Lengu amniotik

0 1

Lengu amniotik eshte lengu ne te cilin qendron femija gjate 9 muajve te shtatzanise. Ai e mbron femijen nga tronditjet dhe infeksionet, e mban ngrohte dhe i mundeson pergatitjen e aparatit tretes dhe aparatit te frymemarrjes. Gjithashu lengu amniotik ndihmon ne daljen e bebes gjate lindjes.
Perse sherben lengu amniotik?
Lengu amniotik ka disa funksione te vecanta, te cilat ndihmojne ne zhvillimin normal te fetusit.
– Mbron fetusin nga tronditjet
– “Mbyt” disi zhurmat e jashtme
– Mundeson rritjen e fetusit pa deformuar strukturen anatomike
– Mban ne nivele normale temperaturen brenda placentes
– Ndihmon ne zhvillimin e mushkerive
– Ndihmon ne zhvillimin e traktit gastro-intestinal
– Ndihmon ne zhvillimin e sistemit kockor dhe atij muskulor
– Mbron fetusin nga infeksionet e mundshme gjate shtatzanise (e mban ambientin uterin steril)
– Ushqen femijen
Permes lengut amniotik fetusi meson shijet e ushqimeve qe konsumon nena. Kjo ndodh me futjen brenda lengut amniotik te molekulave aromatike te ushqimeve, e cila do te influencoje tek shijet per nje ushqim te vecante te femiijes ne momentin e nderhyrjes me ushqimet e ngurta.
Fale lengut amniotik femija mund te beje “gjimtastiken” e perditshme, e cila perfshin levizjen e perditshme te femijes dhe kthimin pa problem me koke poshte gjate javeve te fundit te shtatzanise.
Ne momentin e lindjes, eshte pikerisht carja e qeses me lengun amniotik, qe stimulon prodhimin e prostaglandines. Prodhimi i saj nxit kontraksionet dhe mundeson hapjen ne zonen vaginale.
Si prodhohet lengu amniotik?
Prodhimi i lengut amniotik mundesohet nga disa struktura te vecanta te cilat jane: placenta, lekura e fetusit, aparati urinar dhe aparati i frymemarrjes. Ne trimestrin e 1-re dhe te 2-te pjesen me te madhe te lengut amniotik e prodhojne veshkat, te cilat prodhojne urine sterile pa asnje gjurme mbeturinash. Gjate ketyre 2 trimestreve dhe deri ne term prodhohet afersisht 800 ml leng amniotik.
Si kontrollohet cilesia e lengut amniotik?
Per te garantuar mireqenien e femijes eshte e rendesishme qe sasia e lengut amniotik te jete ne vlera normale. Gjate kontrolleve rutine te gruas shtatzane, mjeku mat sasine e lengut qe ndodhet ne placente. Kjo matje behet duke vleresuar sasine e lengut qe ndodhet ne secilin kuadrat, praktikisht ne te 4 kuadrat (lengu amniotik ndahet ne 4 te tille) dhe behet mbledhja ne cm. kjo quhet AFI (ne gjuhen shqipe- indeksi i lengut amniotik).
Sasia ne fund te shtatzanise varion nga 8-20 cm. Kjo sasi duhet te jete mesatarisht 10-12 cm. Nese AFI eshte me pak se 5 cm, atehere kemi te bejme me oligohydramnios (pamjaftueshmeri lengu amniotik). Nese AFI eshte me shume se 20-24 cm atehere kemi te bejme me poligohydramnios (sasia e lengut amniotik eshte mbi vleren e lejuar).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X