Java e 19 e shtatzanise

0 0

Java e 19 e shtatzanise

Nena
Nese ende nuk keni menduar per te frekuentuar nje kurs lindje eshte momenti ta beni! Keto kurse do t’ju vijne ne ndihme gjate shtatzanise dhe lindjes, ku do te mesoni te perballoni lindjen me qetesi, do te njihni hap pas hapi zhvillimin e bebit dhe do te mesoni ndryshimet qe po ndodhin ne trupin tuaj. Eshte vertetuar qe nenat qe ndjekin keto kurse kane nje lindje me te qete dhe te lehte.

Ngërçe në këmbë

Këto spazma të dhimbshme që rrezatojnë lart e poshtë janë shumë të zakonshme gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë. Ndërsa këto ngërçe mund të ndodhin gjatë ditës, ju do t’i vini re më shumë gjatë natës. Askush nuk e di me siguri se çfarë i shkakton ato, megjithëse ka shumë teori të besueshme. Mund të ndodhë që muskujt e këmbëve tuaja janë lodhur nga mbajtja e gjithë peshës shtesë të shtatzanisë. Ose që enët që çojnë gjakun në dhe nga këmbët tuaja janë të ngjeshura nga mitra juaj në rritje në javën e 19-të të shtatzënisë.

Ka gjithashtu spekulime se mund të jetë disi e lidhur me dietën ose mos hidratimi i plotë, megjithëse kjo nuk është vërtetuar nga studimet.

Ndjenja e goditjeve të foshnjës

Goditjet e para të vogla mund të ndjehen në mënyra të ndryshme – përgjithësisht duke filluar nga java e 18-të deri në javën e 22-të, megjithëse mund të jetë një ose dy javë më vonë nëse kjo është shtatzënia juaj e parë.

Ndonjëherë mund të ndiheni sikur diçka po noton brenda jush, ndërsa herë të tjera ato lëvizjet e para të fetusit mund të ndihen më shumë si flutura në bark.

Sapo foshnja juaj të rritet akoma, ju do të jeni në gjendje të tregoni lehtësisht se si ndihen ato goditje të vogla, kështu që nuk do të ketë asnjë ngatërrim për diçka tjetër.

Çfarë duhet të keni parasysh?

Pyesni për infeksionet e majave

Me kaq shumë gjëra që po ndodhin, gjëja e fundit që ju nevojitet është një infeksion maja me kruajtje kur jeni shtatzënë. Fatkeqësisht, ju keni veçanërisht të ngjarë t’i merrni ato gjatë shtatzënisë, pjesërisht falë niveleve më të larta të estrogjenit që shkaktojnë një rritje të tepërt të majave.

Një tjetër dobësi: Infeksionet e majave janë më të vështira për t’u kontrolluar gjatë kësaj kohe. Bisedoni me mjekun tuaj për trajtimin më të mirë.

Rritni marrjen e fibrave – gradualisht

Ngrënia e një sasie të shëndetshme të fibrave mund t’ju ndihmojë kur të vijë koha e lindjes. Ana negative: Shtimi i tepërt i fibrave në dietën tuaj shumë shpejt mund të shkaktojë fryrje, ngërçe dhe gazra (dhe le ta pranojmë, ndoshta tashmë keni mjaft nga ato).

Nëse po përpiqeni të përshtateni me më shumë fibra se kurrë, rrisni marrjen tuaj ngadalë dhe butësisht – për shembull, një spërkatje me fara chia në drithërat e mëngjesit ose një meze të lehtë pasdite – në mënyrë që trupi juaj të ketë kohë për t’u përshtatur me sasinë e re normale.

Bebi
Bebi juaj peshon rreth 240 grame, eshte i gjate 15 cm dhe ne trupin e tij do shfaqet nje shtrese e lehte pushi qe do te mbroj lekuren nga lengu amniotik. Ky push do te bjere ne momentin e lindjes. Gjithashtu jane formuar skicat e dhembeve te perhershem dhe atyre te qumeshtit.

Zhvillohet shtresa mbështjellëse verniks

Kjo shtresë tani mbulon lëkurën e fetusit tuaj. Është i yndyrshëm, i bardhë dhe përbëhet nga qime me push të njohur si lanugo, vaj nga gjëndrat e foshnjës tuaj dhe qelizat e vdekura të lëkurës.

Kjo shtresë është aty për arsye të mirë: Verniksi mbron lëkurën e ndjeshme të foshnjës tuaj nga lëngu amniotik përreth. Pa të, ai do të dukej shumë i rrudhosur në lindje – si do të dukeshit nëse do të laheshit në një banjë për nëntë muaj.

Verniksi derdhet kur afrohet lindja, megjithëse disa foshnja – veçanërisht ato të lindura herët – do të mbulohen ende me të në lindje.

Binjaket
Kushtojini nje moment te dites shopingut dhe blini gjithcka te nevojshme per bebet dhe dhomen e tyre. Do te nevojiten dyfishi i rrobave dhe gjerave qe do te nevojiteshin nese do te ishte nje bebe. Mire eshte te blini gjera me ngjyra te ndryshme keshtu do ta keni me te lehte ti dalloni nga njeri-tjetri.
Babi
Sapo keni ndjere bebin tuaj te levize! Ajo kembe e vogel qe te gjuajti hapi brenda teje “kutine e pandores” dhe shpalosi shume pyetje dyshuese: ”A jam gati per gjithcka po ndodh? A do te jem nje baba i mire”? S’jeni i vetmi,edhe bashkeshortja juaj me siguri po mendon te njejten gje. Do t’ja dilni! Do te jeni prinder te mrekullueshem per te voglin tuaj!

Lexoni edhe: Java e 20 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X