Një vaksinë e re kundër gripit, e marrë përmes hundës pritet të jetë gati

0 0

Prej disa kohësh, janë studiuar forma alternative të administrimit për vaksinat, veçanërisht për atë anti-grip, me synimin për të lehtësuar trajtimin pa ulur efektivitetin e saj, por më tepër duke e rritur nëse është e mundur. Një studim i kohëve të fundit në Sh.B.A duket se krijon shpresa të mëdha për vaksinën intranazale të bazuar në hemaglutininën rekombinante (HA), e aftë të ofrojë mbrojtje të gjerë kundër virusit të gripit.

Vaksinat që përdoren aktualisht janë në shënjestër

Vaksinat e gripit të përdorura aktualisht janë kryesisht të tipit injektiv dhe veprojnë duke krijuar imunitet specifik kundër llojit që pritet të shkaktojë gripin e sezonit të ardhshëm. Ato nuk janë veçanërisht efektive ndaj varianteve të mospërputhura. Kjo është arsyeja pse studiuesit, si dhe për zhvillimin e rrugëve alternative të administrimit, janë angazhuar prej kohësh në krijimin e ilaçeve të aftë për të garantuar një mbrojtje më të gjerë të spektrit, të aftë për të luftuar më mirë sëmundjet infektive të frymëmarrjes.

Në studim për disa kohë

Në vitet e fundit, disa ekipe kërkimore kanë zhvilluar vaksina intranazale. Shumica e tyre bazohen në përdorimin e proteinave rekombinante ose peptideve, por nuk duket se garantojnë një përgjigje të mjaftueshme imune. Vaksina e re në studim, nga ana tjetër, duket të jetë e ndryshme dhe më premtuese.

Si funksionon

Hulumtimi i ri u krye nga një grup studiuesish nga Instituti i Shkencave Biomjekësore në Universitetin Shtetëror të Xhorxhias dhe u botua në revistën Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave. Autorët përdorën një hemaglutinin rekombinante (HA), një proteinë e pranishme në sipërfaqen e viruseve të gripit, si përbërës antigjen të vaksinës. Në këtë mënyrë ata supozojnë se mund të kapërcejnë kufizimet aktuale të vaksinave intranazale dhe gjithashtu të zvogëlojnë periudhën kohore të nevojshme për prodhimin. Shpresa, në fakt, është që shtimi i një ndihmësi të tillë si HA do të jetë në gjendje të përmirësojë përgjigjen imune të vaksinës intranazale. Autorët krijuan një nanomaterial dy-dimensional, i cili tregoi efekte të fuqishme imunostimuluese në laborator.

Do të nevojitet më shumë konfirmim

Vaksinat e gripit aktualisht në përdorim, prodhojnë kryesisht përgjigje të antitrupave, domethënë të ndërmjetësuara nga antitrupat. “Por puna e fundit sugjeron që përgjigjet e qelizave T janë thelbësore për mbrojtjen optimale kundër infeksionit të gripit të mushkërive. Hulumtimi ynë hap një rrugë të re për zhvillimin e materialeve imunizuese që do të administrohen përmes hundës”, – shpjeguan ekspertët. Tani, megjithatë, kërkime të tjera do të jenë të nevojshme për të kuptuar nëse rruga e vaksinës intranazale e spektrit të gjerë është në të vërtetë e qëndrueshme.

Vaksina intranazale nuk përfshin injeksione dhe shoqërohet me lehtësi më të madhe të administrimit, më pak invazivitet dhe pranim më të mirë nga njerëzit.

Lexo edhe: Vaksina e Gripit, 7 mite të pavërteta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të vaksinohen fëmijët...

A mund të vaksinohen fëmijët dhe adoleshentët? Pediatrit thonë po. Ata këshillojnë vaksinimin kundër Covid-19 si për fëmijët ashtu edhe për adoleshentët, sepse edhe ata që gëzojnë shëndet të mirë...

Vaksina e re që duhet...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur sot se një vaksinë e re do të ofrohet falas për çdo fëmijë. Bëhet fjalë për vaksinën e rotavirusit, që do...

Mjafton një dozë vaksinë kundër...

Për t’u mbrojtur në mënyrë efektive nga lezionet prekanceroze që prekin qafën e mitrës, vetëm një administrim i vaksinës Hpv mund të jetë i mjaftueshëm, pra kundër virusit Papilloma, përgjegjës...

Facebook dhe Instagram marrin hapin...

Kur bëhet fjalë për temat e nxehta që prekin prindërit, vaksinat i ndajnë ata në gy grupe ekstremisht  të kundërta. Por me keqinformimet që përhapen shumë shpejt në mediat sociale,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X