Ja si funksionon placenta

0 0

E dini si funksionon plaçenta? E dini se çfarë është ajo?

Ajo është shtrati i bebit e cila i ka rrënjët në membranën e brendshme të uterusit dhe në muajin e 4-t diametri i saj shkon rreth 9 cm. Në momentin e lindjes ajo peshon rreth 400-600 gr, pra është e ndryshme për gra të ndryshme.

Cili është funksioni i saj?

Ajo është një organ shumë i rëndësishëm që luan rolin e mushkërive, veshkave, zorrëve dhe mëlçisë.

Roli i mushkërisë: nëpërpjet saj pastrohet oksigjeni i fëmijës i cili shkon drejt mushkërive të nënës dhe anasjelltas nëpërmjet kordonit ombelikal, nga i cili përcillet në plaçentë. Gjaku i nënës nuk hyn asnjëherë në mënyrë direkte në kordon.

Roli i veshkave: e njëjtja gjë ndodh edhe me pastrimin e uresë, gjë  cila ndodh nëpërmjet plaçentës. Urea kalon nga gjaku i fëmijës në qarkullimin e gjakut të nënës dhe më pas në veshkat e saj për t’u eleminuar.

Roli i mëlçisë: rolin e mëlçisë plaçenta e përmbush duke transmetuar elementin e hekurit nga qelizat e gjakut të nënës.

Roli i zorrëve: Gjithashtu molekulat e ushqimit i nënshtrohen punës së disa enzimave, proçes i cili ju lejon atyre të kalojnë më pas në enët e gjakut të fëmijës.

Ndikimi tek hormonet: Gjatë muajit të 4-t plaçenta bëhet burimi kryesor i prodhimit të hormoneve të nevojshme gjatë shtatëzanisë si edhe i prodhimit të qumështit pas lindjes. Gjithashtu siguron mirëqënien e përgjithshme të nënës dhe fëmijës. Në monentin e lindjes ajo do të luajë një rol të rëndësishëm edhe në rregullimin e nivelit të hormoneve, ndihë e cila do të jetë shumë e rëndësishme në momentin që fëmija do të jetë duke ardhur në jetë.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X