Pse fëmija im 2 vjeç e do shumë rutinën?

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë....

7 Prill, 2021

“Si je me mësime?” Pyetja që të rriturit nuk duhet t’ua bëjnë fëmijëve dhe si duhet të reagojë prindi? Këshilla nga psikologia Lira Gjika

Një nga pyetjet që u bëhet shpesh fmëijëve sa herë takojnë të rritur është “Shkon mirë me mësim ti? Hë si je ti, nxënës i mirë?”. Këtë tematikë ka ngritur...

1 Prill, 2021

E vendosni fëmijën në sexholino me xhup? Është e rrezikshme

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast...

10 Mars, 2021

Shkrimi me dorë ndihmon zhvillimin mendor të fëmijëve

Kompjuterët dhe tabletët janë mjete thelbësore për të mësuar. Në kohë pandemish, me marrëdhënie të kufizuara shkollore dhe shoqërore, ata i lejuan fëmijët të ndiqnin mësimin, të flisnin me miqtë...

16 Shkurt, 2021

Ndryshimet e fëmijëve gjatë pandemisë: më pak gjumë, më shumë televizor dhe marrëdhënie më e mirë në familje

Nga njëra anë, problemet e gjumit dhe një rritje në konsumin e vakteve të ndërmjetme dhe përdorimit të TV. Nga ana tjetër, përmirësimi i marrëdhënies me vëllezërit e motrat dhe...

12 Shkurt, 2021

Si ndikojnë ngjarjet traumatike tek fëmijët dhe si t’ i ndihmojmë?

Ngjarje stresuese publike - të tilla si veprime ushtarake, akte terroriste, të shtëna, rrëmbime, përplasje aeroplani, zjarre, fatkeqësi natyrore ose të shkaktuara nga njeriu, apo shpërthime të sëmundjeve - mund...

8 Shkurt, 2021

Çfarë ndodh tek fëmijët nëse u bërtasim? Shpjegimi i psikologes Lorela Garuli

Gjithë marrëdhënia që ne ndërtojmë me fëmijët, mënyra si flasim, si reagojmë, kontakti fizik, qëndrimet që mbajmë e çdo element tjetër i komunikimit me ta, ka ndikim të jashtëzakonshëm. Gjithçka...

1 Shkurt, 2021

Shenja tipike e Covid-19 tek fëmijët: temperatura e lartë

Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma,...

14 Janar, 2021
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X