Java e 18 e shtatzanise

0 1

Java e 18 e shtatzanise

Nëna

Trupi juaj sa vjen edhe fryhet, barku gjithmone edhe me i madh. Kjo e ben gjumin edhe me te veshtire. Keshilla jone eshte:
Provoni te perdorni nje ose dy jasteke per te gjetur pozicionin me te rehatshem. Gjithashtu per nje gjume me te rehatshem, do t’ju ndihmoje urinimi para se te shkoni per te fjetur. Nderkohe mund te filloni te beni nje liste me emra per bebin tuaj, duke zgjdhur dicka te bukur dhe me kuptim pasi emri eshte nje dhurate qe ju ja beni te voglit tuaj dhe qe do ta mbaje gjithe jeten.

Dhimbjet e shpinës

Diçka tjetër që mund të ndjeni tani: dhimbjet e shpinës. Mitra në rritje e zhvendos qendrën tuaj të gravitetit, që do të thotë se pjesa e poshtme e shpinës tuaj tërhiqet përpara ndërsa barku është i shtyrë jashtë, gjë që ndikon keq për muskujt e shpinës.

Zvogëloni dhimbjen duke përdorur një mbështetëse këmbësh për të ngritur pak këmbët tuaja kur jeni ulur. Kur qëndroni në këmbë, vendosni një këmbë në një stol të ulët kur është e mundur për të hequr pak presion nga pjesa e poshtme e shpinës. Një dush i gjatë dhe i ngrohtë mund të bëjë gjithashtu mrekulli. Dhe nëse dhimbja juaj e shpinës thjesht nuk largohet, sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj.

Reduktimi i urthit

Gjatë këtyre ditëve, nuk është e nevojshme të hani ushqime pikante, apo që konsiderohen të rënda për stomakun, edhe një një kafshatë bukë mund të shkaktojë djegie urthi. Kjo është një simptomë shumë e zakonshme që mund të vazhdojë gjatë gjithë shtatzanisë. Si fillim, hani ngadalë dhe përtypni tërësisht ushqimin. Mundohuni të mos hani drekë me nxitim ose të gëlltisni darkën tuaj në këmbë.

Pasi të keni mbaruar së ngrëni, qëndroni për disa orë pa u shtrirë dhe flini me kokën lart, gjë që ndihmon edhe me gërhitjen.

Bebi

Bebi eshte rreth 14.2 cm i gjate dhe peshon rreth 190 gram. Kockat vazhdojne te thithin calcium. Ka mbaruar formimi i gishtave te duarve dhe kembeve dhe kane filluar te formohen shenjat e tyre.

Foshnja po gogësin

Aftësia e gogësimës është përvetësuar nga fëmija juaj, së bashku me lemzën, të cilën mund ta ndjeni edhe ju së shpejti! Në fakt, ju mund të kapni një paraqitje të shkurtër të asaj hapjeje të adhurueshme dhe të gjitha lëvizjet e tjera të fetusit në ultratingullin që do të kryeni këtë muaj.

Sistemi nervor i bebit po zhvillohet me shpejtësi

Diçka që nuk e shihni në ultratingullin tuaj, është sistemi nervor i bebit, i cili po zhvillohet me shpejtësi në javën e 18 të shtatzanisë.

Një rrjet nërvash, tashmë i mbështjellë me një substancë të quajtur mielin, që ndihmon dërgimin e mesazheve nga një qelizë nervore te tjetra, po formojnë tani lidhje më komplekse.

Po zhvillohen gjithashtu më tej shqisat e prekjes, shijes, nuhatjes, shikimit dhe dëgjimit. Duke folur për dëgjimin, fëmija më në fund mund t’ju dëgjojë plotësisht këtë javë, duke e bërë të voglin tuaj më të ndërgjegjshëm për tingujt që vijnë nga brenda trupit tuaj. Do të thotë që të dy mund të dëgjoni lemzën e njëri-tjetrit!

Binjaket

Nese kane filluar te shfaqen problemet e para te hemorroideve dhe variceve, keshilla jone eshte: pini sa me shume uje dhe shtrihuni sa here te mundeni te clodhni kembet. Prania e me shume se nje bebi ne bark, ben qe presioni ne venat e poshtme te trupit te jete me i larte.

Babi

Tregojuni i duruar! Ju jeni mbeshtjetja e saj, shpatulla ku ajo mund te qaje dhe te shfryhet sa here ndihet keq apo e lodhur. Mbrojeni dhe duajeni ate, ajo po ju sjell ne jete engjellin tuaj qe aq shume e deshironi! Babi qetesohuni! Edhe nese ju drejtohet keq s’ka asgje me ju! Bejini asaj dhuraten me te bukur: degjojeni, mbeshteteni!

Lexoni edhe: Java e 19 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X