Java e 32 e shtatzanise

0 0

Java e 32 e shtatzanise

Nena
Me shtimin e kontraksioneve, shtohet edhe ankthi juaj. Si do jete momenti i ardhjes ne jete te vogelushit qe mezi e prisni prej muajsh? Kur do te jete momenti i duhur te shkoni ne spital? Si ti numeroni kontraksionet? Kush do t’ju shoqeroje? Cfare te fusni ne valixhe? Do te jene shume te forta dhimbjet? Qetesohuni! Nuk jeni e vetmja qe i keni keto mendime. Gjithcka do te shkoje mire!

Kontraktimet e Braxton Hicks

Këtë javë, trupi juaj mund të fillojë të përgatitet për ditën e lindjes duke përkulur muskujt e tij. Nëse ndjeni se mitra juaj shtrëngohet ose ngurtësohet periodikisht, ato janë kontraktimet e Braxton Hicks – kontraktime praktike të parregullta që ndjehen fillimisht rreth mesit të shtatzënisë dhe rriten në frekuencë dhe forcë ndërsa gjërat përparojnë. Këto prova para lindjes janë një nxemje dhe zakonisht përjetohen më herët dhe me më shumë intensitet tek gratë që kanë qenë shtatzënë më parë. Në fakt, shumë nëna që janë në pritje të fëmijës së parë, nuk i vënë re aq shumë. Janë si një ndjesi shtrëngimi që fillon në majë të mitrës dhe më pas përhapet poshtë, duke zgjatur nga 15 deri në 30 sekonda, megjithëse ndonjëherë mund të zgjasin deri në dy minuta. Si ta kuptoni se nuk janë dhimbjet e lindjes? Ata do të ndalojnë nëse ndryshoni pozicion, kështu që provoni të ngriheni nëse jeni shtrirë ose ecni nëse keni qenë ulur. Nëse janë kontraktime të vërteta të lindjes, ato do të bëhen gradualisht më të forta dhe më të rregullta – kështu që në këtë rast, telefononi mjekun tuaj. Ndërkohë, kur ato janë thjesht për praktikë, provoni të bëni një dush të ngrohtë për t’ju ndihmuar me parehatinë.

Bebi

Tashme mund te argetoheni duke numeruar levizjet e bebit, por kujdes mos u beni e varur! Rrudhat e lekures te bebit fillojne te zhduken dhe ne koke kane dale floket. Bebi fale shtreses dhjamore dhe rritjes te muskujve peshon rreth 1 kg 600 gr dhe eshte rreth 41 cm i gjate.

Fëmija po përgatitet për lindje

Në këto javët e fundit, gjithçka ka të bëjë me praktikën, ndërsa ajo përmirëson aftësitë që do t’i nevojiten për të lulëzuar jashtë mitrës – nga gëlltitja dhe frymëmarrja deri te shkelmimi dhe thithja. Në pritje të atij tranzicioni të rëndësishëm drejt ushqyerjes me gojë, sistemi tretës i foshnjës suaj është gati për të funksionuar. Dhe megjithëse jeni disa javë larg datës së lindjes, fëmija juaj po duket gjithnjë e më shumë si një i porsalindur: ndërsa yndyra grumbullohet nën lëkurën e saj, ajo nuk është më transparente dhe tani është e errët.

Pozicioni i fetusit: kokë poshtë apo kokën lart?

Në këtë javë, foshnja juaj është paksa ngushtë për hapësirën e stërvitjes tani – në fakt është kthyer në një pozicion të përdredhur. Midis javës 32 dhe 38, foshnja juaj ndoshta do të vendoset në pozicionin me kokë poshtë në legeinn tuaj në përgatitje për lindje. Kjo për shkak se koka e fetusit përshtatet më mirë në fund të mitrës tuaj të përmbysur, në formë dardhe, plus është më e lehtë gjatë lindjes.

Më pak se 5 për qind e foshnjave preferojnë pozicionin me kokë lart.

Ciklet e gjumit të foshnjës

Në përgatitje për takimin e parë me ju, fëmija juaj po fle si një fëmijë me cikle të rregullta gjumi dhe zgjimi.

Binjaket

Tashme nese keni pasur nje shtatezani te tille me shume gjasa do te keni lindur. Ajo c’ka duhet te merrni ne konsiderate eshte periudha post natale, ku ju do te keni nevoje me shume se kurre per ndihme dhe pse jo te merrni ne konsiderate (brenda mundesive tuaja ekonomike) te punesoni nje infermiere e cila do t’ju mesoje ti vendosni ne gjoks, t’i nderroni kerthizen dhe me shume ceshtje te tjera, derisa te jeni e afte t’i perballoni vete. Me ardhjen ne jete te binjakeve, jeta juaj bashkeshortore do te vendoset ne prove te veshtire. Do te jene te pakta momentet kur te dy bebet tuaja do te jene ne gjume njekohesisht. Ju duhet te pushoni sa me shume dhe nese dikush nga familja ju ofron ndihme, mos e refuzoni!Mund te pendoheni!

Babai

Tashme gjinia e femijes eshte bere e ditur, dhe midis jush ka filluar nje komunikim nepermjet barkut. Nese keni vendosur ta mbani “sekret” deri ne momentin e lindjes, mjaftohuni me shenjat qe tregon gjyshja dhe perpiquni te zbuloni nese do te mbizoteroje roza apo bluja ne shtepine tuaj.

Lexoni edhe: Java e 33 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X