Si mundet nje femije te mesoje dy gjuhe njekohesisht?

0 0

Ndoshta ndonjëherë keni pyetur veten: “Si mëson fëmija im gjermanisht/italisht/anglisht?“, “A mundet fëmija im që i vogël të mësojë në dy gjuhë?“ ose “A do të mund fëmija im të shprehet më vonë mirë në shkollë?“  Njëra ose tjetra pyetje është padyshim shqetësim i shumë prindërve. Me këto pyetje janë marrë edhe shumë pedagogë e shkencëtarë, prandaj lidhur me to dëshirojmë t’ju japim disa informacione dhe këshilla, duke qene se ne ditet e sotme shume familje jetojne ne emigrim dhe femija ka veshtiresi ne mesimin e gjuheve.

Cilat janë nevojat e fëmijëve që ata të zhvillohen si duhet në aspektin gjuhësor?

  • Fëmijët i mësojnë mirë gjuhët e ndryshme. Që fëmija ta mësojë e zotërojë një gjuhë mirë duhet t’i flitet gjithnjë në atë gjuhë, sepse fëmijët të mësuarit e një gjuhe e lidhin me personin që e flet atë. Kështu ata arrijnë ta dallojnë gjuhën që e flet babai prej asaj që e flet nëna (nëse njëri prej tyre për shembull është i huaj) dhe dinë saktë se cila gjuhë përdoret për shembull në tavolinë gjatë ushqimit.
  • Kopështi i fëmijëve është një mundësi e mirë. Fëmijët duhet të shkojnë në kopësht nga mosha tre vjeçare (ose edhe më herët). Deri në klasën e parë të shkollës fillore fëmijët kanë mjaft kohë për ta përvetësuar gjuhën e huaj.
  • Cilën gjuhë e flisni ju me fëmijën tuaj? Disa herë prindërve u jepen këshilla të gabuara. Për shembull “Flisni me fëmijët tuaj italisht në shtëpi, që pastaj ta kenë më lehtë në shkollë“. Kjo këshillë është e gabuar. Flisni me fëmijët në gjuhën të cilën e flisni spontanisht, natyrshëm dhe e dini më së miri. Si zakonisht kjo është gjuha amëtare. Në gjuhën amëtare ju dini më shumë fjalë dhe e njihni më mirë formimin e fjalive. Kështu fëmijët tuaj do të krijojnë një bazë gjuhësore, e cila i ndihmon ata edhe për mësimin e gjuhëve të tjera.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X