loading

Trajtimet për fertilitetin lidhen me shanse më të larta për ndërlikime gjatë shtatzënisë

Gratë që kanë pasur trajtime të fertilitetit - sidomos me fekondimin in vitro - mund të jenë në rrezik më të lartë për komplikime të rënda gjatë shtatzënisë, thotë një...

Qershor 17, 2019

Problemet e zemrës dhe shtatzënia, ja cilat janë rreziqet

Shtatzënia e tensionon zemrën dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, por shumë gra që kanë probleme me zemrën lindin fëmijë të shëndetshëm. Në rast se i dini rreziqet mund të...

Mars 9, 2019

Sasia e ulët e lëngut amniotik në shtatzëni, cilat janë mundësitë e trajtimit

Sasia e ulët e lëngut amniotik (oligohydramnios) është një gjendje në të cilën lëngu amniotik është më i ulët sesa pritej për foshnjën gjatë shtatzënisë. Asnjë trajtim për këtë gjendje...

Mars 9, 2019

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës në shtatzëni: gjithçka që ju duhet të dini

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Shkurt 9, 2019

Çfarë tregon mënyra sesi djersini për shëndetin tuaj?

Djersitja është një reagim normal ndaj nxehtësisë: freskon trupin dhe e pastron atë nga toksinat. Megjithatë, djersitja e tepruar ose me erë të keqe e bën një person të ndihet...

Shkurt 2, 2019

Kurrë nuk besoja tek meditimi, por ishte e vetmja gjë që më ndihmoi të kaloja ankthin në shtatzëni

Unë kam vuajtur nga ankthi që në universitet dhe mjeku më ka dhënë ilaçe për t’i marrë në rastet kur mund të kisha ndonjë sulm paniku. Rrallë i marr këto...

Janar 29, 2019

Talasemia: gjithçka që ju duhet të dini rreth sëmundjes, prindërve të shëndetshëm që janë mbartës të sëmundjes dhe diagnozës prenatale

Beta-talasemia ose anemia mesdhetare është një sëmundje e rëndë e trashëgueshme me të cilën, është e mundur që të bashkëjetosh. Çiftet bartës të kësaj sëmundje kanë ¼ shanse për të...

Janar 25, 2019

Studimi i ri zbulon efektet qe disa suplemente me vitamina dhe minerale kane ne shendetin tone

Disa nga suplementet me vitamina dhe minerale qe konsumojmë më shpesh, nuk e përmirësojnë apo dëmtojnë shëndetin tonë. Ky është konkluzioni në të cilin ka rezultuar një studim i ri,...

Qershor 10, 2018
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X