Java e 40 e shtatzanise

0 0

Java e 40 e shtatzanisë

Nena
Keto ditet e fundit po ju duken pa mbarim. Duroni dhe pak momenti eshte afer! Mos u shqetesoni nese vogelushi juaj nuk po del, termini do dhe dy jave te mbaroje. Shtatzania quhet ne term kur shkon 42 jave, pasi kalon ky afat lindja stimulohet. Ne rast se keni carje te ujerave, lindja eshte afer dhe mund te ndodhe brenda 24-48 oreve, por ka raste qe ujerat i can mjeku ne momentin e lindjes. Lindja eshte e ndryshme per gra te ndryshme. Nese eshte shtatzania juaj e pare do te duhen rreth 12-14 ore per t’u hapur, ndersa ne shtatzanite e tjera rreth 6-8 ore. Nese jeni shume nervoze oret do te duken me te gjata dhe lindja per ju do te jete me e veshtire. Pas gjithe ketyre muajve erdhi momenti te shijoni bebin tend!

Fundi i shtatzënisë

Në javën e 40-të të shtatzënisë, ju jeni në fundin zyrtar të shtatzënisë suaj. Ju, ose në fakt placenta, po i siguroni ende antitrupat që do t’i nevojiten për të luftuar infeksionet për gjashtë muajt e parë të jetës.

Por nëse planifikoni të ushqeni me gji, qumështi juaj do të sigurojë më shumë antitrupa për të forcuar sistemin imunitar – veçanërisht kulloshtra, një pararendës i hollë dhe i verdhë i qumështit të gjirit që është super i pasur me antitrupa dhe ushqen fëmijën tuaj për ditët e para pas lindjes.

A do ta kaloni datën tuaj të caktuar?

Kur do ta kuptojë trupi juaj se është koha për të lindur këtë fëmijë? Vetëm për shkak se data juaj e mbarimit është shënuar me stilolaps në tabelën e mjekut tuaj dhe me shënues të kuq në kalendarin tuaj, nuk do të thotë se nëna Natyrë e ka marrë “memorandumin”. Rreth 30 për qind e të gjitha shtatzënive zgjasin më shumë se 40 javë.

Kur do të plasin ujërat?

Deri tani, pa dyshim që keni humbur një ose dy natë gjumë se kur dhe ku do të ndodhë. Ju ndoshta keni dëgjuar ose parë histori tmerri për një kohë dhe vend të papërshtatshëm. Por realiteti juaj ndoshta do të jetë pak më ndryshe. Së pari, më pak se 15 për qind e grave përjetojnë një këputje të membranave përpara se të fillojë lindja dhe së dyti, nëse ujërat plasin në publik, ka më pak gjasa të vijë si një valë e rrëmbyeshme e baticës dhe ka më shumë gjasa të vijë si një rrjedhje e ngadaltë. Një gjë për të cilën mund të jeni mjaft të sigurt nëse ujrat plasin përpara se të fillojnë kontraktimet: Lindja ka të ngjarë të fillojë seriozisht brenda 24 orëve. Ose mjeku do ta fillojë atë për ju brenda 24 orëve. Si mund ta dalloni nëse qesja juaj amniotike është këputur? Lëngu amniotik është zakonisht pa ngjyrë dhe pa erë. Nëse vëreni lëng që duket i verdhë dhe ka erë amoniaku, me siguri po ju rrjedh urina. Një test tjetër: Mund të përpiqeni të frenoni rrjedhën e lëngut duke shtrydhur muskujt e legenit (ushtrime Kegel). Nëse rrjedhja ndalon, është urina. Nëse jo, është lëngu amniotik. Nëse ju plasin ujërat dhe lëngu është i gjelbër ose kafe, sigurohuni që të telefononi menjëherë mjekun tuaj. Mund të nënkuptojë që foshnja juaj ka pasur një lëvizje të zorrëve (mekonium) në mitër.

Madhësia e legenit

Shumë gra ndajnë një frikë të pabazë se nuk do të jenë në gjendje të lindin në të vërtetë fëmijën e tyre. Duket e pabesueshme që diçka kaq e madhe – një shalqi 2.5 ose 3.5 kilogramësh – mund të shtyjë në një hapësirë ​​kaq të vogël, por kjo është pikërisht ajo që ndodh shumicën e kohës. Pavarësisht nëse jeni me madhësi plus, e imët apo ndonjë madhësi mesatare, rëndësi ka sa i madh është legeni juaj. Nëna Natyrë e di më mirë dhe shumica e të porsalindurve janë mjaft të përputhur me madhësinë e nënave të tyre. Pra, nëse jeni me kocka të vogla, shanset janë që nuk po mbani fëmijë me peshë të vogël. Dhe vagina juaj e di gjithashtu se çfarë të bëjë – ajo shtrihet në mënyrë të konsiderueshme gjatë lindjes dhe më pas, për mrekulli, shtrëngohet përsëri. Edhe foshnja juaj e di se çfarë të bëjë – duke e pasur kokën ende të lakueshme për t’u përshtatur me shtrëngimin gjatë lindjes. Pra, mos u shqetësoni!

Bebi
Mireserdhe! Por nese ende nuk ka lindur momenti eshte afer! Udhetimi i bukur 9 mujor ne barkun e nenes ka mbaruar! Pesha eshte rreth 3,2-3,5 kg dhe gjatesia 50-52 cm. Bebi vazhdon te marre antitrupat e nevojshem nga nena nepermjet placentes dhe me pas do t’i marre nepermjet gjirit. Pushi i lekures ka rene me perjashtim te disa vendeve si zona e vesheve dhe perreth kraheve.
Binjaket
Rastet e binjakeve qe ne kete faze nuk kane dale akoma jane shume te rralla! Qafa e uterusit e ka te veshtire mos hapet me dy bebe qe tentojne te dalin. Ne rast se pozicioni i tyre ka qene ne disfavor per lindje normale (nje podalik, nje cefalik), mjeku juaj me siguri ka perfunduar prerjen cezariane e cila ka qene domosdoshmeri.
Babai
Jemi gati babi! Ne c’do kontraksion ju duket se erdhi momenti! Duroni edhe pak! Keni qene mbeshtetja me e madhe per bashkeshorten tuaj! Keni bere nje pune te mire!

Lexoni edhe: Shenjat e lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X