loading

A është e vërtetë se të jesh fëmijë i vetëm të bën të ndihesh i vetmuar?

Ja se çfarë ka publikuar Firstcry Parenting për rastet kur një fëmijë i vetëm mund të ndihet i vetmuar: Nuk ke shok apo shoqëri në familjet ku punohet shumë. Një...

August 14, 2019

A është fëmija juaj rebel? Këtu janë 10 frazat që mund t’i qetësojnë

Ndonjëherë, sa më shumë që të përpiqesh, aq më keq bëhet situata. Ju madje mund të jeni të stresuar dhe njëherësh të mërzitur rreth situatave të tilla ku fëmija juaj...

August 14, 2019

5 gjërat që bëjnë prindërit për të rritur fëmijë të ndershëm

Fëmijët shumë të vegjël nuk gënjejnë. Vogëlushët rrallë gënjejnë. Fëmijët pak më të rritur gënjejnë shumë. Dhe kjo është në rregull. Kur një fëmijë fillon të gënjejë, është një shenjë...

August 9, 2019

Fëmijët që kanë prindër më të vjetër sillen më mirë, ja arsyeja

Hulumtimet gjithashtu kanë lidhur moshën e babait me rritjen e problemeve neurologjike dhe çrregullimeve siç është autizmi tek fëmija. Por jo të gjitha lajmet janë të këqija për prindërit e...

August 6, 2019

Fëmijët mësojnë më shpejt nëse prindërit flasin “saktë”

Fëmijët, prindërit e të cilëve kanë aftësi të larta gjuhësore, kanë aftësi më të mëdha për të lexuar. Fëmijët e moshës gjashtë dhe shtatë vjeç Studimi u botua në Journal...

August 2, 2019

Fjalët e para që fëmija juaj thotë mund të tregojnë gjëra të mrekullueshme për të ardhmen e tij

Të vegjlit fillojnë të shprehen me tinguj që kur janë rreth tre muajsh. Tingujt e zhurmshëm që bën fëmija në këtë kohë janë shumë të bukura. Më pas kur fëmija...

July 19, 2019

Danezët populli më i lumtur në botë, sekreti qëndron tek mënyra se si i edukojnë fëmijët

Shkrimtarja dhe gazetarja  amerikane Jessica Joelle Alexander, autore e librit “Metoda e re daneze për edukimin e fëmijëve rreth lumturisë në shkollë dhe në familje” ka dhënë disa këshilla. Sipas...

July 11, 2019

Egoizmi tek fëmijët- këshilla për rritjen e një fëmije që dëshiron gjithçka për vete

Zakonisht, fëmijët e urrejnë mendimin se mund të jenë një njeri “i çuditshëm” në mes të një grumbulli njerëzish. Kështu që ata fokusohen në sjelljen e tyre dhe përpiqen që...

July 9, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X