Java e 22 e shtatzanise

0 0

Java e 22 e shtatzanise

Nena
Ende ndiheni mire dhe nuk keni filluar te ndiheni shume e fryre. Shume nga ju vazhdojne te kene jete seksuale aktive gjate ketij tremujori ne krahasim me tremujorin e pare. Zakonisht gjate kesaj periudhe te shtatzanise deshira juaj seksuale do te rritet. Mos u ndieni ne faj! Bebi eshte i sigurt brenda lengut amniotik. Duhet ta nderprisni vetem nese kete jua keshillon mjeku per nje arsye apo per nje tjeter. Disa nga ju mund te kryejne marredhenie seksuale pa asnje problem deri ne momentin e lindjes.

Rritja e këmbës

Në javën e 22-të të shtatzanisë, mitra juaj është tani rreth 2.5 cm mbi kërthizë – duke u rritur me hapa të mëdhenj. Por barku juaj nuk është e vetmja gjë që po rritet këto ditë. A i keni parq këmbët tuaja?

Ndërsa disa arsye të rritjes së këmbëve mund t’i atribuohen ënjtjes së shtatzënisë (edema), ka një arsye tjetër që këmbët rriten në madhësi gjatë shtatzënisë – dhe ndonjëherë nuk tkurren pas. Mos harroni relaksin – atë hormonin e shtatzënisë që liron ligamentet dhe nyjet rreth legenit tuaj në mënyrë që fëmija të mund të përshtatet (dhe hormoni që gjithashtu ka të ngjarë t’ju bëjë veçanërisht të ngathët gjatë shtatzënisë)? Epo, nuk bën dallim midis ligamenteve që do të dëshironit të liroheshin, si ato të legenit, dhe atyre që do të dëshironit t’i linit në vend, si ato në këmbët tuaja.

Rezultati: Kur ligamentet në këmbë lirohen, kockat poshtë tyre kanë tendencë të përhapen pak, duke rezultuar në një rritje të madhësisë së këpucëve përgjysmë ose në tërësi për shumë gra dhe ndjesi shpimi të papritura.

Bebi

Bebi behet gjithmone edhe me i madh dhe vazhdon te pergatitet per jeten jashte barkut. Kete jave jane formuar vetullat. Peshon rreth 430 grame dhe eshte gati 27,5 cm i gjate.

Prekja, shikimi dhe dëgjimi i foshnjës po bëhen më të forta

Këtë javë, foshnja juaj po i jep më shumë kuptim botës ndërsa zhvillon shqisën e prekjes.

Në fakt, kapja e bebit është mjaft e fortë tani dhe meqenëse nuk ka asgjë tjetër për ta kapur në mitër, ndonjëherë mund të mbajë fort kordonin e kërthizës. Mos u shqetësoni – është mjaft e vështirë për ta këputur atë.

Edhe shqisa e të parit po përmirësohet. Fetusi juaj tani mund të perceptojë dritën dhe errësirën shumë më mirë se më parë.

Foshnja gjithashtu mund të dëgjojë zërin tuaj, rrahjet e zemrës suaj, stomakun tuaj dhe zhurmën e gjakut që qarkullon nëpër trupin tuaj.

Binjaket
Dilema e rradhes per ju eshte nese do jeni ne gjendje te ushqeni me gji te dy bebet? Sigurisht qe po! Zakonisht trupi juaj eshte ne gjendje te prodhoje mjaftueshem qumesht per te dy, me perjashtim te disa rasteve te vecanta. Me e mira qe mund te beni eshte te jeni sa me shume ne kontakt me nenat te cilat e kane kaluar nje eksperience te tille, nga te cilat mund te merrni keshillat e nevojshme.
Babai
Me siguri deri tani jeni perfshire disa here ne temen e zgjedhjes te emrit, ose e keni vendosur tashme! Eshte nje proces ne te cilin disa nga ju mund te duan te mos perfshihen dhe disa mund te duan ta vendosin vete. Gjithsesi kjo eshte nje teme qe ka nevoje per pak kompromis.

Lexoni edhe: Java e 23 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X