Java e 20 e shtatzanise

0 1

Java e 20 e shtatzanise

Nena
Urime keni arritur keshtu ne gjysmen e shtatzanise tuaj! Levizjet e bebit jane shume te qarta dhe te shpeshta, sidomos nese nuk eshte shtatzania juaj e pare. Ne te kundert do t’ju duhet te prisni dhe disa jave. Kerthiza po behet e dukshme dhe keshtu do te qendroje deri ne fund te shtatzanise. Ka shume mundesi qe ne kete periudhe te shtatzanise te shfaqen probleme me frymemarrjen si pasoje e shtypjes te mushkerive nga organet e tjera si dhe nga rritja e pompimit te zemres. Ky problem do te zhduket kur bebi te zbrese drejt legenit. Nese eshte shtatzania juaj e pare kjo mund te ndodhe ne momentine fundit, ndersa nese nuk eshte e para mund te ndodhe disa jave me perpara. Urinimi do te jete gjthmone edhe me i shpeshte si pasoje e shtypjes se fshikezes te urines nga uterusi. Mire eshte te mos shkoni drejt banjos menjehere kur ju vjen per te urinuar, pasi fshikeza mund te mesohet dhe nuk do te jete ne gjendje ta mbaje urinen me gjate.

Barku juaj në javën e 20-të të shtatzanisë

Tani që jeni në mes të shtatzënisë, barku juaj në javën e 20-të me siguri tashmë po merr formë dhe të gjithë e kuptojnë se jeni shtatzanë. Por ka ende një gamë të gjerë normale kur bëhet fjalë për madhësinë e barkut, edhe në javën e 20-të. Pra, mos u shqetësoni nëse barku juaj është më i madh ose më i vogël se një grua tjetër në këtë javë. Vetëm mos harroni se faktorë të tjerë, si madhësia dhe forma juaj, nëse kjo është shtatzënia juaj e parë apo jo, madje edhe gjenetika mund të diktojë se si duket barku juaj në javën e 20-të. Si gjithmonë, konsultohuni me mjekun tuaj nëse jeni vërtet e shqetësuar, por përpiquni të mos e mbishqyrtoni. Çdo bark është i bukur dhe normal, pavarësisht sa i mëdh apo i vogël.

Rritja e flokëve dhe thonjve

Ju gjithashtu mund të vini re se thonjtë tuaj janë më të fortë dhe flokët tuaj po rriten më shpejt se zakonisht dhe i ndjeni më të trashë e më të plotë. Ju mund të falënderoni përsëri hormonet e shtatzënisë, të cilat shkaktojnë një rritje të qarkullimit që sjell lëndë ushqyese shtesë në qelizat e flokëve dhe thonjve. Por edhe pse thonjtë tuaj mund të jenë të gjatë, ata gjithashtu mund të bëhen të thatë dhe të brishtë.

Simptomat tuaja të zakonshme këtë javë

Këtë javë, mund të vazhdoni të keni disa nga shqetësimet tipike të tremujorit të dytë si:

 • Dhimbje shpine
 • Dëshira për ushqim
 • Harresa
 • Urthi
 • Ngërçe në këmbë
 • Kongjestioni i hundës
 • Dhimbje të ligamenteve të rrumbullakëta
 • Ndryshimet e lëkurës

Shtatzënia gjithashtu sjell ndryshime në qarkullimin e gjakut. Pra, mund të filloni të vëreni ënjtje në këmbë dhe kyçe ose venat me variçe.

Ënjtje

Barku juaj mund të mos jetë e vetmja gjë që rritet. Këmbët dhe kyçet tuaja mund të zgjerohen gjithashtu. Deri në 80% e shtatzënave përjetojnë një farë mase ënjtje ose edemë në këmbë. Këmbët dhe kyçet e ënjtura shpesh janë më të rënda:

 • Në fund të ditës
 • Pas qëndrimit në këmbë ose ulur për një kohë të gjatë
 • Kur moti është i nxehtë

Venat me variçe

Venat varikoze janë vena të fryra, të përdredhura që duken të purpurta ose blu dhe fryhen nw lëkurw. Gjatë shtatzanisë, problemet e venave janë më të zakonshme për shkak të peshës së shtuar të mitrës në rritje, ndryshimeve hormonale dhe lëngjeve shtesë në trup. Venat me variçe mund të shkaktojnë dhimbje, ngërçe në këmbë ose një ndjenjë rëndese në këmbët tuaja. Zakonisht shfaqen në këmbë, por mund të shfaqen edhe në rektum. Venat e fryra në rektum ose anus njihen më mirë si hemorroide.

