Java e 27 e shtatzanise

0 0

Java e 27 e shtatzanise

Nena
Pesha juaj sa vjen dhe rritet. Pavaresisht rritjes se volumit te gjakut, peshes te bebit, placentes pesha juaj duhet te jete rreth 11/13 kg. Megjithate me shume se pesha duhet t’ju shqetesoje dieta juaj ushqimore, e cila duhet te jete sa me e shendetshme, pasi disa nga ju e kalojne peshen e siperpermendur ne vlera te konsiderueshme (sidomos ato qe para shtatezanise kane qene nen peshe), por ka dhe nga ato qe nuk shkojne as 11 kg.

Simptomat tuaja të zakonshme këtë javë

Kalimi në tremujorin e tretë zakonisht vjen me një grup krejtësisht të ri simptomash dhe shqetësimesh të lidhura me shtatzëninë. Këtë javë mund të vëreni rritje të ndjeshme të gjoksit dhe hemorroide pasi hormonet e lidhura me shtatzëninë vazhdojnë të ndikojnë në sistemet e trupit tuaj (përfshirë tretjen) dhe ju vazhdoni të shtoni peshë në mënyrë të qëndrueshme.

Rritja e gjirit

Shtimi i shëndetshëm i peshës është një pjesë e domosdoshme e shtatzanisë. Një pjesë e peshës së shtuar është rezultat i rritjes së foshnjës, placentës, lëngut amniotik dhe mitrës. I gjithë gjaku shtesë që trupi juaj prodhon dhe uji i mbajtur gjithashtu luan një rol në shtimin e peshës. Ndoshta nuk është për t’u habitur që gjinjtë tuaj gjithashtu përbëjnë peshën e shtuar të shtatzënisë. Normalisht, madhësia e gjoksit përcaktohet nga sasia e indit dhjamor në gji. Kur jeni shtatzënë, është indi që prodhon qumështin që po rritet në përgatitje për fëmijën tuaj. Kjo rritje ndryshon madhësinë dhe peshën e gjinjve tuaj.

Hemorroide

Hemorroidet janë shumë të zakonshme në këtë fazë të shtatzanisë, duke prekur nga 25% deri në 35% të grave shtatzanë. Tendosja gjatë lëvizjeve të zorrëve të shkaktuara nga kapsllëku (një tjetër simptomë e zakonshme në shtatzani) së bashku me rritjen e presionit të shkaktuar nga mitra juaj në rritje mund të çojë në fryrje të venave në rektum. Hemorroidet mund t’ju djegin, kruhen dhe rrjedhin gjak. Ato gjithashtu mund ta bëjnë të dhimbshme lëvizjen e zorrëve.

Bebi
Lekura e bebit eshte e rrudhosur, per shkak te kontaktit me lengun amniotik dhe e veshur me nje shtrese yndyrore e cila e mbron ate dhe zhduket disa jave pas lindjes. Bebi ka formen qe do te kete edhe pas lindjes, peshon rreth 875 gram dhe eshte i gjate rreth 36 cm.

Truri

Truri i foshnjës tuaj tani është më aktiv se kurrë. Neuronet dhe sinapset (ku bashkohen qelizat e trurit) po formohen dhe krijojnë një sistem lidhjesh komplekse në të gjitha zonat e trurit.

Mushkëritë

Mushkëritë e fëmijës suaj po vazhdojnë të piqen dhe përgatiten për të marrë frymë pas lindjes. Qeset e vogla të ajrit në mushkëri (të quajtura alveola) po zgjerohen për të ndihmuar fëmijën tuaj të marrë dhe shkëmbejë ajrin pas lindjes; ndërkohë, qelizat e mushkërive po bëjnë sasinë e vogël të surfaktantit të nevojshëm për të mbajtur alveolat nga kolapsi. Fëmija juaj po bën gjithashtu “frymëmarrje praktike” melëngun amniotik – një praktikë që është një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të mushkërive të tyre. Fëmija juaj po shpenzon rreth 10% deri në 20% të kohës së tij duke bërë frymëmarrje praktike.

Mbijetesa jashtë mitrës

Foshnjat e lindura në javën e 27-të konsiderohen jashtëzakonisht të parakohshme dhe kërkojnë një nivel të lartë kujdesi. Megjithatë, hulumtimi ka zbuluar se deri në 90% e foshnjave të lindura në javën e 27 do të mbijetojnë me kujdes shtesë në terapi intensive.

Binjaket
Parate jane nje tjeter ceshtje qe duhet te merrni ne konsiderate! Shpenzimet per nje bebe jane te medha, mendoni per dy! Nuk eshte turp te filloni te kerkoni dyqane ekonomike ku do te bleni sendet apo veshjet e nevojshme te tyre dhe pse jo te kerkoni dicka nga dikush qe ka rritur binjake.
Babai
Keni kohe te lire? Nuk dini si ta shfrytezoni? Nuk eshte keq te mendoni edhe nje moment per veten tuaj. Pse jo edhe te beni “nje sy gjume”. Te sigurojme se do t’ju mungoje pas pak javesh, ose te pakten do t’ju mungoje nje gjume pa nderprerje gjate nates.

Lexoni edhe: Java e 28 e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e 7 e shtatzanise

Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u...

Java e 4 e shtatzanise

Java e 4 e shtatzanise Nena Trupi fillon te ndryshoje. Menstruacionet vonohen. Tashme nese do te beni nje test shtatzanie ka shume mundesi te rezultoje pozitiv! Ju filloni te ndiheni...

Java e 9 e shtatzanise

Nena Krahas te vjellave, lodhjes dhe shume shqetesimeve te tjera tani mund t’ju shtohet edhe gjakderdhja nga hundet ose mund t’ju ndodhe ti keni hundet e zena. Behuni praktike perdorni...

Java e 17 e shtatzanise

Java e 17 e shtatzanise Nena Uterusi ne kete jave ndodhet midis kerthizes dhe kockes pubike. Ne kete jave e ne vazhdim do te djersisni me shume, do te keni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X