loading

Vaksina kundër virusit Papilloma, e sigurt dhe efektive për vajzat

Prindërit nuk duhet të kenë frikë: vaksina kundër virusit Papilloma ose HPV nuk është vetëm efektive për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të lezioneve prekanceroze, por është gjithashtu e sigurt....

July 28, 2019

Studimi: Në vendet e Evropës ka krizë besimi tek vaksinat. Çfarë po na rrezikohet?

Sipas rezultatit vetëm 59% e njerëzve në Evropën Perëndimore dhe 50% në atë lindore mendojnë se vaksinat janë të sigurta, krahasuar me 79% në mbarë botën. Në të gjithë globin,...

June 24, 2019

Një vaksinë kundër diabetit? Disa pika mund të zvogëlojnë shanset që foshnjat të preken nga kjo sëmundje

Një vaksinë që mbron foshnjat nga një virus potencialisht vdekjeprurës i stomakut mund të zvogëlojë rrezikun për zhvillimin e diabetit. Ky hulumtim i bërë së fundmi thotë se vaksina ul...

June 17, 2019

A mund të vaksinohen nënat gjidhënëse pa dëmtuar fëmijën?

Vaksinat gjatë ushqyerjes me gji jo vetëm që janë të mundshme, por janë gjithashtu të mira për foshnjën, pasi përmirëson reagimin imunitar falë transferimit të antitrupave të nënës nëpërmjet qumështit...

June 7, 2019

Të vetmet raste kur nuk duhet bërë vaksina e fruthit

Sëmundja e rrezikshme e fruthit po përhapet sërish në përmasa të frikshme dhe autoritetet shëndetësore vazhdimisht bëjnë thirrje për vaksinim. Megjithatë, ka disa raste kur vërtet shmangia e vaksinës është...

April 15, 2019

Tortë për nënën: Faleminderit që na vaksinove

  Ndërsa numri i rasteve të raportuara të fruthit vazhdon të rritet, një adoleshente nga Pensilvania e di se sa me fat është që është vaksinuar që fëmijë. Dhe në...

March 16, 2019

I zemëruar me prindërit që nuk e vaksinuan, 30-vjeçari i prekur nga fruthi jep mesazhin për të gjithë

Joshua Nerius është prova e gjallë se sa i rrezikshëm mund të jetë qëndrimi kundër vaksinave. Që fëmijë ai kurrë nuk kishte bërë asnjë vaksinë dhe në moshë të rritur,...

March 10, 2019

Sëmundja e tetanozit, ja pse duhet të bëhet vaksina

Tetanozi, një sëmundje akute infektive, nuk është ngjitëse, e shkaktuar nga bakteri Clostridium tetani dhe parandalimi i kësaj sëmundje bëhet vetëm me anë të vaksinës. Ky bakter është një toksinë...

March 6, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X