Sa është madhësia normale e penisit të një djali dhe adoleshenti?

0 0

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në mënyrë të pashmangshme do të mbeten prapa të tjerëve në zhvillimin e tyre. Ndër ndryshimet kryesore të maturimit seksual, testikujt bëhen më të mëdhenj dhe skrotumi fillon të hollohet dhe skuqet. Krahas këtyre ndryshimeve është edhe rritja e penisit, i cili mund të zhvillohet me ritme të ndryshme për djem të ndryshëm. Ndërsa ndërgjegjësimi seksual rritet, shqetësimet për madhësinë e penisit mund të thellohen, veçanërisht nëse të gjitha shenjat e tjera të pubertetit (përfshirë gjatësinë, qimet e trupit dhe ndryshimet në zë) janë të forta. Të dish se çfarë të presësh dhe çfarë do të thotë në të vërtetë madhësia “mesatare” e penisit, mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit.

Zhvillimi normal i penisit

Lajmi i mirë është se madhësia e penisit rrallë është shenjë e një problemi mjekësor. Midis moshës 10 dhe 14 vjeçare, kur ndodhin shumica e rritjeve të rritjes, adoleshentët shpesh do të ndiejnë nevojën për t’u “përshtatur” me bashkëmoshatarët e tyre, duke besuar se nuk do të jenë më pak se mesatarja. Edhe te fëmijët deri në 11 vjeç, ndryshimet e dukshme që shihen tek të tjerët mund të kthehen shpejt nga një burim kurioziteti në një burim ankthi. Për të ndihmuar në largimin e këtyre frikërave, prindërit duhet të kuptojnë dhe të ndajnë faktet rreth zhvillimit normal të penisit me fëmijët e tyre.

Fazat e zhvillimit

Në përgjithësi, organet gjenitale zhvillohen në faza disi të parashikueshme. Sipas ekspertëve në Stanford Children’s Health, fazat e maturimit seksual te djemtë ndahen afërsisht si më poshtë:

 • Fillimi i pubertetit: 9.5 deri në 14 vjeç
 • Ndryshimi i parë i pubertetit: Zgjerimi i testikujve
 • Rritja e penisit: Rreth një vit pasi testikujt kanë filluar të maturohen
 • Dukja e qimeve pubike: 13.5 vjeç
 • Emetimet e natës (“ëndrrat e lagura”): Rreth 14 vjeç
 • Ndryshime të tjera (qime në fytyrë, zë më i thellë dhe puçrra): Rreth 15 vjeç

Vlen për t’u theksuar se, ndryshe nga ëndrrat e lagura dhe aknet, nuk ka një moshë specifike në të cilën organet gjenitale do të fillojnë të rriten. Mund të jetë e vështirë të dihet saktësisht se kur do të fillojë puberteti dhe si do të zhvillohet. Për disa, mund të duket si një ngjarje pothuajse e vetme. Tek të tjerë, mund të zhvillohet në përshtatje dhe të fillojë që nga fillimi i shkollës së mesme. Ndërsa vëllezërit e motrat shpesh ndjekin modele të ngjashme rritjeje, mund të ketë ndryshime midis tyre që sfidojnë pritshmëritë. Edhe nëse penisi duket i vogël deri në moshën 14 vjeçare, ka ende një mundësi për rritje.

Shumë prindër do të duan të caktojnë një takim me mjekun e familjes nëse penisi i fëmijës së tyre nuk ka filluar të rritet pas shfaqjes së qimeve të trupit dhe fytyrës. Në përgjithësi, nga mosha 18 deri në 19 vjeç, mund të pritet rritje.

Gjatësia mesatare e penisit sipas moshës

Nuk duhet të përdoret për të kontrolluar nëse një adoleshent po zhvillohet “siç duhet” (një veprim që mund të nënvizojë vetëm pasigurinë).

Gama e përafërt e një penisi jo gjatë ereksionit, sipas moshës është si më poshtë:

 • Mosha 10 deri në 11 vjeç: 4 deri në 7,8 icm
 • Mosha 12: 5 deri në 10 cm
 • Mosha 13: 5 deri në 11,9 cm
 • Mosha 14: 6 deri në 13,9 cm
 • Mosha 15: 7,8 deri në 14,9 cm
 • Mosha 16: 9,9 deri në 14,9 cm
 • Mosha 17: 9,9 deri në 16 cm
 • Mosha 18: 10,9 deri në 17 cm

Diagnoza e një penisi jonormal

Diagnoza e një penisi jonormal për nga madhësia,  mund të duket një proces mjaft i thjeshtë, por në fakt nuk është. Ndërsa një ekzaminim fizik mund të vërtetojë se një penis është nën atë që mund të pritet për moshën e një fëmije, ai nuk mund të parashikojë me saktësi se sa rritje mund të ndodhë ende.

