A duhet të trajtohen dhëmbët e qumështit te dentisti nëse kanë probleme?

0 0

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe rreziku është të dëmtoni shëndetin e dhëmbëve të përhershëm. Dhe kjo nuk vlen vetëm për kariesin, por edhe për çdo defekt si malokluzionet. Me pak fjalë, nëse është e nevojshme, është e rëndësishme të trjatoni te dentisti dhëmbët e qumështit.

Kur keni nevojë për mendimin e një dentisti

Siç kujton Dr. Alberto Lamperti, dentist, “shtyrja e një problemi të vogël siç është kujdesi për një dhëmb qumështi mund të gjenerojë një problem më të madh më vonë”. Për këtë arsye, është e rëndësishme që prindërit të dinë kohën e daljes së dhëmbëve të qumështit dhe në rast anomalish kërkojnë mendimin e specialistit. Për shembull, nëse një dhemb molar shfaqet shumë herët, është mirë të analizohet situata. E njëjta gjë nëse një dhëmb rritet në një pozicion jonormal.

Përdorimi i pajisjes

Në përgjithësi, nëse bazat e kockave janë në pozicionin e duhur, nuk nevojiten trajtime, por i takon dentistit të vlerësojë situatën. Në disa raste, megjithatë, mund të vendoset që të ndërhyhet, për shembull, duke mbajtur zgjeruesit e qiellzës, të cilët favorizojnë zhvillimin e hapësirës kockore të nevojshme për të shmangur “mbushjen e dhëmbëve”. Po sikur kockat e nofullës të mos jenë në pozicionin e duhur? Gjithashtu në këtë rast, ju mund të zgjidhni përdorimin e pajisjeve.

Kur ka malokluzion

Një nga rastet më tipike që kërkon korrigjim të hershëm ka të bëjë me incizivët anteriorë tepër të spikatur. Një tjetër defekt i zakonshëm është grumbullimi i tepërt i dhëmbëve. Edhe disa malokluzione duhet të korrigjohen kur ka ende dhëmbë qumështi dhe rritja e kockave nuk është ende e plotë.

Në fakt, nëse ndërhyni herët, mund të ndikoni pozitivisht në zhvillimin e skeletit dhe të korrigjoni çdo anomali.

Informimi dhe ndërgjegjësimi i prindërve

Jo të gjithë prindërit e kuptojnë rëndësinë e korrigjimit të hershëm dhe janë të gatshëm të investojnë në një pajisje. Por kjo zgjidhje “ka një vlerë të tillë që mund të zvogëlojë dëmtimet e mundshme të dhëmbëve të fëmijës së dikujt në të ardhmen, prandaj nuk duhet nënvlerësuar”.

Pikërisht për të identifikuar në kohë çdo anomali që mund të kërkojë korrigjime, është e rëndësishme që të planifikohet një vizitë stomatologjike nga mosha katër deri në shtatë vjeç, kur fillon faza e parë e shkëmbimit të dhëmbëve të qumështit dhe ndodh dalja e dhëmbëve të parë të përhershëm.

Lexo edhe: Parandalimi i problemeve të dhëmbëve tek fëmijët, parandalon shumë sëmundje të tjera


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Gjermania po ndërton parqe lojërash...

Një objekt i lartë në një park lojërash në Berlinin verior, konsiderohet shqetësimi më i madh i prindërve. Fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart kalojnë nëpër katër topa të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X