Kujdes me antibiotikët në shtatzani, sidomos gjatë këtij tremujori

Një studim nga University College në Londër, botuar në British Medical Journal, zbuloi se disa antibiotikë të jepen zakonisht, siç janë klaritromicina dhe eritromicina (dhe të gjithë të tjerët që...

22 Prill, 2020

Ibuprofeni, përdorimi, efektet anësore dhe masat paraprake

Përdorimet Ibuprofeni përdoret për të lehtësuar dhimbjen nga probleme të ndryshme si dhimbja e kokës, dhimbja e dhëmbëve, ngërçet menstruale, dhimbjet e muskujve ose artriti. Përdoret gjithashtu për të ulur...

31 Tetor, 2019

A ndihmojnë ilaçet e kollës për të ngelur shtatzanë?

Edhe pse marrja e ilaçeve të kollës për t'ju ndihmuar të ngeleni shtatzanë duket si një trajtim i thjeshtë dhe i lehtë, ka shumë pak kërkime mjekësore për të mbështetur...

29 Tetor, 2019

Xanax, perdorimi dhe disa informacione duhet te dini per kete medikament

Ky ilaç funksionon duke rritur efektet e një kimikati natyror të caktuar në trup (GABA). Si përdoret Kzanaks (Xanax)? Lexoni udhëzuesin për ilaçet që ju jep farmacisti juaj para se...

8 Gusht, 2019

A ju ndihmon aspirina të ngeleni shtatzënë?

Një studim i vitit 2017 nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në SHBA tha se pjelloria e një gruaje mund të rritet duke marrë një dozë të përditshme të aspirinës. Aspirina...

13 Shkurt, 2019

Psoriasis në shtatzani, ilaçet që duhet të shmangni

  Shumë nga trajtimet për problemin e lëkurës psoriasis nuk janë studiuar në shtatzëni ose laktacion: nuk ka studime shkencore për efektet e tyre tek gratë që presin një fëmijë...

11 Tetor, 2018

Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort

  Përdorimi i flukonazolit, një ilaç antimykotik, nga goja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e abortit spontan. Aplikimi lokal i ilaçit, nga ana tjetër, është i sigurt. Për të shpjeguar këtë...

8 Tetor, 2018

Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani

Ekspertët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate. Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe...

25 Maj, 2018
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X