Xanax, perdorimi dhe disa informacione duhet te dini per kete medikament

Kzanaks (Xanax) ose alprazolam përdoret për të trajtuar ankthin dhe çrregullimet e panikut. I përket një klase të ilaçeve të quajtura benzodiazepina të cilat veprojnë në tru dhe nerva (sistemi nervor qendror) për të prodhuar një efekt qetësues.
0 0

Ky ilaç funksionon duke rritur efektet e një kimikati natyror të caktuar në trup (GABA).

Si përdoret Kzanaks (Xanax)?

Lexoni udhëzuesin për ilaçet që ju jep farmacisti juaj para se të filloni të pini alprazolam dhe sa herë që merrni përsëri ilaçin pasi ju ka mbaruar. Nëse keni ndonjë pyetje, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Ky ilaç merret nga goja siç udhëzohet nga mjeku juaj. Doza bazohet në gjendjen tuaj mjekësore, moshën dhe përgjigjen ndaj trajtimit. Doza juaj mund të rritet gradualisht derisa ilaçi të fillojë të funksionojë mirë. Ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj me kujdes për të zvogëluar rrezikun e efekteve anësore.

Nëse papritur ndaloni përdorimin e këtij ilaçi, mund të keni simptoma si kriza. Për të ndihmuar në parandalimin e këtyre simptomave të forta, mjeku juaj mund të ulë dozën tuaj ngadalë. Krizat kanë më shumë gjasa të ndodhin keni përdorur alprazolam për një kohë të gjatë ose në doza të larta. Tregojini menjëherë mjekut ose farmacistit nëse keni kriza të tilla.

Megjithëse ndihmon shumë njerëz, ky ilaç ndonjëherë mund të shkaktojë varësi. Ky rrezik mund të jetë më i lartë nëse keni një çrregullim të përdorimit të substancave (siç është përdorimi i tepërt ose varësia nga droga / alkooli). Merrni këtë ilaç saktësisht siç përshkruhet për të ulur rrezikun e varësisë. Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për më shumë detaje.

Kur ky ilaç përdoret për një kohë të gjatë, ai mund të mos funksionojë më. Bisedoni me mjekun tuaj nëse ky ilaç nuk funksionon më si më parë. Tregojini mjekut nëse gjendja juaj vazhdon ose përkeqësohet.

A mund të marr kzanaks (xanax) gjatë shtatzënisë?

Kzanaksi mund të ndihmojë për të lehtësuar ankthin por nëse jeni shtatzënë ose planifikoni të mbeteni shtatzënë, ky ilaç mund t’ju shkaktojë shqetësime.

Kzanaks nuk është një ilaç i sigurt që mund të merret gjatë shtatzënsië por është një ilaç që mund ta dëmtojë shtatzëninë.

Efektet në shtatzëni varen nga momenti kur ju e merrni kzanaksin por ajo që dihet është se mund të shkaktojë probleme serioze gjatë gjithë shtatzanisë, kështu që duhet ta shmangni atë gjatë tre tremujorëve.

Gjatë tremujorit të parë

Marrja e Kzanaks (Xanax) gjatë tremujorit të parë (muajt 1 deri 3) të shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e foshnjës tuaj për të pasur defekte gjatë lindjes. Këto mund të përfshijnë buzën e çarë, qiellzën e çarë ose problemet më serioze. Këto defekte të lindjes mund të ndikojnë në mënyrën se si fëmija juaj duket, zhvillohet ose funksionon për pjesën tjetër të jetës.

Gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë

Marrja e Kzanax gjatë tremujorit të dytë ose të tretë (muajt 4 deri 9) të shtatzënisë mund të shkaktojë varësi emocionale ose fizike për ju ose varësi tek fëmija juaj.

Ekzistojnë pak kërkime mbi pasojat e varësisë ndaj këtij ilaçi te të sapolindurit, por problemet mund të përfshijnë probleme me frymëmarrjen, probleme me ushqyerjen dhe dehidratim. Këto efekte mund të zgjasin disa ditë. Nuk dihet se cilat efekte mund të zgjasin më shumë.

