Si spostohen organet e brendshme gjate shtatzanise

0 0

Ndryshimet e para që fillojnë të vihen re tek gruaja gjatë shtatzanisë kanë lidhje me fizikun e saj. Nëna e ardhshme fillon ta ndiejë edhe më shumë shtatzaninë në momentin që barku fillon të duket dhe lëvizjet e fëmijës të ndihen.

Si ndryshojnë organet e brendshme gjatë shtatzanisë?

Pozicioni i uterusit ndryshon dhe fillon të zgjerohet në drejtimin lart, duke ndryshuar kështu edhe vendin e organeve të tjera të cilat fillojnë t’i hapin vend këtij organi që do të mbajë brenda beben. Ndonjëherë gruaja shtatzanë do të ndiejë vështirësi në tretje dhe frymëmarrje. Diçka e tillë do të ndihet rreth javës së 20. Megjithatë trupi i femrës është formuar në mënyrë të tillë që të mund të durojë këto ndryshime të mëdha.

Zorrët e gruas fillojnë të ngjeshen nga uterusi, duke bërë që ajo të vuajë në shumë raste nga konstipacioni. Gjithashtu për shkak se uterusi shtyp edhe stomakun, gruaja do të ketë ndjesinë e fryrjes. Megjithatë ndryshimi i vendit të organeve nuk ndodh menjëherë, ai ndodh në varësi të zmadhimit të uterusit. Këtë zmadhim do ta ndiejnë më shumë mushkëritë dhe stomaku.

Edhe vaksolarizimi i stomakut do të rritet ashtu si edhe gjithë pjesa tjetër e trupit. Për shkak të këtij fenomeni edhe vagina do të ndryshojë ngjyrë si edhe do të pësojë një fryrje.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X