Si mundet nje femije te mesoje dy gjuhe njekohesisht?

Ndoshta ndonjëherë keni pyetur veten: “Si mëson fëmija im gjermanisht/italisht/anglisht?“, “A mundet fëmija im që i vogël të mësojë në dy gjuhë?“ ose “A do të mund fëmija im të...

2 Qershor, 2017

Karakteristikat e zhvillimit shoqeror te femijes

Fëmija nga lindja pëson ndryshime të shumta jo vetëm në fizik por edhe në fusha të ndryshme, duke përmendur këtu edhe atë sociale. Cilat janë ndryshimet kryesore të bebes? 0-3...

2 Qershor, 2017

Si ndikon varferia ne zhvillimin dhe shendetin e femijes?

Shkalla e varfërisë relative dhe shkalla e hendekut të varfërisë për vitet 2005 dhe 2008 kanë ardhur duke u rritur në të gjithë vendin, veçanërisht në zonën malore, në të...

27 Maj, 2017

Keshillat me te mira per te rritur inteligjencen e femijeve

Teoritë në lidhje me inteligjencën mund të jenë të formave të ndryshme të cilat na tregojnë se edukimi dhe njohuritë e një fëmije mund të zhvillohen deri në nivele të...

26 Maj, 2017

Cfare po ju shkaktojne te rinjve rrjetet sociale Instagram, Snapchat, Twitter dhe Facebook?

Është vërtetuar, të gjitha rrjetet sociale shkaktojnë ankth dhe stres tek të rinjtë, kjo sipas një sondazhi rezultatet e të cilit janë publikuar tek “The guardian”! Katër nga pesë rrjetet...

24 Maj, 2017

Zakonet e femijes ne vitin e pare te jetes. Si ndikojne ne zhvillimin e kockave

Abuzimi që bëjmëçdo ditë në lidhje me kukullat që u lejojmë fëmijëve të shikojnë në televizor ndikon në ngadalësimin e zhvillimit të kockave të tij. Sipas një studimi të kryer...

21 Maj, 2017

Perse genjeshtra e pare e femijes duhet te konsiderohet si nje arritje?

Prindërit nuk duhet të konsiderojnë vetëm fjalën e parë të fëmijës si një arritje, por edhe gënjeshtrën e tij të parë. Kjo është një shenjë dalluese e disa aftësive të...

20 Maj, 2017

Sa kohe shpenzojne femijet para televizorit?

Televizori është një mënyrë që shpesh përdoret nga familjet si një metodë për të argëtuar apo edhe qetësuar në disa raste fëmijën. Ndonjëherë koha që fëmija mund të lihet para...

15 Maj, 2017
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X