Java e 24 e shtatzanise

0 1

Nena
Fundi i uterusit tuaj ndodhet tek kerthiza. Tashme jeni ne gjendje te kuptoni ciklet e gjumit te bebes tuaj. Fundi po afron dhe ju jeni te shqetesuara nese do te shkoje gjithcka si duhet. Ne me te shumten e rasteve shtatzanite shkojne mire, pa probleme, por nese vereni dicka qe nuk shkon mjeku do ta shikonte me anen e ekografise dhe do merrte masat e nevojshme, prandaj ju duhet te jeni e qete! Mos filloni te kerkoni probleme atje ku nuk ka! Shpesh mendoni me te keqen dhe jane pikerisht keto mendime qe mund t’ju cojne ne nje gjakderdhje te mundshme, dhimbje te pazakonta, humbje te lengut amniotik dhe marrje mendsh, pas te cilave do te detyroheni te shkoni me vrap per vizite! Prandaj largoni mendimet e keqija.

Sindroma e tunelit karpal

Ndoshta kyçet dhe gishtat tuaj ndhen të mpirë. Shanset janë që mund të jetë sindroma e tunelit karpal.

Kërcimi dhe mpirja e pakëndshme që vëreni në kyçet e duarve dhe gishtërinjve zakonisht shoqërohet me punë që kërkon lëvizje të përsëritura, siç është shtypja, por tuneli i kyçit të dorës prek gratë shtatzëna për një arsye tjetër – megjithëse lëvizjet e përsëritura mund të kontribuojnë patjetër.

Ënjtja që është kaq e zakonshme gjatë shtatzënisë bën që lëngjet të grumbullohen në ekstremitetet tuaja të poshtme gjatë ditës, të cilat rishpërndahen në pjesën tjetër të trupit tuaj, duke përfshirë duart tuaja, kur jeni shtrirë – duke ushtruar presion mbi nervin që kalon nëpër kyçin tuaj . Kjo shkakton mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbje në gishta, dorë ose kyç.

Lehtësohuni duke shmangur gjumin me duar dhe duke mbajtur krahët lart me një jastëk gjatë natës. Mund të ndihmojë gjithashtu tundja e duarve dhe kyçeve. Sigurohuni, gjithashtu, që nëse jeni duke bërë lëvizje të përsëritura, si të luajturit në piano ose të shtypni, të cilat mund të përkeqësojnë simptomat tuaja, bëni pushime të shpeshta me shtrirjen e duarve.

Pëllëmbët të kuqe, kruarje

Sigurisht, keni dëgjuar se shtatzënia vjen me një sërë simptomash, shumica prej tyre jo shumë të këndshme – në fakt, asnjëra prej tyre nuk është shumë e këndshme, përveç nëse llogaritni flokët, thonjtë dhe gjoksin me rritje të shpejtë. Por ndoshta nuk e prisnit kaq shumë simptoma në dukje të rastësishme – si p.sh. pëllëmbët e kuqe dhe kruarje që nuk kanë asnjë lidhje me sasinë e larjes së enëve që po bëni. E kuqja mund të përhapet gjithashtu në shputat e këmbëve tuaja, megjithëse keni më pak gjasa të vini re se këmbët tuaja bëhen më të vështira për t’u parë.

Megjithëse kjo është një simptomë relativisht normale, sigurohuni që t’ia përmendni mjekut tuaj – ka një shans që mund të tregojë një ndërlikim të rrallë të quajtur kolestaza e shtatzënisë, megjithëse kjo është më e zakonshme në tremujorin e tretë.

Bebi
Bebi tashme eshte formuar komplet dhe po pergatitet per jeten jashte barkut ne rast te nje lindje te parakohshme. Por jemi ende shume larg terminit dhe nje lindje nje kete jave eshte nje tragjedi qe duhet shmangur. Nuk ekziston mundesia qe mushkerite te jene ne gjendje te funskionojne, ne rast se bebi vjen ne jete. Pesha e tij eshte rreth 580 gram dhe gjatesia rreth 30 cm!

Fytyra e foshnjës është formuar

Pyesni veten se si (dhe kujt) do t’i ngjajë fëmija juaj? Ajo fytyrë e bukur, megjithëse ende e vogël, është pothuajse plotësisht e formuar, e kompletuar me qerpikë, vetulla dhe flokë në javën e 24.

A do të ketë foshnja juaj flokë kafe, të zeza, bjonde ose të kuqe – apo diçka në mes? Në fakt, tani flokët e janë të bardha, pasi nuk ka ende pigment. Yndyra që do të grumbullohet nën lëkurën e foshnjës gjithashtu mungon në foto tani.

Derisa të krijohen ato depozita yndyrore, ajo lëkurë shumë e butë është ende shumë transparente, që do të thotë se një vështrim nga afër do t’ju lejojë të shihni qartë të gjitha organet, kockat dhe enët e gjakut. Për fat të mirë, kjo pamje e dukshme nuk do të zgjasë shumë.

Dëgjimi i fetusit

Të gjitha llojet e tingujve mund të dëgjohen nga fëmija juaj në barkun tuaj: ajri që nxirrni nga mushkëritë tuaja, ato gurgullime gastrike të prodhuara nga stomaku dhe zorrët, zëri juaj dhe i partnerit, të cilët fëmija juaj do të jetë në gjendje t’i njohë në lindje dhe madje edhe tinguj shumë të fortë si boritë, lehjet e qenve ose një kamion zjarrfikës.

Binjaket
Ne keto shtatzani ka nje risk te madh per lindje te parakohshme, sidomos ne se jane 3 ose me shume! Krahas ekos abdominale eshte e rekomandueshme ekoja vaginale, me anen e se ciles mjeku do te beje matjen e qafes te mitres per te pare nese ekziston nje rrezik i tille ose jo.
Babai
Fotograf? Nuk eshte profesioni juaj? Po nese behet fjale per te fotografuar ate bark te mrekullueshem rrumbullak brenda te cilit ndodhet bebi i shumepritur? Sa shume merita do te merrni me vone, atehere kur keto fotografi te jene nje kujtim i bukur i ketij rrugetimi 9 mujor!

Lexoni edhe: Java e 25 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X