Kontraksionet Braxton-Hicks

0 0

Kontraksionet Braxton Hicks janë kontraksione muskulare fiziologjike që mund të shfaqen tek gruaja duke filluar që nga trimestri i dytë. Ndonjëherë janë shumë të lehta dhe mezor kuptohen nga gruaja, për t’u bërë më të ndjeshme dhe më frekuente me afrimin e datës së lindjes. Shpesh ngatërrohen me kontraksionet e vërteta.

Cilat janë simptomat?

Këto kontraksione nuk janë të dhimbshme dhe gruaja mund të ndiejë “dhimbje” lombare ose forcim të barkut. Ato janë të çrregullta edhe pse gjatë muajve të fundit frekuenca do të rritet. Deri në momentin që nuk shoqërohen me dhimbje të forta abdominale dhe gjakderdhje, nuk janë të rrezikshme.

Kur fillojnë kontraksionet në shtatzani dhe përse?

Mund të fillojnë nga java e 27 e shtatzanisë, dhe në disa raste edhe në muajin e 7. Këto kontraksione e përgatisinin uterusin për lindje, për t’u holluar dhe tkurrur në mënyrën e duhur në atë moment.

Si manifestohen?

Këto kontraktime mund të zgjasin 30-60 sekonda dhe kryesisht shfaqen pas një sforcimi që gruaja ka bërë, në rast dehidratimi, kur mbahet urina ose pas një spostimi të fetusit.

Trajtimi

Në rast se këto kontraksione ju japin bezdi mund të pini shumë ujë, të qetësoheni si edhe të bëni frymëmarrje të thella.

Lexoni edhe: Ja cfare i shkakton kontraksionet e lindjes

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X