Java e 14 e shtatzanise

0 2

Java e 14 e shtatzanise

Nena

Keni filluar te ndiheni me mire dhe te keni me shume energji. Kete jave duhet te kontrolloni tensionin, peshen, madhesine e mitres, rrahjet e zemres te bebit si dhe ti nenshtroheni analizave te gjakut dhe urines.

Dhimbje të ligamenteve të rrumbullakëta

Për disa gra, një efekt anësor i mundshëm i rritjes së mitrës është ajo që gjinekologu juaj do ta quante dhimbje ligamenti të rrumbullakët. Në thelb, këto janë dhimbje në rritje gjatë shtatzënisë që ndjehen si dhimbje të mprehta në njërën ose të dyja anët e barkut që fillojnë të shfaqen rreth javës së 14-të, por mund të “godasin” në çdo kohë gjatë tremujorit të dytë.

Ja pse: Mitra mbështetet nga breza të trasha ligamentesh që shkojnë nga ija deri në anën e barkut. Ndërsa mitra juaj rritet, ligamentet mbështetëse shtrihen dhe hollohen për të përshtatur peshën në rritje. Kjo peshë tërheq ligamentet dhe shkakton një dhimbje të mprehtë ose një dhimbje të shurdhër në pjesën e poshtme të barkut. Shpesh është më e dukshme kur ndryshoni pozicionin papritmas ose ngriheni shpejt nga qëndrimi ulur ose shtrirë ose kur kolliteni ose teshtini.

Mënyra më e mirë për t’u lehtësuar? Vendosni këmbët lart dhe pushoni në një pozicion të rehatshëm, i cili duhet të lehtësojë tendosjen dhe dhimbjen.

Bebi
Bebi tani eshte rreth 9 cm dhe peshon 45 grame dhe prodhon urine te cilen e derdh ne lengun amniotik, i cili rigjenerohet nje here ne tre ore. Bebi do te beje praktike duke e thithur ate. Mos konsumoni ne asnje menyre duhan!

Fëmija qëndron drejt

Duke u rritur me hapa të mëdhenj, në madhësinë e një portokalli, foshnja juaj po kërcen, duke qenë në lëvizje pothuajse vazhdimisht – dhe ato lëvizje janë shumë larg nga ato kërcitje të ngutshme të tremujorit të fundit (megjithëse nuk do të ndjeni asnjë prej tyre për javët në vijim). Tani ato janë si baleti, të lëmuara dhe të lehta.

Duke folur për baletin, do të kalojnë vite para se të filloni të mësoni fëmijën tuaj që të ngrihet e të qëndrojë drejt – por në mënyrë të pabesueshme, foshnja po e bën atë tani, pa asnjë nxitje! Qafa e fëmijës suaj po bëhet më e gjatë, duke e ndihmuar kokën të qëndrojë më e ngritur. Kjo i jep fetusit tuaj një pamje më të drejtë.

Flokët e foshnjës që mbijnë

Në javën e 14-të të shtatzanisë, foshnjës suaj mund t’i mbijnë disa qime dhe vetullat po mbushen gjithashtu.

Megjithatë, rritja e flokëve nuk kufizohet vetëm në kokën e foshnjës. Ajo është gjithashtu e mbuluar me një shtresë flokësh të quajtur lanugo, kryesisht për ngrohtësi.

Por nuk do të jenë aty përgjithmonë. Meqenëse yndyra grumbullohet më vonë gjatë shtatzënisë – yndyra e foshnjës, jo e juaja – do të marrë përsipër funksionin e mbajtjes së foshnjës suaj të vogël, kështu që pjesa më e madhe e lanugos largohet. Disa foshnje, veçanërisht ato të lindura herët, kanë ende një shtresë në lindje, por ajo zhduket shpejt më pas.

Zhvillime të tjera këtë javë përfshijnë disa aktivitete të sistemit tretës: zorrët po prodhojnë mekonium, i cili është mbetje që do të bëjë lëvizjen e parë të zorrëve pas lindjes.

Binjaket

Nese eshte e nevojshme te behet amniocenteza, do te hasen veshtiresi ne procedure, megjithate nuk mund te quhet e pamundur.

Babai

Javet kalojne dhe ceshtja financiare mund te filloje te kthehet ne shqetesim per ju. Tashme ju duhet te punoni me teper pasi shpenzimet familjare sa vine dhe shtohen, nese bashkeshortes tuaj, per arsye shendetesore mund ti duhet te shkeputet nga puna.

Lexoni edhe: Java e 15 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X