Si te evitojme nje abort spontan?

0 0

Sipas “National college of franchaise gynecologist” një anomali gjenetike mund të bëhet në shumë raste shkaku i një aborti spontan, në këtë rast fetusi nuk mbijeton dhe nxirret nga trupi i nënës në mënyrë spontane dhe ndonjëherë gruaja nuk e kupton fare. Këto anomali gjenetike zakonisht shkaktohen nga kromozomet e babait, sidomos nëse është mbi 50 vjeç.
Aborti spontan i lidhur me shëndetin e nënës
Disa sëmundje të nënës çojnë në abort spontan si për shembull diabeti i pakontrolluar, çrregullimet hormonale, problemet me tiroiden, disa sëmundje në koagulimin e gjakut, probleme në qafën e mitrës etj.
Gjithashtu shkak mund të bëhen edhe medikamente të ndryshme, disa infeksione (toksoplazmoza, salmoneloza etj), shtatzania në moshë të madhe kryesisht mbi 40 vjec, kryerja e amniocentezës (edhe pse rreziku është disi i ulët).
Si të evitojmë faktorët e rrezikut?
Nuk është e mundur të përjashtohen të gjithë faktorët e rrezikut, por disa prej tyre po! Fillimisht evitoni pirjen dhe ekspozimin ndaj duhanit, pijeve alkoolike, drogës dhe medikamenteve që mund të merrni në farmaci pa rekomandimin e mjekut.
Për të shmangur infeksionet duhet të bëni kujdes me ushqimin (kryesisht atë krudo, produktet jo të pasterizuara të bulmetit, frutat e detit krudo). Nëse keni kaluar një abort duhet të prisni të kalojnë 6 muaj para se të tentoni sërish për një shtatzani.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X