Java e 23 e shtatzanise

0 0

Java e 23 e shtatzanise

Nena
Mos u shqetesoni nese ndonjehere do te ndieni kontraktime sporadike te mitres, eshte normale. Behet fjale per kontraktimet Braxton-Hicks, te cilat nuk jane te rrezikshme. Por, nese do te keni kontraksione te shpeshta dhe me intervale te rregullta, qe sa vine edhe shtohen duhet patjeter te beni nje kontroll tek mjeku.

Fillojnë simptoma të reja

Në javën e 23-të të shtatzënisë, mendja juaj është e turbullt (ky është truri juaj…ky është truri juaj me progesteron) dhe këmbët tuaja po rriten. Pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve tuaja mund të jenë të kuqe dhe mund të jeni më të prirur ndaj skuqjes së lëkurës.

Shenjat e strijave mund të fillojnë në nuanca të gjalla rozë, të kuqe, vjollcë, kafe të kuqërremtë ose kafe të errët në pothuajse çdo sipërfaqe të disponueshme të lëkurës dhe një vijë do të shfaqet në mes të lëkurës së barkut tuaj.

Çngjyrosje e lëkurës

Besoni apo jo, ajo quhet “vija e errët” – ose “linea nigra”. Një emblemë e zakonshme e shtatzënisë që mund të jetë më e dukshme tek gratë me lëkurë të errët, linja nigra shtrihet midis kërthizës dhe zonës pubike. Shkaktohet nga të njëjtat hormone të shtatzanisë përgjegjëse për të gjitha ndryshimet e lëkurës që mund të shihni, si nuanca më e errët e areolave ​​tuaja dhe toni më i thellë i njollave në krahë dhe këmbë.

Disa gra, përsëri, zakonisht ato me lëkurë më të errët, vërejnë njolla edhe në fytyrë, veçanërisht në zonën rreth hundës, ballit, faqeve dhe syve. Quhet maskë e shtatzënisë (ose melasma) sepse shfaqet si një konfigurim i ngjashëm me maskën në fytyrë.

Të jeni të sigurta se të gjitha këto ndryshime të lëkurës do të zbehen brenda pak muajsh pas lindjes.

Mësoni të pushoni

Tani është një kohë e mirë për të mësuar disa teknika qetësuese dhe jo vetëm sepse ato mund t’ju ndihmojnë të përballoni shqetësimet e shtatzënisë dhe, së shpejti, kontraktimet e lindjes. Ato gjithashtu do të jenë të dobishme gjatë momenteve të para të prindërimit kur fëmija nuk pushon së qari, telefoni po bie dhe jeni vetëm ju (dhe i vogli juaj) në shtëpi.

Yoga është një qetësues i mrekullueshëm, nëse keni kohë për të ndjekur një program. Por këtu është një teknikë e meditimit të shtatzënisë që mund ta përdorni pothuajse kudo, në çdo kohë, për të qetësuar shpirtin tuaj:

  1. Uluni me sytë mbyllur dhe imagjinoni një skenë relaksuese dhe paqësore, si një perëndim dielli mbi plazhin tuaj të preferuar, dallgët që mbështjellin butësisht bregun ose një pamje të qetë mali me një përrua.
  2. Duke u ngjitur nga gishtat e këmbëve në fytyrë, përqendrohuni në relaksimin e secilit muskul një nga një. Merrni frymë thellë përmes hundës dhe nxirreni përmes gojës.

Bebi
Thonjte tashme jane formuar dhe pushi rreth lekures ka filluar te erresohet. Bebi pergatitet cdo jave edhe me shume per te dale ne jete! Ai ndodhet brenda uterusit i rrethuar nga lengu i ngrohte amniotik, i shkujdesur per boten e jashtme dhe i perkedhelur nga ritmi i zemres tuaj i cili do ta shoqeroje deri ne lindje. Pesha e tij tani eshte rreth 500 gram dhe gjatesia 29 cm.

Lëkura dhe organet e foshnjës

Lëkura e foshnjës është pak e varur pasi ajo rritet shumë më shpejt se yndyra, por së shpejti do të fillojë të përshtatet me trupin e tij pasi depozitat e yndyrës mbushin sipërfaqet.

Dhe megjithëse në javën e 23-të të shtatzënisë, organet dhe kockat e foshnjës suaj janë të dukshme përmes lëkurës së tij, ai do të bëhet më pak transparent sapo të vendosen depozitat yndyrore.

Ju mund të jeni në gjendje të dëgjoni rrahjet e zemrës së foshnjës tuaj përmes një stetoskopi.

Binjaket
Nje detyre e veshtire shfaqet para jush! Perzgjedhja e emrit jo per nje por per dy bebe! Keni parasysh te zgjidhni nje emer per cdo bebe duke lene menjane kombinimet pasi per ju mund te duket bukur, por per ata jo! Nuk do qendrojne gjithmone bebe!
Babai
Nese nuk e ke bere para shtatezanise, bejeni tani! Tregoji sa i kujdesshem je ndaj detajeve. Pas pune mund te shkoni ne shtepi dhe t’i coni darken te cilen e keni marre ne nje restorant, mund t’i sherbeni nje pjate me fruta dhe tregojini sa e vecante eshte per ju.

Lexoni edhe: Java e 24 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X