Bebi

Kete jave bebi eshte rreth 16.5 cm dhe peshon 275 grame. Tani e tutje truri i bebit do te rritet me rreth 90 gram ne muaj. Qerpiket, duart dhe thonjte jane formuar plotesisht, ndersa shenjat e gishtave po formohen akoma. Bebi rrotullon syte poshte qepallave dhe zemra rreth me nje ritem me te madh se juaja. Ne kete faze te shtatzanise do te jeni ne gjendje te dalloni ciklet e gjumit te bebit.

Reflekset thithëse

I vogli juaj është ende duke punuar shumë për ato reflekse thithëse dhe mund të përdorë edhe gishtin e madh për praktikë.

Djalë apo vajzë?

Megjithëse organet gjenitale të jashtme në fetuset mashkull dhe femër duan ende kohë për t’u rritur, ju do të jeni në gjendje të zbuloni seksin e foshnjës tuaj përmes ultratingullit të tremujorit të dytë, i njohur gjithashtu si skanimi i anatomisë, i planifikuar zakonisht për çdo kohë midis javës së 18 dhe 22. Ju gjithashtu do të merrni një vështrim të detajuar në organet dhe matjet e tjera kryesore të foshnjës dhe të sigurohuni që fëmija po zhvillohet normalisht.

Nëse mbani një vajzë, mitra e foshnjës tuaj është formuar plotësisht këtë javë dhe kanali vaginal po fillon zhvillimin e tij. Vajza juaj e vogël gjithashtu ka vezë primitive në vezore të vogla tani, rreth 7 milionë prej tyre. Me lindje, ky numër do të bjerë në 1 ose 2 milion.

Nëse fetusi juaj është djalë, testikujt do të fillojnë të zbresin së shpejti, megjithëse ata janë ende në bark duke pritur që skrotumi të përfundojë rritjen, kështu që ata do të kenë një vend brenda disa javësh.

Tretja

Placenta është ende duke dhënë shumicën e lëndëve ushqyese të foshnjës. Por, sistemi tretës i foshnjës po zhvillohet dhe po piqet për ta marrë përsipër kwtw funskion pas lindjes.

 • Pankreasi ka filluar të prodhojë enzima që shpërbëjnë ushqimin për tretje.
 • Zorra e hollë po rritet dhe po thith lëndët ushqyese nga lëngu amniotik që gëlltit foshnja.

Qelizat e kuqe te gjakut

Deri në këtë pikë, mëlçia e foshnjës suaj prodhonte shumicën e qelizave të kuqe të gjakut. Por tani, palca e tyre e eshtrave po bëhet një kontribues i madh. Në javën e 24-të, palca e eshtrave do të jetë prodhuesi kryesor i qelizave të kuqe të gjakut të foshnjës.

Qepallat e syve

Qepallat e foshnjës tuaj, të cilat u mbyllën rreth javës së 11-të, tani kanë filluar të ndahen.

Binjaket

Uterusi juaj eshte nje kaos i vertete dhe kjo jo vetem per ju por edhe per mjekun, te cilit i duhet te beje dy eko, nje per secilen bebe. Mos e pyet si jane vendosur brenda uterusit, kush lart e kush poshte, kush majtas e kush djathtas, eshte nje dileme edhe per te!

BabaiTashme duhet te mesoheni me temen e dites! Kursi i lindjes, rrobat e bebes, perzgjedhja e emrit, vizita e rradhes e shume te tjera qe do t’ju shoqerojne edhe ne javet ne vazhdim. Jeta juaj tashme ka marre tjeter drejtim dhe perpiquni te japni maksimumin e mundshem.

Lexoni edhe: Java e 21 e shtatzanise.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X