm. Shtresa dhjamore vazhdon te trashet duke e bere beben tuaj te shtoje akoma peshe.

Fëmija shtrihet dhe lëviz

Fëmija ka më pak vend në mitër, kështu që ai mund të mos godasë aq shumë. Në vend të kësaj, foshnja juaj ndoshta shtrihet, rrotullohet pak dhe tundet, të gjitha këto do të mund t’i ndjeni!

Praktikohet për lindje

Tani për tani, vogëlushi juaj i po bën prova për debutimin e tij të madh, duke simuluar frymëmarrjen duke thithur dhe nxjerrë lëngun amniotik, duke thithur gishtin e madh dhe duke u rrotulluar nga njëra anë në tjetrën. Një ditë ndjeni pjesën e poshtme të tij në anën e majtë, të nesërmen është kthyer në të djathtën!

Koka e foshnjës është e madhe!

Këtu është një fakt interesant: në lindje, koka e foshnjës suaj – e cila, meqë ra fjala, është ende në rritje – do të ketë afërsisht të njëjtin perimetër me gjoksin e tij.

Binjaket
Sa e lodhshme ju duket pyetja: akoma ti nuk paske lindur? Gjate kontrollit te rradhes do te shikoni nese mitra juaj po e ben si duhet punen e saj te dyfishte. Nese keni pyetje mos ngurroni t’ja beni te gjitha mjekut dhe te siguroni pergjigjet qe ju nevojiten per te qene te qeta.

Babai
Urime! Po beheni baba! E keni perballuar si duhet shtatezanine dhe tani po vjen bebi! Nderkohe shijoni momentet e fundit te bebit brenda bashkeshortes tuaj dhe mos harroni: jeni babai me i mire ne bote, ne te kundert keto rreshta nuk do t’ju ishin dukur interesante!

Lexoni dhe: Java e 40 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X