Java e 17 e shtatzanise

0 2

Java e 17 e shtatzanise

Nena
Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni probleme me hundet e bllokuara si dhe do te vereni rritje te sekrecioneve vaginale. Asgje per tu shqetesuar, gjithcka ndodh per shkak te rritjes te volumit te gjakut. Pjesa e aeroles behet gjithmone dhe me e erret. Gjithcka do te zhduket pas lindjes.

Simptoma të shtuara

Më shumë zhvillime të reja me trupin tuaj mund të jenë në lëvizje këtë javë: një rritje e sekrecioneve vaginale (leukorrea) dhe një ndjeshmëri më e madhe ndaj alergeneve. Të dyja janë krejtësisht normale!

Rritja e gjirit (dhe mungesa e rritjes së gjirit) janë të dyja normale

Hormonet dhe gjëndrat që prodhojnë qumësht po zhvillohen për t’u përgatitur për gjidhënie. I gjithë ky aktivitet, plus një rritje në rrjedhën e gjakut, mund të bëjë që gjoksi juaj të rritet deri në tre numra.

Sigurisht, simptomat e çdo gruaje shtatzënë janë të ndryshme. Ndërsa rritja e gjirit është e zakonshme – dhe për disa gra shumë – ju mund të mos vini re ndonjë ndryshim në madhësinë e gjoksit tuaj dhe kjo nuk është shkak për shqetësim.

Shtrihuni për të parandaluar dhimbjet e nervit shiatik

Nervi shiatik, më i madhi në trup, fillon në pjesën e poshtme të shpinës, shkon poshtë vitheve dhe degëzohet në pjesën e pasme të këmbëve deri te kyçet dhe këmbët.

Në shumicën e rasteve, dhimbjet e nervit shiatik – dhimbje të mprehta, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje që fillon në shpinë dhe rrezaton deri në këmbë – ndodh kur ky nerv ngjeshet nga disqet e fryrë, të rrëshqitur ose të këputur.

Artriti dhe një ngushtim i kanalit kurrizor, i quajtur gjithashtu stenozë kurrizore, mund të jenë gjithashtu fajtorë. Provoni një jastëk ngrohjeje ose shtrirje të shpinës për të lehtësuar dhimbjen.

Dhëmbët

Hormonet mund të ndikojnë në mishrat e dhëmbëve, ligamentet dhe kockat në gojën tuaj, të cilat nga ana tjetër mund të lirojnë dhëmbët dhe ndonjëherë edhe të bëjnë që ata të bien. Kjo ndalon pas lindjes, por nëse keni periodontitis ose jeni të shqetësuara, shkoni te dentisti.

Bebi

Trupi i bebit ka filluar te krijoje shtresat e para te dhjamit poshte lekures, e cila do ta ndihmoje ne ruajtjen e temperatures trupore pas lindjes. Bebi peshon rreth 140 grame, ka gjatesi 13 cm dhe nuk jane formuar pjese te reja te trupit, por jane duke u maturuar ato ekzistuese. Eshte momenti te filloni ti vendosni muzike, e cila do ta ndihmoje ne zhvillimin e trurit.

Fëmija praktikon thithjen dhe gëlltitjen

Në këtë fazë të shtatzanisë, fëmija juaj po forcon aftësitë e tij të thithjes dhe gëlltitjes në përgatitje për thithjen e gjoksit tuaj ose të biberonit.

Në fakt, shumica e reflekseve të mbijetesës që fëmija juaj do të ketë në lindje janë duke u përsosur në mitër tani.

Gjurmët e gishtërinjve po formohen

Brenda javës së ardhshme ose më shumë, mollëzat në majë të gishtave dhe këmbëve të foshnjës tuaj do të zbukurohen me rrotullime dhe rrudha krejtësisht individuale, të njohura si shenjat e gishtërinjve.

Rrahjet e zemrës së foshnjës janë më të rregullta

Zemra e foshnjës tani rregullohet nga truri, kështu që nuk ka më rrahje të rastësishme dhe po rreh 140 deri në 150 rrahje në minutë – rreth dy herë më shpejt se e juaja.

Binjaket

Sigurohuni qe te jeni duke ngrene shendetshem! Dieta juaj duhet te permbaje proteinat, karbohidratet dhe gjithcka tjeter ne menyre te ekilibruar. Kujdes nga mbipesha! Eshte shume e rrezikshme per ty dhe bebet e tua!

Babi

Deshira juaj per te ndjere levizjet e bebit eshte e madhe, por per momentin duhet te kenaqeni me ato qe ju tregon nena e ardhshme. Edhe pse ajo e ndjen bebin te levize brenda saj, ju nuk jeni ne gjendje ti dalloni ato me prekje. Shume shpejt do te vije momenti qe edhe ju te vendosni doren tek barku dhe te ndjeni ato levizje magjike!

Lexoni edhe: Java e 18 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 14 e shtatzanise

Java e 14 e shtatzanise Nena Keni filluar te ndiheni me mire dhe te keni me shume energji. Kete jave duhet te kontrolloni tensionin, peshen, madhesine e mitres, rrahjet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X