Mjafton një dozë vaksinë kundër virusit Papilloma për të na mbrojtur, vaksinohuni!

0 0

Për t’u mbrojtur në mënyrë efektive nga lezionet prekanceroze që prekin qafën e mitrës, vetëm një administrim i vaksinës Hpv mund të jetë i mjaftueshëm, pra kundër virusit Papilloma, përgjegjës për pothuajse të gjitha tumoret e kësaj pjese të mitrës. Këto janë të dhënat e mbledhura nga një studim i Universitetit të Melbourne në Australi, të botuar në revistën shkencore Papillomavirus Research.

Hulumtim Australian

 

Ekipi i ekspertëve krahasoi të dhënat që lidhen me kontrollimin e qafës së mitrës të regjistrave kombëtarë të vaksinimit Hpv dhe regjistrat e kancerit dhe vdekshmërisë që kanë të bëjnë me mbi 250 mijë gra në periudhën nga 2007 (kur filloi vaksinimi për këtë lloj virusi në Australi) deri në vitin 2014. Objektivi i hulumtimit ishte të vlerësonte efektivitetin e vaksinës Hpv bazuar në numrin e dozave të administruara: 19.5% e kampionit nuk ishin vaksinuar, 3-4% kishin marrë vetëm një dozë të vaksinës për Hpv, ndërsa 7.8% dhe 69.8% kishin pranuar përkatësisht dy dhe tre doza. Te gratë që ishin vaksinuar në moshë të hershme, kur shumica nuk ishin ekspozuar ndaj virusit, administrimi i një doze të vetme të vaksinës ishte i mjaftueshëm si një strategji parandaluese.

Mbrojtje e njëjtë me kosto të reduktuara

Kjo është një shifër shumë interesante sepse, nëse vetëm një dozë duhet të jetë e mjaftueshme për të ofruar mbrojtje, kjo do të bënte të mundur mbulimin e një pjese më të madhe të popullatës, veçanërisht në vendet më të varfra, duke ulur kostot e vaksinimit. Të dhëna të ngjashme janë dhënë edhe në Danimarkë dhe Shtetet e Bashkuara, por studime më specifike shkencore janë të nevojshme para se të mendojmë për modifikimin e rekomandimeve në lidhje me vaksinimin.

Sot vaksina joavalente përdoret më së shumti, ajo që mbron kundër 9 llojeve të HPV.

Lexo edhe: Gjendet vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës në Skoci, studiuesit bëjnë thirrje për ndërgjegjësimPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vaksina e re që duhet...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur sot se një vaksinë e re do të ofrohet falas për çdo fëmijë. Bëhet fjalë për vaksinën e rotavirusit, që do...

Facebook dhe Instagram marrin hapin...

Kur bëhet fjalë për temat e nxehta që prekin prindërit, vaksinat i ndajnë ata në gy grupe ekstremisht  të kundërta. Por me keqinformimet që përhapen shumë shpejt në mediat sociale,...

Vaksina kundër virusit Papilloma, e...

Prindërit nuk duhet të kenë frikë: vaksina kundër virusit Papilloma ose HPV nuk është vetëm efektive për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të lezioneve prekanceroze, por është gjithashtu e sigurt....

Studimi: Në vendet e Evropës...

Sipas rezultatit vetëm 59% e njerëzve në Evropën Perëndimore dhe 50% në atë lindore mendojnë se vaksinat janë të sigurta, krahasuar me 79% në mbarë botën. Në të gjithë globin,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X