Dhëmbët e fëmijës janë tregues të sëmundjeve të tjera

0 0

 

Sëmundja e celiakisë te fëmijët, apo edhe vetëm predispozita për sëmundjen, mund të zbulohet nga goja dhe më saktësisht nga shëndeti i dhëmbëve.

Shenjat treguese

Shenjat e sëmundjes që duhet të monitorohen janë të ndryshme, siç shpjegon Raffaella Docimo, drejtoreshë e Stomatologjisë Pediatrike në Universitetin Tor Vergata të Romës. Midis tyre edhe ndryshimi i smaltit, i karakterizuar nga një raport më i ulët i kalciumit dhe fosforit. Studime të tjera, nga ana tjetër, kanë gjetur dhimbje në mukozën gjuhësore, një pezmatim të veçantë të quajtur herpetiform, ose madje një prodhim të zvogëluar të pështymës, i cili mund të lidhet me sëmundjen e celiakisë. Gjithashtu të mos përjashtohet një vonesë në zhvillimin e kockave dhe shpërthimin e dhëmbëve. Shenjat e tjera mund të jenë njolla të bardha apo ngjyrë kafe në dhëmbë, brazdat dhe lezionet e smaltit të padukshëm për syrin e lirë.

Intoleranca e glutenit

Sëmundja celiakisë është një sëmundje autoimune e karakterizuar nga intoleranca ndaj glutenit, e cila zhvillohet kryesisht në individë të predispozuar gjenetikisht. Tek ata që vuajnë prej saj, proteina shkakton një aktivizim jo të duhur të mbrojtjes imune, të alarmuar nga prania e “armikut”. Gluteni shkakton një përgjigje të vërtetë imunologjike që shkakton dëme në muret e zorrëve. Të prekurit duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë zgjedhjes së ushqimeve që përfshijnë në dietën e tyre, duke eliminuar nga lista të gjitha produktet që përmbajnë gluten.

Higjiena para së gjithash

Pavarësisht nga mundësia që të zbulohet prania e sëmundjes së celiakisë, goja e fëmijëve nuk duhet të neglizhohet kurrë. Kontrollet dentare të rregullta dhe të shpeshta kanë një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm të fëmijëve.

Shumica e njerëzve me sëmundje të celiakisë kanë defekte të smaltit të dhëmbëve.

Lexo edhe: Aleati me i ri i higjienes orale


Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Lufto si vajzë”, Lori Hoxha...

Protestës me kauzën “Për fëmijërinë e vjedhur” i janë bashkuar shumë personazhe të famshëm. Blogerja e njohur Lori Hoxha ishte pjesë e marshimit ditën e djeshme, së bashku me motrën...

Në pritje të ëmbël, Olta...

Aktorja Olta Gixhari prej disa kohësh ndodhet në Spanjë, duke përjetuar periudhën më të bukur të jetës, atë të pritjes së fëmijës së parë. Sigurisht që një ndryshim i tillë...

Fatma Hxhialiu thirrje ministrisë së...

Emrat e njohur të medias dhe artit që iu bashkuan dje protestës kundër abuzimit sekusal me të mitur ishin të shumtë. Ata shfrytëzuan këtë organizim dhe hapësirat televizive për të...

Gjumi ju zbukuron, ja prova...

Gjumi ju zbukuron. Është thënë gjithmonë, por sot me të vërtetë duket se ekziston një themel shkencor. Disa biologë nga Universiteti i Mançesterit kanë arritur të demonstrojnë, me një studim...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X