Java e 28 e shtatzanise

0 0

Java e 28 e shtatzanise

Nena
Ne viziten e radhes ka shume mundesi te bisedoni me mjekun rreth lindjes. Nese gjate ketyre javeve keni ndjekur kursin e lindjes per ju nuk eshte dicka e panjohur, tashme dini gjithcka rreth frymemarrjes te duhur dhe procesit ne pergjithesi. Nese jo, mjeku do t’ju shpjegoje gjithcka te nevojshme. Ka shume mundesi qe nga gjoksi t’ju dale nje leng i trashe i verdhe (kulloshtra) e cila eshte mjaft e pasur me imunoglobulina te tipit A, dhe sekretohet nga gjendrat e qumeshtit, me ane te se ciles bebi do te marre antitrupat e nevojshem per ta mbrojtur gjate muajve te pare te jetes. Mos u shqetesoni nese nuk shikoni te dale kulloshtra nga gjoksi juaj, kjo nuk do te thote se nuk do te mund te ushqeni bebin me gji.

Dhimbje të nervit shiatik

Tani, shkelmimi (ose mungesa) e foshnjës po ju mban zgjuar natën dhe të shqetësuar gjatë ditës, këmbët tuaja mund të jenë të fryra, jeni duke u lodhur përsëri dhe dhimbja e shpinës është një dhimbje që thjesht nuk largohet. Dhe edhe pse nuk ka filluar të qajë ende, mund të duket sikur fëmija juaj po ju shqetëson tashmë – në gjithë kuptimin e fjalës. Ndërsa vendoset në pozicionin e lindjes, koka e vogëlushit tuaj dhe mitra juaj në rritje mund të qëndrojnë në nervin shiatik në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore. Nëse kjo ndodh, ju mund të ndjeni dhimbje të mprehta, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje që fillon në të pasmet tuaja dhe vazhdon në pjesën e pasme të këmbëve – e njohur ndryshe si dhimbje e nervit shiatik. Dhimbja e nervit shiatik mund të jetë mjaft intensive ndonjëherë dhe megjithëse mund të kalojë nëse foshnja ndryshon pozicionin, ajo gjithashtu mund të zgjasë derisa të lindni.

Keni lëkurë të ndjeshme?

Lëkura e ndjeshme mund të shfaqet gjatë shtatzanisë – madje edhe te dikush që nuk ka pasur kurrë më parë lëkurë të ndjeshme. Disa pjesë të trupit mund të reagojnë sepse janë të thata dhe të tjera për shkak të skuqjes së nxehtësisë ose një irrituesi të jashtëm. Në mënyrë tipike, pika më e ndjeshme është barku, pasi shtrihet. Pika të tjera problematike të mundshme përfshijnë ijet dhe kofshët tuaja. Hormonet ju bëjnë më të ndjeshme ndaj kontaktit me substanca që mund të mos ju ndikojnë normalisht, si rrezet e diellit, nxehtësia, detergjentët, klori dhe madje edhe ushqime të caktuara. Dhe nëse keni ekzemë, mund të prisni disa shpërthime të mëdha – ose nëse jeni shumë me fat, një pushim nëntë-mujor. Nëse ndonjë skuqje ose acarim zgjat më shumë se disa ditë, pyesni mjekun tuaj për hapat që duhet të ndiqni. Shmangni produktet që janë të ngarkuara me shumë shtues si ngjyra ose aroma, të cilat mund ta përkeqësojnë problemin.

Bebi

Po formohen qerpiket dhe po fillon te depozitohet shtresa dhjamore poshte lekures. Nese jeni duke pritur djale me siguri tani testikujt jane duke zbritur. Bebi peshon rreth 1000 gram dhe eshte i gjate rreth 38 cm. Nese ne kete periudhe do te keni lindje te parakohshme, fale teknologjise te sotme dhe aparaturave moderne ka shume mundesi mbijetese per bebin.

Fëmija po vendoset në pozicionin e përshtatshëm për lindje

Fëmija juaj po vendoset në pozicionin e duhur për lindjen, i cili do të jetë me kokë poshtë. Tashmë, zotëron aftësi mbresëlënëse si kolla, thithja më intensive, lemza dhe ndoshta më e rëndësishmja, frymëmarrja më e mirë.

Fëmija mund të shohë ëndrra

A po ëndërroni për fëmijën tuaj në javën e 28-të të shtatzënisë? Edhe fëmija juaj mund të ëndërrojë për ju. Aktiviteti i valëve të trurit i matur në një fetusin në zhvillim tregon cikle të ndryshme gjumi, duke përfshirë fazën e lëvizjes së shpejtë të syve – faza kur ndodh ëndrra.

Binjaket
Mjeku ne kete faze te shtatzanise ka shume mundesi t’ju kete rekomanduar te terhiqeni nga puna, edhe pse mund te keni nje pune pak te lodhshme, per shembull: ne zyre ku qendrimi ne kembe eshte minimal. Stresi i punes eshte dicka qe duhet eleminuar.
Babai
…Gjume i qete, endrra te bukura, kur…zgjohu te lutem dua patate te skuqura, dua pice.. ah keto nepset.. edhe pse mundoheni t’i ofroni dicka tjeter thelle thelle e dini qe sdo t’ja dilni. Perpiquni ta bindni se te haje ne kete ore nuk eshte e shendetshme, se ushqimi i tepert do ta beje te shtoje shume peshe.. e nese dhe kjo nuk e bind vishni shapkat, merrni celesat dhe nisuni!

Lexoni edhe: Java e 29 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X