10 strategji për t’i hequr fëmijëve frikën e vaksinës

Nëse jeni të stresuar nga fakti sesi do të reagojë fëmija ditën që ka për të bërë  vaksinën apo gjilpërën, ka disa mënyra si të qetësoni frikën e tyre. Mënyra...

18 Dhjetor, 2018

Në cilat raste mund të mos bëhet vaksina e gripit?

  Vaksina kundër gripit është shumë e rëndësishme për t'ju mbrojtur nga komplikimet e kësaj sëmundjeje. Por në cilat raste mund të mos bëhet vaksina e gripit? Mosha shumë e...

4 Dhjetor, 2018

Kalendari i vaksinave për fëmijët

Për të gjithë prindërit që kanë fëmijë të vegjël, duke filluar nga ata që kanë lindur ne vitin 2014 e në vazhdim, më poshtë keni kalendarin e vaksinave që duhet të kryejnë...

20 Nëntor, 2018

A mund të shkaktojë vaksina sëmundjen të cilën duhej të luftonte?

  Vaksinat funksionojnë duke prezantuar ose një version shumë të holluar ose një version jo aktiv të një sëmundjeje në trup. Kjo në të vërtetë nuk do të shkaktojë që...

1 Nëntor, 2018

Vaksina kundër kollës së bardhë, pse duhet bërë në shtatzani

  Pertusis (kolla e bardhë) është një sëmundje në rritje në të gjitha vendet perëndimore dhe shpesh pasojat më të rënda ndodhin kur infeksioni ndodh gjatë shtatzanisë: nëna mund të...

26 Tetor, 2018

Prindërit informohen për vaksinat përmes internetit

Interneti dhe mbi të gjitha platformat sociale si Facebook janë mënyra më popullore përmes së cilës shumica e prindërve informohen mbi vaksinat që duhet të bëjnë fëmijët e tyre. Sipas...

9 Korrik, 2018

Kur nuk duhet të bëjë vaksina fëmija?

Nëse fëmija juaj ka pasur temperaturë, është mirë t'i shtyni vaksinat që duhet të bëjë, për një moment të dytë, kur të ndihet më mirë. Por në qoftë se fëmija...

30 Maj, 2018

Vaksina e fruthit, 5 gjëra që duhet të dinë prindërit

Duke marë shkasë nga përhapja e vrullshme e fruthit së fundmi, në media qarkullojnë shumë lajme për vaksinat. Ka shumë debate rreth tyre, nëse duhen bërë, cili anëtar i familjes...

19 Mars, 2018
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X