Java e 25 e shtatzanise

0 1

Java e 25 e shtatzanise

Nena
Ka shume mundesi qe ne kete faze te shtatzanise te jeni duke u ndier ende shume mire. Mund te filloni te mendoni per arredimin e dhomes te bebit, ose nese nuk e keni nje te tille te mendoni se ku do te fleje ai pasi te vije ne jete. Shume nga ju e mbajne te voglin e tyre afer shtratit qe te kene mundesi ta ushqejne me me lehtesi gjate nates ose qe te ndihen me te sigurta duke e pasur prane. Por, shume nga ju perdorin radion e bebit per te degjuar nese qan dhe e vendosin qe diten e pare ne dhomen e tij. Kjo siguron qe ju dhe bashkeshorti juaj te keni me shume intimitet pasi pretendohet qe femija te mesohet te fleje vete! Megjithate mos u ndikoni aspak nga te tjeret. Eshte zgjedhja juaj dhe do te veproni si te ndiheni me rehat. Behuni praktike, pasi mund te kete shume “nete te bardha” qe ju presin!

Në javën e 25-të të shtatzënisë, mitra juaj gjithnjë në rritje tani ka arritur madhësinë e një topi futbolli.

Hemorroidet

Më shumë se gjysma e të gjitha grave shtatzëna përjetojnë venat e fryra dhe kruarje në rektum për shkak të presionit të mitrës më të madhe, si dhe rritjes së rrjedhjes së gjakut në atë zonë. Dhe ndërsa ato nuk janë të rrezikshme për trupin tuaj, hemorroidet – një formë e venave me variçe – mund të jenë plotësisht të dhimbshme dhe madje të shkaktojnë gjakderdhje rektale. Kapsllëku mund t’i përkeqësojë ato, kështu që zgjedhja juaj më e mirë për parandalimin është të rrisni marrjen e lëngjeve dhe fibrave dhe të hani shumë ushqime të pasura me fibra, si frutat, perimet dhe drithërat. Bërja e ushtrimeve për dyshemenë pelvike dhe përpjekja për të mos u sforcuar kur bëni jashtëqitje, mund të ndihmojë gjithashtu.

Shëndeti i dhëmbëve

Dëshironi të rrisni shanset tuaja për ta mbajtur fëmijën tuaj të sigurt brenda jush deri në afat? Pwrdorni fillin dentar dhe sigurohuni që po i lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë, pasi kërkimet lidhin shëndetin e mirë të dhëmbëve dhe higjienën orale me shtatzënitë më të gjata. Tingëllon disi e çuditshme, por larja e dhëmbëve të paktën dy herë në ditë, larja me fill rregullisht dhe vizita te dentisti çdo gjashtë muaj mund të zvogëlojë rrezikun e gingivitit – një gjendje e zakonshme në të cilën mishrat e dhëmbëve tuaj inflamohen, skuqen dhe madje fillojnë të rrjedhin gjak. Nëse nuk kujdeseni siç duhet për dhëmbët tuaj, rezultati mund të jetë periodontiti, i cili është lidhur me lindjen e parakohshme dhe madje një rrezik të shtuar të preeklampsisë.

Bebi
Peshon rreth 660 grame dhe ka gjatesi 35 cm. Skeleti i trupit po vazhdon procesin e kockezimit, duke e forcuar ate.

Mushkëritë e foshnjës po përgatiten për të marrë frymë

Çfarë tjetër po ndodh këtë javë? Pavarësisht se cila do të jetë ngjyra e lëkurës së foshnjës suaj, ajo po bëhet më rozë tani – dhe jo sepse po nxehet shumë. Në fakt, lëngu amniotik kontrollohet në mënyrë të përkryer nga klima, duke e mbajtur atë në një temperaturë gjithmonë të rehatshme. Por, lëkura po ndryshon ngjyrën sepse enët e vogla të gjakut, të quajtura kapilarë, po formohen nën lëkurë dhe po mbushen me gjak. Më vonë këtë javë, enët e gjakut do të zhvillohen gjithashtu në mushkëritë e foshnjës tuaj, duke i sjellë ato një hap më afër pjekurisë së plotë – dhe një hap më afër frymëmarrjes së parë të ajrit të pastër. Por në javën e 25-të të shtatzënisë, ato janë ende shumë në zhvillim e sipër. Megjithëse ato tashmë kanë filluar të prodhojnë surfaktant, një substancë që do t’i ndihmojë të zgjerohen me oksigjen pas lindjes së foshnjës, mushkëritë janë ende shumë të pazhvilluara për të dërguar mjaftueshëm oksigjen në qarkullimin e gjakut dhe për të lëshuar dioksid karboni kur nxjerrin frymën.

Hunda e foshnjës fillon të funksionojë

Mushkëritë nuk janë i vetmi sistem që po përgatitet për marrjen e ajrit. Vrimat e hundës dhe hunda e foshnjës tuaj kanë filluar të funksionojnë gjithashtu këtë javë. Kjo i lejon vogëlushit tuaj të fillojë të ptaktikojw frymëmarrjen. Më parë besohej se vrimat e hundës qëndrojnë të mbyllura deri tani gjatë shtatzanisë, por studimet e fundit tregojnë se ato hapen shumë më herët dhe qëndrojnë të tilla gjatë të tre tremujorëve. Natyrisht, meqenëse nuk ka ajër brenda, foshnja juaj në të vërtetë vetëm “frymon” lëngun amniotik, por është praktika ajo që ka rëndësi, apo jo? Foshnja gjithashtu mund të ndjejë aroma të ndryshme në mitër deri në këtë javë.

Binjaket
Po filloni te ndiheni gjigande? Tashme nuk ju ben me asnje veshje? Evitoni dyqanet premama pasi ka shume gjasa qe nuk do te gjeni asgje per ju dhe kjo do t’ju beje te ndiheni keq. Shkoni ne nje dyqan qe mund te gjeni dicka me masa te “forta”, dhe mos harroni jeni ende e bukur! Jeni nje nene binjakesh!
Babai
Pse jo disa dite pushimi pas lindjes? Eshte e vertete qe ju nevojiten me shume para, por eshte gjithashtu e nevojshme prezenca juaj per bashkeshorten pas lindjes te bebit. Jepini asaj mbeshtetjen e duhur, fundja dhe ti meriton disa dite afer familjes tende te re!

Lexoni edhe: Java e 26 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X