Java e 36 e shtatzanise

0 0

Java e 36 e shtatzanise

Nena
Urime sapo jeni futur ne muajin e fundit te shtatzanise! Nese keni qene e kujdesshme me dieten ushqimore pesha juaj duhet te jete shtuar ndermjet 10-12 kg. Uterusi ka zene pothuajse te gjithe pjesen abdominale duke spostuar keshtu te gjitha organet. Bebi tani duhet te kete marre pozicion cefalik, por ne 4% te rasteve ndodh qe bebi te jete ende ne pozicionin podalik. Mos u alarmoni, ka ende kohe te kthehet edhe nese nuk e ben prerja cezariane nuk eshte tragjedi!

Dhimbje pelvike

Ana negative e gjithë këtij fleksibiliteti të kyçeve, është dhimbja e legenit. Shtoni presionin nga koka e foshnjës tuaj që vendoset gjithnjë e më thellë në legenin dhe mitrën tuaj e ju rëndon, dhe nuk është çudi që është e dhimbshmee të ecni këtyre ditëve. Për të lehtësuar shqetësimin, relaksohuni me ijet e ngritura, bëni disa ushtrime të legenit, bëni banja të ngrohta, aplikoni kompresa të ngrohta, merrni një masazh para lindjes nga një terapist i certifikuar ose provoni disa terapi plotësuese dhe alternative.

Bebi
Pesha e tij eshte rreth 2 kg 500 gr dhe gjatesia rreth 45 cm, pavaresisht se keto permasa mund te jene te ndryshme per bebe te ndryshme. Bebi juaj sa vjen dhe pozicionohet me shume drejt legenit duke bere qe nga njera ane te merrni fryme me lehte dhe nga ana tjeter te urinoni me shpesh se javet e kaluara. Levizjet e tij jane shume te kufizuara pasi dhe hapesira eshte shume e vogel. Ne rast se bebi do te vendoste te dilte gjate kesaj jave, ai nuk do te kishte asnje problem me shendetin, vetem do te ishte pak me i vogel ne krahasim me nje bebe te lindur ne javet e ardhshme.

Kafka dhe kockat e fetusit

Kur jeni 36 javëshe shtatzënë, kockat e kafkës së foshnjës nuk janë lidhur ende së bashku, kështu që koka mund të manovrojë lehtësisht përmes kanalit të lindjes. Kafka e foshnjës suaj nuk është e vetmja strukturë e butë në trupin e saj të vogël. Shumica e kockave dhe kërcit të tyre janë gjithashtu mjaft të buta, duke lejuar një udhëtim më të lehtë në botë gjatë lindjes. Por mos u shqetësoni, ato do të ngurtësohen gjatë viteve të para të jetës së saj.

Sistemi tretës ende në zhvillim

Deri tani, shumë nga sistemet e foshnjës tuaj janë mjaft të pjekur, të paktën në aspektin e foshnjës, dhe pothuajse gati për jetën jashtë. Qarkullimi i gjakut, për shembull, është përsosur dhe sistemi imunitar i foshnjës tuaj është zhvilluar mjaftueshëm për të mbrojtur të voglin tuaj nga infeksionet jashtë mitrës.

Të tjerët, megjithatë, kanë ende nevojë për disa prekje përfundimtare. Një shembull i tillë i dukshëm: tretja – e cila në fakt nuk do të jetë plotësisht e pjekur deri diku pas lindjes. Pse? Brenda fshikëzës së saj të vogël gestacionale, foshnja juaj është mbështetur në kordonin e kërthizës për ushqim, që do të thotë se sistemi tretës, megjithëse i zhvilluar, nuk ka qenë funksional. Do të duhet viti i parë osei dytë për ta sjellë atë në funksionin më optimal të saj.

Binjaket
Nese do t’i nenshtroheni nje lindje natyrale bebet tuaja do te dalin me rreth 7 minuta vonese nga njeri-tjetri. Nese kalon me shume kohe bebi qe eshte duke dale do te kete probleme. Ju dhe bebet do te jeni gjithmone nen monitorim per te qene sa me te sigurt per nje lindje pa probleme.
Babai
Per ju veshtiresia e rradhes do te jete te mbani ne krahe nje te porsalindur, sidomos nese do te jete duke qare. Qetesohuni pasi eshte dicka qe do ta mesoni me kalimin e kohes, pse jo mund te mesoni edhe si te nderroni nje bebeline pasi nese ofroheni ta beni kete do te krijohet nje lidhje akoma edhe me e forte midis jush dhe femijes tuaj.

Lexoni dhe: Java e 37 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X