Marrja e Kzanaks më vonë në shtatzëninë tuaj mund të shkaktojë gjithashtu sindromën e foshnjës së flashkët. Kjo do të thotë që fëmija juaj mund të ketë muskuj të dobët. Ai mund të mos jetë në gjendje të kontrollojë kokën, krahët ose këmbët duke pasur një pamje si kukull prej lecke dhe kjo gjendje mund të zgjasë 2 deri në 3 javë pas lindjes.

Sindroma e foshnjës së flashkët mund të sjellë një rezultat të ulët Apgar. Një rezultat Apgar është masa e gjendjes fizike të foshnjës tuaj. Një rezultat i ulët mund të nënkuptojë probleme me frymëmarrjen e fëmijës suaj, rrahjen e zemrës ose temperaturën e trupit.

Kzanaks, varësia dhe tërheqja

Kzanaks mund të shkaktojë varësi emocionale ose fizike edhe kur përdoret siç përshkruhet. Kzanaks mund shkaktojë simptoma siç janë:

  • ndryshimet e humorit;
  • probleme me gjumin;
  • ngërçe muskulore;
  • të përziera;
  • të vjella;
  • dridhje;
  • kriza.

Këto simptoma mund të zgjasin deri në disa javë ose muaj. Për të ndihmuar në parandalimin e simptomave këtyre simptomave gjatë shtatzënësisë, pyesni mjekun tuaj se sa kohë përpara se të ngeleni shtatzënë duhet të ndaloni marrjen e Kzanaks. Mjeku juaj do t’ju udhëzojë se si të ndaloni përdorimin e Kzanaks në mënyrë të sigurt.

Alternativa të tjera në vend të Kzanaks

Nëse jeni shtatzënë ose planifikoni të mbeteni shtatzënë, bisedoni me mjekun tuaj për opsionet e trajtimit të ankthit me ilaçe të tjera përveç Kzanaks.

Mjeku juaj mund të sugjerojë një ilaç nga një klasë e ndryshme e barnave. Për shembull, penguesit e absorbimit të seretoninës (SSRI) që gjithashtu ndihmojnë në lehtësimin e ankthit dhe është treguar se janë më të sigurta gjatë shtatzanisë. Këto lloj ilaçesh mund të përfshijnë escitalopram (Lexapro) dhe fluoxetine (Prozac).

Mjeku juaj mund të sugjerojë terapi të sjelljes (CBT). Kjo është një formë e terapisë përmes bisedës e bërë me një terapist. CBT gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të ankthit ose çrregullimit të panikut. Mjeku juaj mund të sugjerojë mundësi të tjera.

Ankthi dhe shtatzënia

Ju duhet të shmangni marrjen e Kzanaksit gjatë shtatzanisë. Por duhet të siguroheni që do të trajtoni ankthin dhe panikun gjatë shtatzënisë. Të paturit një fëmijë është një përvojë e gëzueshme për shumë gra, por kjo përfundimisht mund të shkaktojë më shumë stres në jetën tuaj. Duhet të siguroheni që keni një sistem të mirë shëndetësor për të menaxhuar ankthin tuaj gjatë kësaj kohe.

Një çrregullim ankthi i patrajtuar mund të shkaktojë probleme serioze edhe për shtatzëninë tuaj. Për shembull, ankthi ose çrregullimi i panikut mund t’ju pengojnë të kujdeseni për veten para lindjes. Simptomat tuaja mund të bëjnë që ju të humbisni vizitat e mjekut, të hani keq ose të gjeni opzione të tjera për ta përballuar si pirja e duhanit ose pirja e alkoolit. Këto sjellje mund të shkaktojnë probleme të tilla si lindja e parakohshme, peshë e ulët në lindje dhe probleme të tjera.

Trajtimi i duhur i gjendjes tuaj të ankthit mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre problemeve dhe sigurimin e një shtatzënie të shëndetshme për ju dhe foshnjën tuaj. Nëse nuk po merrni Kzanaks mund të gjeni metoda të tjera të dobishme. Për shembull, provoninjë aplikacionet më të mira të iPhone dhe Android.

Bisedoni me mjekun tuaj

Nëse mjeku juaj ju ka përshkruar përdorimin e Kzanaksit, bisedoni me mjekun tuaj se si të menaxhoni më mirë gjendjen tuaj gjatë shtatzanisë.

Lexo edhe: Çfarë duhet të bëni kur përjetoni një sulm ankthi dhe paniku ndërsa jeni në punë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X