Java e 13 e shtatzanise

0 0

Java e 13 e shtatzanise
Nena

Ndryshimet hormonale fillojne te behen te dukshme, duke ndryshuar pamjen e lekures tuaj si dhe tani mund t’ju shfaqet ajo qe quhet linea nigra ne bark. Pjesa e erret e gjoksit tani eshte erresuar dhe zmadhuar akoma me shume. Uterusi ka madhesine e nje mangoje.

Ndiheni më shumë vetvetja?

Tani që jeni 13 javë shtatzënë dhe vetëm një javë nga tremujori i dytë, duhet të ndiheni shumë mirë së shpejti. Por nëse nuk ndiheni akoma më mirë, mos u shqetësoni. Ndërsa shumica e simptomave të hershme të shtatzënisë ndoshta do i lini pas së shpejti, disa gra zbulojnë se të përzierat dhe lodhja vazhdojnë në muajin e katërt dhe madje të pestë.

Dhe për fat të keq për disa gra, edhe simptima të tjera si fryrje, kapsllëk, dhimbje koke dhe ndjeshmëri të gjirit – mund të vazhdojnë deri në një farë mase gjatë gjithë shtatzënisë.

Sekrecionet vaginale

Diçka tjetër që mund të keni vënë re kohët e fundit është një rritje në sekrecionet tuaja vaginale. E njohur si leukorrea, kjo rrjedhje krejtësisht normale është e hollë dhe me ngjyrë qumështi, ose me erë të lehtë ose ndonjëherë edhe pa erë. Plus, ndoshta do të rritet ndërsa shtatzënia juaj përparon. Leukorrea shkaktohet nga prodhimi i shtuar i estrogjenit si dhe nga rritja e rrjedhjes së gjakut në zonën e legenit. Qëllimi i tij është fisnik: të mbrojë kanalin e lindjes nga infeksioni dhe të mbajë një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve në vaginë.

Seksi gjatë shtatzënisë

Me gjithë shkarkimin vaginal shtesë plus barkun tuaj në rritje, mund të pyesni veten nëse dëshira juaj për aktivitet seksual është normale. Mund të mos jeni aspak në humor ose mund të jeni gati për seks shumë më tepër se zakonisht. E gjithë kjo është normale dhe ka të ngjarë të vazhdojë të luhatet ndërsa shtatzënia juaj përparon.

Bebi

Bebi juaj peshon rreth 23 grame dhe eshte i gjate 8 cm, gjithashtu dhe placenta. Zorret po shkojne ne vendin e tyre dhe po formohen qimet perthithese. Fillon levizja peristaltike e zorreve, duke i bere gati per procesin e tretjes jashte barkut. Pankreasi ka filluar te sekretoje insulinen! Kujdes me sheqernat! Nese e teproni do vendosni ne veshtiresi organizmin e bebit tuaj akoma pa dale ne jete. Duhet te beni kujdes akoma me te madh nese ne familje keni nje person qe vuan nga diabeti.

Sa i madh është fëmija im në javën e 13?

Përveçse është i madh sa një limon tani, kokë e fetusit është sa gjysma e madhësisë së gjatësisë nga kurora deri te koka

Zorrët dhe kordat vokale të foshnjës po zhvillohen

Në javën e 13-të të shtatzënisë, kockat e vogla kanë filluar të formohen në krahët dhe këmbët e tij. Për shkak se ai mund t’i lëvizë ato në mënyrë të vrullshme, mund të jetë në gjendje të fusë gishtin e madh në gojë së shpejti – një zakon që mund të jetë i dobishëm për t’u qetësuar kur është i porsalindur.

Zorrët e foshnjës suaj janë gjithashtu para disa ndryshimeve të mëdha. Deri kohët e fundit, ato janë rritur në një zgavër brenda kordonit të kërthizës, por sapo janë zhvendosur në adresën e tyre të përhershme – dhe më të përshtatshme – në barkun e foshnjës suaj.

Dhe për t’i shërbyer nevojave të fetusit tuaj në rritje, placenta po rritet gjithashtu, duke peshuar përfundimisht 1 deri në 2 kilogramë në lindje.

Gjithashtu këtë javë zhvillohen kordat vokale të foshnjës tuaj.

Binjaket

Netet tuaja pa gjume sa vine edhe shtohen. Gjeni dicka per te bere gjate diteve dhe neteve te pagjumesise. Nje bisede e mire me dike qe eshte ne te njejten situate me ju mund t’ju beje te ndiheni me mire.

Babai

Gezohuni! Tremujori i pare mbaroi!Muajt ne vazhdim do te jene me te qete per nenen, e cila ka filluar te ndihet me mire, hormonet jane stabilizuar dhe ajo nuk eshte ende aq e fryre sa te ndihet ne siklet! Zakonisht ky eshte momenti qe shume cifte preferojne ta ndajne lajmin e mire me miqte dhe te afermit e tyre, pasi ndihen me te sigurt. Nese nuk e keni bere ende njoftimin, eshte momenti i duhur ta beni! Pse jo dhe disa ore ne shoqeri te miqve tuaj ne nje bar ose ne nje ndeshje futbolli?

Lexoni edhe: Java e 14 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X