Parandalimi i problemeve të dhëmbëve tek fëmijët, parandalon shumë sëmundje të tjera

0 0

Parandalimi i problemeve dentare duhet të fillojë nga një moshë e hershme, që kur dhëmbët e parë të qumështit fillojnë të shfaqen disa muaj. Shoqata Italiane e Periodontologjisë dhe Implantologjisë, shpjegon se një në 5 fëmijë ka kavitete dhe 7 nga 10 fëmijë midis moshës 6 dhe 11 vjeç vuajnë nga gingiviti, një çrregullim i cili, nëse nuk trajtohet si duhet, mund të zhvillohet në periodontit, me pasoja të rëndësishme për shëndetin në përgjithësi.

Sëmundja periodontale

Sëmundja periodontale, e njohur gjithashtu si periodontiti ose më shpesh piorrhea, është një sëmundje inflamatore e dhëmbëve me origjinë bakteriale. Është një patologji delikate që tenton të përkeqësohet me kalimin e kohës dhe nëse nuk trajtohet si duhet çon në shkatërrimin e indeve që sigurojnë mbështetje dhe qëndrueshmëri ndaj dhëmbëve. Fatkeqësisht, shpesh nënvlerësohet sepse, veçanërisht në fazën fillestare, simptomat shoqëruese – skuqja, ënjtja dhe gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, frymëmarrja me erë të keqe – nuk janë veçanërisht alarmuese. Me kalimin e kohës, megjithatë, periodontiti mund të çojë në regresim të mishit të dhëmbëve dhe shkatërrim të indit të kockave që mbështet dhëmbët, të cilët fillojnë të lëvizin derisa të bien.

Parandalimi është i rëndësishëm

Prirja për të zhvilluar sëmundje periodontale duket se rritet nëse një prind vuan nga çrregullimi. “Në raste të veçanta në të cilat jeni fëmijë të prindërve që kanë sëmundje periodontale – shpjegon Galano – mund të ketë prirje për të zhvilluar sëmundjen nga ana tjetër. Deri më sot, nuk ka teste gjenetike që lejojnë diagnostikimin e një problemi të ardhshëm në rrjedhën e sipërme; ajo për të cilën mund të punojmë, nga ana tjetër, është parandalimi”. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që vëmendja ndaj shëndetit të dhëmbëve dhe mishrave të tyre të fillojë nga muajt e parë të jetës: në këtë mënyrë, shpjegon Galano, përveç mbrojtjes së shëndetit të dhëmbëve në mënyrën më të mirë të mundshme, “përparësia është se sjelljet e sakta të fituara në moshë të hershme ata shpesh  i zhvillojnë në rritje ”.

Këshillat e ekspertit

Për të parandaluar këtë patologji është thelbësore të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme: “Fillon me rëndësinë e higjienës orale, larjen e dhëmbëve të paktën dy herë në ditë, konsumin e një diete me shumë fruta dhe perime dhe me pak sheqer për të parandaluar kariesin, deri në zakonin e shkuarjes rregullisht te dentisti për kontrolle periodike”.

Për të pasur një gojë të shëndetshme, dhëmbët e qumështit duhet të trajtohen me kujdes të njëjtë me dhëmbët e përhershëm: kur dhëmbët e parë dalin, sigurohuni që të pastrohen siç duhet për të shmangur akumulimin e pllakave, të cilat bëhen shkak për sëmundjet e gojës.

Lexo edhe: Mjaftojnë 24 ora pa i larë që dhëmbët të prishen


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X