Diagnoza e hershme, në foshnjëri ose fëmijëri të hershme, është e rëndësishme për një trajtim efektiv. Nëse mungesa e hormonit është shkaku themelor, për shembull, plotësimi i hormoneve mund të jetë efektiv në inkurajimin e rritjes.

Faktorë të tjerë

Mbani në mend se mund të ketë faktorë të tjerë përveç rritjes që shpjegojnë pamjen e shkurtër të penisit. Për shembull, dhjami i tepërt i legenit mund të eklipsojë një penis me përmasa normale. E njëjta gjë mund të ndodhë nëse një fëmijë ka një strukturë trupi shumë të madhe, duke krijuar përshtypjen se penisi është më i vogël se sa është. Më rrallë, ka kushte të lindura që kufizojnë se sa pjesë e penisit shihet nga jashtë. Shembujt përfshijnë rripin penoskrotal (në të cilin skrotumi shtrihet deri në pjesën e poshtme të penisit, duke krijuar një lidhje të paqartë midis të dyjave) dhe fimozën (në të cilën lafsha nuk është në gjendje të tërhiqet). Madhësia e vogël e penisit ndonjëherë mund të ndodhë si rezultat i një çrregullimi gjenetik (si sindromi i Klinefelter) i cili pengon prodhimin e testosteronit gjatë zhvillimit të fetusit.

Trajtimi i mikropenisit

Në përgjithësi, pas moshës 8-vjeçare, një mjek mund të bëjë shumë pak për të nxitur rritjen e penisit tek djemtë. Për djemtë 8 vjeç e poshtë, mund të përdoret terapia zëvendësuese e testosteronit (TRT). Hulumtimet sugjerojnë se është më efektive kur janë foshnje dhe fëmijërinë e hershme. E dhënë në tre injeksione intramuskulare gjatë 12 javëve, TRT mund të rrisë madhësinë e penisit të fëmijës në intervalin e referencës për moshën e tyre. Për djemtë më të rritur, operacioni mund të eksplorohet për të trajtuar anomalitë e fshehura të penisit. Qasja mund të ndryshojë sipas rastit, por mund të përfshijë rrethprerje ose procedura më të gjera rindërtuese, në të cilat lëkura e penisit “zhvishet” dhe ripozicionohet me qepje dhe transplante të lëkurës. Kirurgjia e zmadhimit të penisit (falloplastika) nuk konsiderohet një opsion i arsyeshëm deri në fund të jetës. Rreziku i komplikimeve mund të tejkalojë përfitimet e perceptuara dhe rezultatet priren të jenë të ndryshueshme në rastin më të mirë.

Lexo edhe: 6 gjërat që penisi i partnerit tuaj mund t’ju tregojë për shëndetin e tij


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Këshilla për trajnimin e tualetit...

Presioni për të mësuar fëmijën të shkojë në tualet mund të jetë intensiv. Çerdhja ose kopshti i fëmijës suaj ka caktuar një afat. Ju dëshironi të vazhdoni me të tjerët...

Rëndësia e vizatimeve të fëmijëve...

"Interpretimi i vizatimit të fëmijëve - zbulo fëmijën tënd" është një nga librat e psikologes Lorela Garuli e cila ka vënë këtë libër udhëzues në dispozicion të prindërve, mësuesve, edukatorëve...

Shkëputja dhe rikthimi i fëmijës...

Periudha e vjeshtës është koha kur shumë nëna vendosin të çojnë për herë të parë vogëlushët e tyre në çerdhe, gjë që shoqërohet me ankthin e ndarjes, pasiguritë nëse kanë...

Shtatë fjalitë që duhet t’i...

Të gjithë prindërit në momente të caktuara duhet të përballen me zemërimin e shpërthimet emocionale të fëmijëve. Mënyra si i trajtoni dhe menaxhoni këto momente është shumë e rëndësishme për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X