Java e 38 e shtatzanise

0 1

Java e 38 e shtatzanisë

Nena
Kujdes kur qeshni, kolliteti apo teshtini pasi fshikeza juaj sa vjen dhe behet me e papermbajtshme. Shpesh do te ndjeni dhimbje sporadike te ngjashme ato te menstruacioneve te cilat do te jene kontraksionet pergatitore. Uterusi eshte pothuajse 36-38 cm dhe pesha jote vazhdon te rritet me perjashtim te disa rasteve te ralla.

Ecje duke u tundur

Akti i thjeshtë i ecjes mund të bëhet i pakëndshëm gjatë tremujorit të tretë. Midis mbajtjes së peshës shtesë, mitrës që zë pothuajse të gjithë hapësirën brenda barkut dhe kokës së foshnjës që bën presion midis këmbëve tuaja, ju mund ta gjeni veten duke ecur me tundje.

Ngathtësi

Ju ndoshta nuk ndiheni aq elegante sa ishit disa muaj më parë. Jo vetëm që keni një bark të madh dhe peshë shtesë, por në përgatitje për lindjen e fëmijës, ligamentet dhe kyçet tuaja po lirohen. Këto ndryshime mund t’ju bëjnë të ndiheni pak të paqëndrueshëm në këmbë. Si rezultat, shanset tuaja për të rënë janë më të larta.

Bebi
Pesha e bebit eshte mbi 3 kg, gjatesia 46 cm dhe tani ai shton rreth 30 grame ne dite. Gjatesia eshte rreth 47/48 cm. Bebi bashke me lengun amniotik thith edhe qelizat e nxjerra nga mukoza e zorreve nje lende te trashe me ngjyre jeshile te cilen bebi e nxjerr me jashteqitjet brenda 24-48 oreve te para te jetes. Momenti i lindjes eshte shume prane, por ka edhe bebe qe preferojne te presin deri ne kater jave te tjera per te dale nga barku juaj.

Pesha dhe gjatësia e lindjes

Është e rëndësishme të theksohet se numrat janë udhëzime të përgjithshme të bazuara në mesataret. Fëmija juaj mund të jetë pak më i madh ose më i vogël se këto matje në lindje. Në fakt, gjatësia (lartësia) e një të porsalinduri të shëndetshëm mund të variojë45 deri në 55 centimetra, ndërsa pesha e tyre e lindjes mund të jetë midis 2,500 gramë deri në 4500 gramë.

Mbulimi me qime “laungo”

Deri në javën e 38-të, foshnja juaj po heq flokët e butë dhe të imët (të njohur si lanugo) që mbulojnë trupin e tyre në mitër. Shumica e këtyre qimeve zakonisht zhduken përpara se të lindë një fëmijë me afat të plotë—ndonëse disa qime mund të mbeten në shpatullat dhe krahët e foshnjës.

Sytë

Ngjyra e syve të foshnjës suaj mund të jetë blu-gri e errët tani (dhe në lindje), por kjo nuk do të thotë se do të mbetet e tillë. Ngjyra përfundimtare e syve të foshnjës tuaj do të varet nga sasia e një proteine ​​të quajtur melaninë që prodhon fëmija juaj. Por, mund të duhet deri në një vit që irisi, ose pjesa e syrit që ka ngjyrë, të arrijë ngjyrën përfundimtare të kafes, blusë, jeshiles, ngjyrës lajthi ose diku në mes.

Lindja e hershme

Shtatzënia konsiderohet e plotë në javën e 39-të. Nga 37 javë deri në 38 javë dhe 6 ditë, foshnjat konsiderohen “të hershme”. Ndërsa një fëmijë është gati gati për lindje në javën e 38-të, ka ende një zhvillim të minutës së fundit që po ndodh gjatë dy javëve të fundit në mitër.

Binjaket
Nese binjaket tuaj ndodhen ende brenda jush, ne kohen tuaj ende ekziston dyshimi: lindje natyrale apo prerje cezariane? Nese do te preferoni te paren mjeku do te marre parasysh disa pika si: pesha e bebeve si dhe gjeresia e legenit tend. Ndersa ju duhet te keni parasysh dy fakte: sa te gatshme jeni t’i nenshtroheni kesaj lloj lindjeje dhe sa eksperience ka mjeku juaj, pasi roli i tij eshte fondamental sidomos per beben e dyte ku per ta nxjerre duhet manover nga ana e tij.
Babai
Ne kete faze do t’ju duhet te degjoni shpesh ankesa per veshtiresi ne tretje, gjume te pamundur, djegie stomaku si dhe do te hasni momente te shumta nervozizmi nga bashkeshortja juaj. Por, mos u ndjeni i bezdisur pasi kete femije nuk e solli ne jete vetem ajo! Peshen e shtatzanise e mban ajo por dhe ju nuk jeni jashte kesaj, pasi keni dhe ju shqetesimet tuaja. Ne kete pike gjithcka per t’i ardhur ne ndihme eshte nje masazh i mire!

Lexoni dhe: Java e 39 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X