Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort

0 0

 

Përdorimi i flukonazolit, një ilaç antimykotik, nga goja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e abortit spontan. Aplikimi lokal i ilaçit, nga ana tjetër, është i sigurt. Për të shpjeguar këtë është kryer një studim i cili tregon se, kur merren nga goja, baza e ilaçeve fluconazole përdoret për të luftuar infeksionet mykotike mjaft të zakonshme gjatë shtatzënisë, si candidiasis vaginale, e cila prek 10% të grave shtatzënë duke përfshirë një rrezik të rëndësishëm statistikor në rritje të abortit në krahasim me përdorimin e njëjtave barna që përdoren për përdorim lokal, apo vetëm në vendin e infeksionit (në formën e kremit).

Përdorimi lokal dhe aborti

Hulumtuesit panë të dhënat e 1.4 milion shtatzënive në Danimarkë mes 1997 dhe 2013, kombinimi i të dhënave që lidhen me Fluconazole me përdorim oral gojë dhe lokal gjatë shtatzënisë nga nënat dhe rastet e aborteve të regjistruara. Nga shifrat rezulton se 147 nga 3,315 gra që kishin përdorur ilaçin oral mes javës së 7-të dhe 22-të të shtatzënisë (4.43%), kishin pësuar abort kundrejt 563 aborte në mesin e 13,246 grave të pa ekspozuara ndaj ilaçit. Për sa i përket dell’antimicotico përdorimit në formën e kremit, studimi ka zbuluar se rastet e ardhmes abortit ishin më të ulëta.

Dritë e gjelbër për vajra dhe kremra

Marrja e ilaçeve mykotike nga goja gjatë shtatzënisë lidhet me një rrezik më të lartë aborti se gratë që nuk e kanë përdorur, ose ato që kanë përdorur kremra.

Kujdes!

Autorët e studimit theksojnë se kërkime të mëtejshme janë te nevojshme për të kuptuar më mirë lidhjen e rrezikut të aborteve spontane dhe përdorimit të këtyre ilaçeve.

Lexo edhe: Cilat ilace kunder alergjise jane te sigurta per grate shtatzena?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X