Java e 34 e shtatzanise

0 0

Java e 34 e shtatzanise

Nena
Pagjumesia, veshtiresia ne frymemarrje dhe lodhja do t’ju shoqerojne gjate javeve ne vazhdim, pasi trupi sa vjen dhe rendohet me shume. Jeni shume afer terminit, per gati nje muaj do te keni ne duar beben tuaj qe aq shume e keni pritur. Kontraksionet ju duken normale, tashme jeni mesuar me to dhe ndonjehere edhe mund te mos i ndjeni. Kini kujdes me peshen dhe nese mundeni frekuentoni sa me shume pishinat pasi jane aktivitet shume i dobishem ne kete periudhe te shtatzanise. Ndoshta tashme keni filluar te perdorni krem mbrojtes kunder zmaliaturave (carjet e lekures), por nese ju shtoni peshe ne menyre te pakontrolluar do te jete e kote.

Ende në rritje

Sytë tuaj nuk ju mashtrojnë: mitra juaj është ende në rritje – dhe ju mendonit se nuk kishte më vend! – dhe, në javën e 34-të të shtatzënisë, tani është rreth 12 cm mbi kërthizën tuaj.

Ndryshimet e shikimit

Por prisni…a po i shihni gjërat? Me shumë mundësi nuk po shihni si zakonisht. Kjo për shkak se sytë tuaj janë një pjesë tjetër e trupit tuaj që mund të bien pre e atyre hormoneve të bezdisshme të shtatzanisë.

Jo vetëm që shikimi juaj mund të duket i paqartë këto ditë, por një rënie në prodhimin e lotëve mund t’i lërë sytë tuaj të thatë dhe të irrituar, veçanërisht nëse mbani lentet e kontaktit. Për më tepër, një rritje e lëngut mund të ndryshojë përkohësisht formën e tyre, duke i bërë disa gra më miope ose largpamëse se zakonisht. Për fat të mirë, këto ndryshime janë të gjitha të përkohshme. Gjërat duhet të qartësohen pasi sytë tuaj kthehen në normalitet pas lindjes, kështu që nuk ka nevojë të ndryshoni ende recetën tuaj. Por mbani në mend se disa probleme më serioze të shikimit mund të jenë një shenjë e preeklampsisë, prandaj sigurohuni që t’i përmendni mjekut tuaj çdo ndryshim të shikimit.

Bebi

Bebi sa vjen dhe rritet me shume duke u pergatitur keshtu per jeten jashte. Mushkerite sa vjen dhe permiresojne funksionin e tyre. Qumeshti vazhdon te prodhohet dhe bebi urinon ne menyre te vazhdueshme. Floket jane beret te dukshme dhe struktura kockore e kokes eshte elastike. Forma e kokes eshte me e gjate krahasuar me formen qe do te kete ne lindje. Pesha e tij shkon rreth 2 kg 100 gr dhe gjatesia rreth 43.9 cm.

Dallimet në seksin e foshnjave

Nëse foshnja juaj është djalë, atëherë këtë javë testikujt po zbresin nga barku në skrotum. Disa djem me afat të plotë – afërsisht 3 deri në 4 për qind – lindin me testikuj të pazbritur, por ata zakonisht e bëjnë udhëtimin poshtë diku përpara ditëlindjes së parë. Rreth 30 për qind e djemve të parakohshëm lindin gjithashtu me testikuj të pazbritur.

Thonjtë e vegjël të duarve dhe këmbëve

Në zhvillime të tjera të lidhura me foshnjën, ata thonj të vegjël ndoshta kanë arritur majat e gishtave të tij deri tani.

Binjaket
Nese ende nuk i keni lindur bebet tuaja mire eshte te mendoni per nje lindje me prerje cezariane, pasi lindja normale nuk eshte e favorshme. Kete diskutoheni dhe vendoseni bashke me mjekun tuaj. Ai e di me mire cila eshte menyra e duhur.
Babai
Bashkeshortja juaj sa vjen edhe ndihet me e fryre, sa vjen dhe behet me e ndjeshme. Beheni te ndihet ende e bukur, pavaresisht peshes. I thoni se do te jete nje nene e mrekullueshme. Ajo ka nevoje per ty me shume se per kedo tjeter.

Lexoni edhe: Java e 35 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X