MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN NIFTY

0 4

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë?

Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë shtatzënisë së hershme me testin prenatal jo-invaziv NIFTY by GenePlanet. Zbuloni pse ia vlen të investoni në testin numër një NIPT në treg dhe t’i siguroni vetes një shtatzëni të qetë.

Më shumë se 10 milionë gra shtatzëna në mbarë botën kanë vendosur tashmë të kryejnë testin NIFTY, i cili zbulon anomalitë gjenetike më të zakonshme të fetusit në fillim të shtatzënisë në një mënyrë krejtësisht të sigurt dhe me besueshmëri mbi 99%.

Një test NIFTY kryhet çdo 15 sekonda nga gratë shtatzëna në mbarë botën. Edhe në SHQIPËRI, nënat e ardhshme i besojnë këtij testi për më shumë se 5 vjet.

26-vjeçarja Anja ndau me ne GenePlanet rrugëtimin e saj për t’u bërë nënë.

 “Vendosa për një test NIPT pasi është një procedurë e sigurt. Një mostër merret duke marrë vetëm 10 ml gjak, si në një procedurë normale laboratorike. Kjo do të thotë që unë mund të marr rezultate shumë të besueshme pa metoda invazive potencialisht të panevojshme si amniocenteza dhe biopsia e vileve korionike.”

Lexoni më shumë për testin Nifty by Geneplanet këtu

Testi NIFTY kërkon vetëm një marrje të gjakut, gjë që e bën atë plotësisht jo-invaziv për foshnjën. Mostra më pas analizohet në laboratorin tonë me seli në BE për të siguruar mbrojtjen më të lartë të të dhënave dhe privatësinë.

Testi NIFTY është testi më gjithëpërfshirës në treg. Përveç trisomive më të zakonshme të pranishme në lindje (sindromat Down, Edwards dhe Patau), ai mund të testojë për 60 sindroma klinikisht të rëndësishme të delecionit dhe të duplikacionit, aneuploidi të tjera (T9, T16, T22) dhe aneuploidi të kromozomeve gjinore. Dhe qershia mbi tortë, mund të zbulojë edhe gjininë e foshnjës.

Besueshmëria e teknologjisë u vërtetua nga studimi më i madh i validimit klinik në botë në zonën e NIPT-it, duke përfshirë afro 147,000 shtatzëni.

Siç tha Anja, “ndonjëherë mund të jetë e vështirë të jesh plotësisht i sigurt se cilin test të zgjedhësh nga të gjithë ofruesit e ndryshëm. Në pamje të parë, të gjithë ofrojnë pretendime të ngjashme – të sigurta, të besueshme dhe të sakta. Por sapo të hyjmë në thellësi, shohim pse NIFTY by GenePlanet spikat në performancën e tij”.

Këto janë faktet që kanë bindur Anjën dhe miliona gra të tjera:

NIFTY by GenePlanet ka shkallën më të ulët të rezultateve të rreme pozitive (kur testi raporton anomali, por fëmija është i shëndetshëm) dhe vlerën më të lartë parashikuese pozitive (kur testi raporton anomali dhe më vonë konfirmohet në metodën diagnostike) për sindromën Down midis testeve NIPT. Kjo do të thotë se deri në 50% më pak gra shtatzëna janë të ekspozuara ndaj amniocentezës së panevojshme për shkak të rezultateve të rreme në krahasim me testet e tjera NIPT.

Për më tepër, NIFTY by GenePlanet ka shkallën më të ulët të rezultateve të ‘padorëzuara’, gjë që, krahasuar me testet e tjera NIPT, nënkupton deri në 30 herë më pak procedura diagnostike invazive që zakonisht ndjekin një rezultat të tillë.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, NIFTY by GenePlanet ka numrin më të ulët të mostrave të përsëritura, deri në 3.3 herë më të ulëta në krahasim me testet e tjera NIPT. Kjo do të thotë më pak stres për nënën e ardhshme pasi ajo nuk duhet të shkojë për nxjerrjen e gjakut për herë të dytë dhe të presë rezultatet më gjatë.

Lexoni më shumë për Nifty Test nga Geneplanet

Anja është e bindur se ia vlen të investohet në një test të tillë: “Zgjodha pakon NIFTY Plus pasi teston panelin më të madh të anomalive. Ndërsa shumë gra shtatzëna ankohen për çmimet e larta të këtij lloji testimi, mendoj se harrojnë se është një çmim plotësisht i justifikuar. Disa nëna shtatzëna janë të përgatitura të paguajnë më shumë se 800 € për një karrocë, por informacioni për shëndetin e foshnjës së tyre, i cili ndikon në jetën e të gjithë anëtarëve të familjes, nuk vlen 650 €?”

 

Edhe pse çmimi i testit NIFTY ndryshon në varësi të numrit të anomalive të testuara, çmimi i rregullt varion nga 390 € në 650 €.

Lundroni dhe hulumtojini më në detaje paketat duke klikuar këtu.  

Dhe pas vetëm 7 ditësh, që është koha mesatare e dorëzimit të rezultateve në Shqipëri, gjinekologu i Anjës e telefonoi për ta njoftuar për rezultatet e testit NIFTY.

 “Nuk i prisja rezultatet kaq shpejt, kështu që kur mora telefonatën, u befasova dhe u emocionova. Disi e dija se gjithçka do të ishte mirë, por derisa të merrni konfirmimin, dyshimi më i vogël mbetet. Kur gjinekologu më dha lajmin e rëndësishëm se foshnja ime do të jetë e shëndetshme, unë shpërtheva në lot dhe më është bërë një gungë në fyt. Ky informacion më ka dhënë qetësinë për t’u përgatitur për një kapitull të ri në jetën time”.

“Historia e Anjës është vetëm një nga shumë të tjera. Një nga shumë shtatzënitë e qeta, një nga shumë nëna të lumtura që po përgatiten për rolin e tyre të ri emocionues.”

E gjitha kjo, falë testit NIFTY by GenePlanet!


  1. situs slot gacor

    very interesting article I really like it, thanks for sharing

  2. Beverly Cox

    Wonderful web site. Lots of useful info here. I’m sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks to your effort!

  3. Pamela Park

    I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X